Łóżka dziecięce, piętrowe, Łóżka piętrowe niskie - LanoMeble
Co wybrać, sprężyny bonell czy faliste? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Co wybrać, sprężyny bonell czy faliste? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Sprężyny są powszechnie wykorzystywane w meblach tapicerowanych i materacach. To właśnie od nich zależy komfort użytkowania wielu kanap, foteli czy łóżek. Rozważając wybór konkretnych modeli, warto zwrócić uwagę na zastosowane w nich elementy. Zastanawiasz się, które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku – sprężyny bonell czy faliste? Sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby podjąć dobrą decyzję!

Sprężyny bonell czy faliste – krótka charakterystyka

Próbęodpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej wybrać sprężyny bonell, czy faliste, warto zacząć od przyjrzenia się obu rozwiązaniom. Sprężyny bonell to elementy powszechnie stosowane w meblach i materacach. Wykonane są ze stalowego drutu i mają kształt klepsydry. Ich wysokość zazwyczaj oscyluje w granicach od 9 do 14 cm. Pojedyncze elementy łączy się za pomocą drutu, uzyskując w ten sposób formatki o różnych wymiarach. Sprężyny bonell charakteryzują się sprężystością progresywną. Oznacza to, że ich opór rośnie wraz ze zwiększaniem naporu. Dzięki równomiernie rozkładanemu naciskowi wykorzystanie tego typu rozwiązania zapobiega powstawaniu odkształceń w materacach i w meblach tapicerowanych.

Sprężyny faliste zwane są również sprężynami zig-zag. To druty wygięte na kształt fal, które stosuje się głównie w meblach tapicerowanych. Tego typu rozwiązania montowane są równolegle do siebie, co pozwala na stworzenie stabilnej siatki, podtrzymującej warstwy siedzisk i oparć. Sprężyny faliste przymocowuje się do ramy mebla za pomocą specjalnych zaczepów. W połączeniu z innymi warstwami, np. pianką, zapobiegają jej odkształceniom. Gdzie wykorzystuje się elementy, takie jak sprężyny bonell czy faliste i jak ocenić, które rozwiązanie jest lepsze?

Sprężyny bonell a faliste – gdzie je znajdziesz?

Jak już wspomnieliśmy, elementy takie jak sprężyny bonell czy faliste są wykorzystywane w materacach i w meblach tapicerowanych. Te pierwsze znajdziesz między innymi w sofach, tapczanach czy fotelach. Są również jednym z podstawowych elementów materacy bonnelowych.

Sprężyny faliste wykorzystuje się głównie w siedziskach mebli tapicerowanych. Są one warstwą podtrzymującą, stosowaną między innymi w kanapach, fotelach, podnóżkach, sofach czy ramach łóżek. Poza branżą meblarską sprężyny faliste bywają montowane w fotelach samochodowych oraz w leżakach. Po co stosuje się elementy, takie jak sprężyny bonell czy faliste?

Sprężyny bonell czy faliste – zastosowanie i sposób działania  

Sprężyny bonell sprawiają, że meble i materace są wygodne. Modele, w których znajdują zastosowanie, są odporne na odkształcenia, nawet po ich wieloletnim użytkowaniu. Sprężyny faliste wykorzystywane w meblach tapicerowanych odpowiedzialne są za to, by ich siedziska się nie zapadały. Dzięki nim pozostałe warstwy, takie jak np. pianka, zyskują na trwałości i nie są tak podatne na zmianę pierwotnego kształtu. Krótko mówiąc, elementy takie jak sprężyny bonell czy faliste zapewniają komfort użytkowania i trwałość poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak materace i meble tapicerowane.

Sprężyny bonell czy faliste – które są lepsze?

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy lepsze są sprężyny bonell, czy faliste. Oba typy sprężyn wykorzystuje się w innych miejscach, a stawiane przed nimi zadania, istotnie się różnią. Sprężyny faliste doskonale sprawdzają się jako elementy warstwy podtrzymującej sof, foteli czy tapczanów. Sprężyny bonell są stosowane w warstwie sprężynującej jako alternatywa dla gąbek tapicerskich lub sprężyn kieszeniowych. 

Sprężyny bonell czy faliste – opinie użytkowników

Osoby, które miały okazję korzystać zarówno z mebli tapicerowanych, wyposażonych w sprężyny bonell, jak i z modeli ze sprężynami falistymi nie mają wątpliwości – wygodniejsze są sprężyny bonell. Warto zaznaczyć, że opinie te dotyczą głównie mebli wypoczynkowych, takich jak np. rozkładane kanapy.

Co do spania – sprężyny bonell, faliste i kieszeniowe

Pytanie o to, czy lepsze są sprężyny bonell, czy faliste często pada w kontekście wyboru mebli do codziennego wypoczynku. Zgodnie z opiniami ekspertów, najlepszym rozwiązaniem, które zapewni Ci najwyższy komfort snu, jest dobrze dobrany materac. Modele ze sprężynami bonell są wygodne i ekonomiczne. Lepszymi, choć nieco droższymi rozwiązaniami są materace ze sprężynami kieszeniowymi. W modelach tego typu poszczególne sprężyny umieszczone są w specjalnych „kieszeniach”, dzięki czemu działają niezależnie od siebie. Materace kieszeniowe uginają się jedynie w punkcie nacisku, co gwarantuje doskonałe podparcie kręgosłupa. Co więcej, takie rozwiązanie sprawia, że ruchy osoby obok są nieodczuwalne, dlatego materace kieszeniowe cieszą się dużą popularnością wśród par.

 

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium