Jak pozbyć się zapachu moczu z materaca? Poznaj sprawdzone domowe (i nie tylko!) sposoby!

Przygotuj się do czyszczenia materaca!

Stało się – na Twoim materacu pojawiła się nieestetyczna żółta plama, której towarzyszy nieprzyjemny zapach moczu. Zamiast czekać, musisz zacząć działać! Poznaj najważniejsze zasady czyszczenia materaca i przekonaj się, jak pozbyć się problemu domowymi sposobami!

- Jeśli chcesz pozbyć się zapachu moczu, koniecznie znajdź jego źródło. Nie będzie to trudne – z pewnością wydobywa się on z tego miejsca, w którym widoczna jest żółta plama.

- Nie słuchaj dobrych rad, które głoszą, że wystarczające będzie wysuszenie i wywietrzenie materaca! Niestety – to nie wystarczy. Nie tylko dlatego, że ostry i charakterystyczny zapach moczu jest wyczuwalny nawet kilka dni, ale przede wszystkim dlatego, że niewyczyszczony materac stanie się siedliskiem bakterii!

- Na materacu pojawiła się plama, a Ty natychmiast chcesz interweniować? Zanim to zrobisz, upewnij się, czy na pewno sięgnąłeś po zimną wodę. Jest to naprawdę ważne! Dlaczego? Ponieważ użycie cieplej nie tylko zintensyfikuje zapach moczu, ale także – przyspieszy namnażanie się bakterii.

Poznałeś już najważniejsze zasady związane z procesem pozbywania się zapachu moczu z materaca. Czas założyć rękawiczki i przygotować miękką gąbkę! 

Jak pozbyć się zapachu moczu z materaca domowymi sposobami?

Zastanawiasz się, jak pozbyć się zapachu moczu z materaca, w dodatku – domowymi sposobami? Najlepiej – sięgając po produkty, które masz w kuchni! Poniżej znajdziesz aż cztery sprawdzone rozwiązania, a także – propozycje tych środków chemicznych, które mogą okazać się niezawodne!

1.         Mąka kukurydziana

Jednym z najskuteczniejszych i najwygodniejszych rozwiązań jest wykorzystanie mąki kukurydzianej. Jak zastosować ją w praktyce? Najlepiej – rozsypując bezpośrednio na plamę, a więc – źródło nieprzyjemnego zapachu. Rozsypaną mąkę należy pozostawić na kilka lub kilkanaście godzin, a następnie – dokładnie odkurzyć. Znana ze swoich właściwości pochłaniających, powinna na dobre rozprawić się z nieprzyjemnym zapachem. 

2.         Mieszanka z sody oczyszczonej

Niezawodna jest także soda oczyszczona. Doskonale sprawdza się nie tylko w kuchni, ale także – podczas porządków. Przygotuj potrzebną mieszankę wody i sody oczyszczonej w taki sposób, by ta była odpowiednio gęsta (dzięki temu na materacu nie powstaną niepożądane zacieki). Tak przygotowaną sodę rozsmaruj bezpośrednio na plamie i pozostaw na około 30 minut. Po tym czasie zbierz nadmiar papki gąbką, a w razie potrzeby – powtórz czynność.

3.         Żwirek dla kota

Jeśli masz w domu kota, znalezienie odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się zapachu moczu z materaca nie powinno być trudnością! Wystarczy odpowiednią ilość granulek rozsypać na wilgotnej jeszcze plamie (lub suchej!) i odczekać kilka godzin. Podobnie jak w przypadku mąki kukurydzianej, po upływie odpowiedniego odstępu czasu żwirek można odkurzyć. 

4.         Olejki eteryczne

Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem jest wykorzystanie olejków eterycznych. Warto sięgnąć po te eukaliptusowe, cynamonowe lub lawendowe, ponieważ jednocześnie wyróżniają się właściwościami dezynfekującymi, co w przypadku plam z moczu ma naprawdę duże znaczenie. Pamiętaj jednak, że nałożenie olejków bezpośrednio na materac może skutkować pojawieniem się nieestetycznej plamy. By tego uniknąć, połącz wybrany aromat z sodą oczyszczoną i postępuj identycznie, jak w przypadku mieszanki sody i wody.

Środki chemiczne – jakie wybrać?

Jeśli domowe sposoby okazały się nieskutecznie, sięgnij po detergenty o silniejszym działaniu. Pamiętaj jednak – szukając odpowiedzi na pytanie „jak pozbyć się zapachu moczu z materaca”, koniecznie unikaj proszków, szamponów i płynów do naczyń. W sprzedaży dostępne są specjalne specyfiki, dedykowane temu konkretnemu rodzajowi zabrudzenia. Warto je wypróbować!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium