Łóżka dziecięce, piętrowe, Łóżka piętrowe niskie - LanoMeble
Co zrobić, żeby łóżko nie skrzypiało? Poznaj sprawdzone sposoby i sprawdź, kiedy musisz kupić nowe!

Dlaczego łóżko skrzypi?

Zastanawiasz się, dlaczego Twoje łóżko skrzypi? Na to pytanie zdecydowanie warto znaleźć odpowiedź – przede wszystkim po to, by dopasować odpowiednie rozwiązanie i pozbyć się uciążliwego problemu raz na zawsze! Najczęściej skrzypią łóżka, których rama została wykonana z naturalnego drewna. Wbrew pozorom nie świadczy to wcale o złej jakości mebla, a jest naturalnym procesem używania go. Warto wiedzieć, że drewno, także w gotowych już produktach „pracuje”, to znaczy – na przykład schnie, głównie w upalne dni. Może to prowadzić do pęknięć lub poluzowań, które powodują nieprzyjemne dla ucha dźwięki – zwłaszcza nocą. Co ciekawe – skrzypieć może również łózko na metalowej konstrukcji. Wówczas przyczyn należy doszukiwać się w niewłaściwym naoliwieniu konstrukcji mebla. 

Na szczęście skrzypienie nie musi oznaczać konieczności zakupu nowego łóżka. Przeciwnie – sposoby, które poznasz poniżej, pozwolą Ci znaleźć odpowiedź na pytanie „co zrobić żeby łóżko nie skrzypiało”. Naprawdę warto z nich skorzystać!

Co zrobić, żeby łóżko nie skrzypiało?

Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna skrzypienia łóżka. Poniżej znajdziesz nie tylko przykładowe awarie, ale także – propozycje rozwiązania problemu. Jak to zrobić, krok po kroku? Zacznij od sprawdzenia wszystkich łączeń i elementów ruchomych. Jeśli natrafisz na poluzowaną śrubę, koniecznie ją dokręć. Możesz także poprawić stelaż i ułożenie materaca. Jeśli łóżko nadal skrzypi, szukaj dalej. Poniżej znajdziesz opisy hipotetycznych sytuacji!

1.         Wykorzystaj wosk!

Zmagasz się ze skrzypiącą ramą łóżka drewnianego? Sięgnij po wosk pszczeli, parafinę lub świecę, wetrzyj w poszczególne elementy mebla. Dzięki temu zminimalizujesz tarcie o siebie drewnianych elementów i pozbędziesz się problemu!

2.         Zadbaj o naoliwienie elementów metalowych

Pamiętaj, by od czasu do czasu zadbać o metalowe elementy konstrukcji. Możesz je naoliwić, sięgając po dedykowane preparaty. Możesz wybrać popularne WD-40 lub postawić na naturalne środki – olej roślinny albo glicerynę. Dodatkowo pamiętaj o dokręceniu tych śrubek, które się poluzowały.

3.         Materac i rama nie mogą się stykać!

Problemem, będącym przyczyną skrzypienia łóżka nierzadko jest stykanie się ramy i materaca. Warto wówczas odizolować od siebie te elementy, korzystając z niepotrzebnych skrawków materiałów, większych kawałków filcu albo gąbki. Ten sposób sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku drewnianego łóżka. Skrzypienie metalowej ramy zniwelują gumowe tulejki. 

4.         Sklej ocierające się części

Odkryłeś, że powodem skrzypienia łóżka są te części ramy, które się o siebie ocierają? Jeśli to możliwe, sklej je, wykorzystując klej poliuretanowy. Pamiętaj jednak, że taka ingerencja może narazić mebel na usterki, a wówczas możesz stanąć przed koniecznością kupienia nowego łóżka.

Kiedy czas na nowe łóżko?

W ciągu całego życia śpiąc, spędzasz około 25 lat. Warto więc zadbać, by ten sen był zdrowy i komfortowy. Jeśli żaden z proponowanych sposobów nie przyniósł pożądanych rezultatów, a Ty chcesz wreszcie spokojnie przespać noc, przestań szukać, co zrobić, by łóżko nie skrzypiało, tylko wymień je na nowe! Na jakie modele szczególnie warto zwrócić uwagę?

- Możesz postawić na tradycyjne łóżka z drewnianą ramą. Wówczas jednak musisz mieć świadomość, że wkorzystane drewno będzie pracowało, a problem skrzypienia do Ciebie wróci. Mimo wszystko chcesz zaryzykować? To świetnie! Naturalne elementy w aranżacji wyglądają naprawdę zachwycająco!

- Kolejną propozycją jest łóżko kontynentalne. Niestandardowo wysokie, tapicerowane, wykonane z płyt wiórowych i sosnowego drewna także z czasem może sprawiać problemy. Jednak zarówno w tym przypadku, jak  i w przypadku ramy wystarczy wyłącznie wosk pszczeli, by wszystko wróciło do normy!

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium