Łóżka dziecięce, piętrowe, Łóżka piętrowe niskie - LanoMeble
Łóżko piętrowe: plusy i minusy
Łóżko piętrowe: plusy i minusy

Podczas urządzania pokoju dziecięcego wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy warto umieścić w nim piętrowe łóżko. Chociaż takie rozwiązanie nie jest w Polsce niczym nowym, to nadal ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że piętrowe łóżka mają istotne zalety, lecz także pewne wady, z którymi warto zapoznać się przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Idealne rozwiązanie dla małego pomieszczenia

Piętrowe łóżko najczęściej wybierane jest w przypadku małego pokoju, przeznaczonego dla więcej niż jednego dziecka. Najważniejszym jego plusem jest bowiem fakt, że zajmuje mniej miejsca niż dwa osobne łóżka, tak więc pozwala na zaoszczędzenie cennej w niewielkim pomieszczeniu przestrzeni.

Oszczędność miejsca w jednoosobowym pokoju 

Wspomnianą zaletę można wykorzystać także w malutkim jednoosobowym pokoju. Na rynku dostępne są piętrowe łóżka, które na dole mają biurko albo komodę. Dzięki temu w pokoju nie trzeba umieszczać dodatkowego mebla, a zatem dziecko ma więcej miejsca do zabawy. Wybór dwuosobowego łóżka piętrowego do pokoju jednoosobowego sprawia, że dziecko ma zapewnione dobre warunki do tego, żeby mogło czasem przenocować u siebie kolegę albo koleżankę.

Atrakcja dla dzieci

Drugą pozytywną cechą piętrowych łóżek jest to, że są lubiane przez najmłodszych. Znaczna część maluchów uważa takie łóżko za ciekawą atrakcje i chętnie śpi na górze. Zdarza się nawet, że dzieci kłócą się o to, które z nich będzie zajmowało to właśnie miejsce.

Nie zawsze bezpieczne

Przeciwnicy piętrowych łóżek zwracają uwagę przede wszystkim na to, iż nie zapewniają one użytkownikom dostatecznego bezpieczeństwa. Rodzice często przypominają o tym, że dziecko śpiące na górze może w nocy spaść na podłogę i doznać groźnego urazu. Ryzyko takiego wypadku dotyczy w szczególności najmłodszych dzieci. Na szczęście zagrożenie można wyeliminować, kupując model wyposażony w barierkę ochronną, która uniemożliwia zsunięciu się z łóżka.

Niższy komfort

Wybór właściwego mebla pozwoli też uniknąć innego problemu, na jaki nierzadko narzekają użytkownicy piętrowych łóżek. Mowa tutaj o dyskomforcie osoby sypiającej na dole, spowodowanym hałasem, który towarzyszy wchodzeniu na górną część łóżka, a niekiedy nawet wierceniem się podczas snu śpiącego na górze dziecka. Solidne łóżko, wykonane z dobrych materiałów powinno zapewnić dzieciom pełną wygodę.

Nie do każdego pokoju

Inną wadą piętrowego łóżka jest to, że nie sprawdza się w niskich pomieszczeniach. Dziecko korzystające z górnej części może bowiem uderzać głową w sufit. Przed zakupem należy dokładnie wymierzyć pokój i porównać jego wymiary z wysokością łóżka, a także wziąć pod uwagę wzrost dzieci i fakt, że za kilka lat będą one znacznie wyższe.

Zdarza się, że wybór piętrowego łóżka jest koniecznością, ze względu na warunki mieszkaniowe. Ci, którzy czują się zmuszeni do umieszczenia go w pokoju dziecięcym nie powinni obawiać się o bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. W sprzedaży dostępnych jest bowiem wiele modeli piętrowych łóżek, które spełniają najwyższe standardy i są doskonale dostosowane do potrzeb dzieci.

 

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium