Podpowiadamy, jaki materac dla dziecka 2 lata będzie najodpowiedniejszy! Sprawdź, jakimi kryteriami warto się kierować!
Podpowiadamy, jaki materac dla dziecka 2 lata będzie najodpowiedniejszy! Sprawdź, jakimi kryteriami warto się kierować!

Twoja pociecha jest na tyle duża, że łóżeczko niemowlęce przestało jej wystarczać? Może maluszek postanowił spać poza łóżkiem rodziców? W takiej sytuacji warto wiedzieć, jakie powinno być następne lub - pierwsze łóżeczko! Wybór odpowiedniego mebla to jednak nie wszystko. Po raz kolejny musisz zdecydować jaki materac dla dziecka 2 lata warto kupić, by zapewnić maluchowi bezpieczny i komfortowy sen! Mając na uwadze Twój komfort, sprawdziliśmy jakie kryteria należy wziąć pod uwagę.

 

Czym się kierować?

Zanim zdecydujesz, jaki materac dla Twojej pociechy będzie odpowiedni, sprawdź, czym się kierować, dokonując wyboru. Przygotowaliśmy dla Ciebie cztery praktyczne wskazówki, dzięki którym wybierzesz idealny model! Szybko przekonasz się, że znaczenie ma nie tylko wiek, ale także - waga i wzrost dziecka, wypełnienie i grubość materaca i rodzaj pokrowca! Zatem - jaki materac dla dziecka 2 lata wybrać, by mieć pewność, że posłuży mu przez długi czas? Podpowiadamy!

 

 1. Waga i wzrost dziecka

Jeśli wybierasz materac dla dwuletniego malucha, warto zdecydować się na ten o wymiarach 70x140cm. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że posłuży dziecku znacznie dłużej, niż standardowy model o wymiarach 60x120cm. Co więcej - dla takiego modelu z łatwością znajdziesz funkcjonalne łóżeczko!

 

Biorąc po uwagę wagę i wzrost malucha wyraźnie zawęzisz obszar poszukiwań idealnego materaca. Oprócz wskazanych wymiarów, powinien wyróżniać się optymalną twardością - a ta zależy od rodzaju wypełnienia! Poznaj najpopularniejsze i najlepsze materace, które zapewnią maluszkowi spokojny sen i wesprą jego rozwój.

 

 1. Rodzaj wypełnienia

Wypełnienie materaca dla małego dziecka powinno być antybakteryjne, antyalergiczne i gwarantować optymalną twardość. Do wyboru masz materace termoplastyczne, kokosowe, piankowe i lateksowe. Wymienione warianty wyróżniają się wysoką elastycznością, dzięki czemu nie odkształcają się nawet w trakcie intensywnej eksploatacji. Dodatkowo, te dostępne w sprzedaży sklepu Lano Meble zostały wykonane z wysokogatunkowych materiałów - całkowicie bezpiecznych dla najmłodszych użytkowników.

 

 1. Grubość materaca

Zastanawiasz się, jaki materac dla dziecka 2 lata wybrać? Szukając odpowiedniego modelu, zwróć uwagę także na jego grubość! Cienki model nie będzie odpowiednim rozwiązaniem, podobnie jak i ten zbyt gruby. Materac, którego wysokość będzie niższa niż 10cm nie nadaje się dla dziecka - przede wszystkim dlatego, że będzie zbyt twardy. Nie powinna być także wyższa niż 14cm - dzieci są zdecydowanie lżejsze niż dorośli. Optymalna zatem będzie grubość pomiędzy 10, a 14cm - wówczas materac zapewni maluchowi stabilne podparcie!

 

 1. Rodzaj pokrowca

Najlepszym rozwiązaniem dla dziecka będzie materac, który dodatkowo został wyposażony w ściągany pokrowiec. Dzięki temu zachowanie materaca w czystości będzie naprawdę proste! Zwłaszcza że przed Twoją dwuletnią pociechą najprawdopodobniej jest jeszcze proces odpieluchowania - wówczas pod pokrowiec możesz włożyć materiał wodoodporny, a sam pokrowiec - wyprać w pralce!

 

Nowy czy używany - jaki materac kupić?

Wielu rodziców zastanawia się, czy materac dla dziecka może być używany. Zanim podejmiesz decyzję, zastanów się, czy Ty chciałbyś spać na materacu używanym przez inne osoby. Jesteśmy przekonani, że nie. Właśnie dlatego warto zdecydować się na nowy model! Co jeszcze przemawia za tym, to właśnie nowy materac dla dziecka 2 lata dobrze będzie kupić? Powodów jest wiele.

 

Obok względów estetycznych nie można zapomnieć o funkcjonalności materaca - ten używany traci swoje właściwości. Mogą tworzyć się mikrozagłębienia, często niewidoczne na pierwszy rzut oka - a te negatywnie wpływają na prawidłowy rozwój malucha.

 

Łóżeczko dla dziecka 2 lata

Wiesz już, jaki materac dla dziecka 2 lata warto wybrać? Sprawdź, z jakim łóżeczkiem stworzy doskonały duet! Najlepiej wybrać model dopasowany do rozmiaru materaca, a dodatkowo - skonstruowany w taki sposób, by możliwe było dopasowanie mebla do potrzeb rosnącego dziecka.

Jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym i dziecięcym? Czy warto podzielić wnętrze na strefy?
Jak ustawić meble w pokoju młodzieżowym i dziecięcym? Czy warto podzielić wnętrze na strefy?

Aranżacja pokoju dziecięcego albo młodzieżowego na ogół nie jest łatwym zadaniem. Tym bardziej powodem do radości jest moment, w którym udało się znaleźć odpowiednie dodatki. Niestety - to nie koniec Twoich kłopotów. Czas sprawdzić, jak ustawić meble w pokoju! Zwłaszcza że ten nie zawsze ma taki sam układ jak prezentowany na przykładowej aranżacji.

 

Układ mebli ma znaczenie

Zastanawiasz się, dlaczego tak ważny jest sposób, w jaki ustawisz meble w pokoju? Przede wszystkim dlatego, że aranżacja wnętrza bezpośrednio wpływa na funkcjonalność i uniwersalność pomieszczenia. Przemyślany układ poszczególnych elementów nie tylko zapewni swobodę poruszania się, ale także - wysokie doznania estetyczne. Jeśli chcesz cieszyć się uporządkowaną przestrzenią, sprawdź, jak ustawić meble w pokoju, by maksymalnie wykorzystać miejsce  i możliwości aranżacyjne wnętrza.

 

Zasady aranżacji wnętrza

Kilka prostych zasad pozwoli Ci zdecydować nie tylko jakie meble wybrać do pokoju dziecięcego lub młodzieżowego, ale także - jak je ustawić, by otrzymać zaskakujące rezultaty i jednocześnie - funkcjonalną przestrzeń.

 

- Nie bój się gotowych zestawów! Wielość elementów może przytłaczać, ale gotowe aranżacje mogą skutecznie inspirować! Sprawdź jakie ustawienie mebli w pokoju proponuje producent i potraktuj to jako bazę dla własnych działań. Być może znajdziesz tam rozwiązania, które sprawdzą się także w Twoim wnętrzu?

 

- Główne meble z zestawu, takie jak szafy, biurko czy regały ustaw równolegle do ścian, tworząc tak zwaną bazę dla dalszej aranżacji. Mniejsze elementy, na przykład stolik kawowy albo pufy powinny znaleźć się na środku pokoju, dopełniając całość.

 

Podział wnętrza na strefy

Ustawiając meble w pokoju dziecięcym lub młodzieżowym, nie można zapomnieć o konieczności podziału wnętrza na strefy! Dzięki temu aranżacja będzie jeszcze łatwiejsza, a pomieszczenie - jeszcze bardziej funkcjonalne!

 

 1. Strefa snu i relaksu

Strefa snu i relaksu powinna być zaaranżowana w przemyślany sposób. Wygodne łóżko to nie wszystko - warto postawić na maksymalnie funkcjonalne rozwiązanie i wybrać łóżko o unikalnej konstrukcji! Co oznacza to w praktyce? Niebanalny projekt, w którym rama mebla jest wzbogacona o półki i szafki! Wówczas wszystkie ulubione książki będą zawsze w zasięgu ręki!

 

 1. Strefa nauki

Ustawiając meble w tej części pokoju, nie możesz zapomnieć o funkcjonalnym biurku, ergonomicznym krześle i pojemnych szafkach, regałach i szufladach. W zasięgu ręki Twojej pociechy powinny znaleźć się wyłącznie te akcesoria i gadżety, które wspierają edukację. W tej strefie nie ma miejsca na zabawki!

 

 1. Strefa rozrywki

Zastanawiasz się, jak ustawić meble w pokoju, by wyodrębnić strefę rozrywki? Jeśli na biurku znalazł się laptop, w przypadku starszych dzieci możesz zdecydować się na telewizor. Tak zaaranżowana strefa rozrywki będzie wymagała jednak ustalenia konkretnych zasad korzystania z możliwości, jakie stwarza nowoczesny sprzęt.

 

 1. Strefa spotkań towarzyskich

Twoja pociecha spotyka się ze znajomymi w swoim pokoju? Zadbaj o wygodne miejsca do siedzenia, decydując się na niewielki stolik kawowy i dodatkowe krzesła lub pufy.

 

Czego nie może zabraknąć w pokoju młodzieżowym

Pokój młodzieżowy powinien być miejscem, w którym Twoja pociecha znajdzie swoje miejsce i stworzy własny świat. Właśnie dlatego konieczny jest podział przestrzeni na konkretne strefy. Czego nie może zabraknąć w pokoju młodzieżowym? Przede wszystkim - biurka, łóżka i pojemnej szafy. Niezbędne będą także regały i dodatkowe półki.

 

Kompletne wyposażenie pokoju dziecięcego

Co ciekawe, wyposażenie pokoju dziecięcego będzie wyglądało niemal identyczne, jak wyposażenie pokoju młodzieżowego. Jak ustawić meble w pokoju malucha? Także korzystając z podziału na strefy. Z tą różnicą, że w pokoju dziecięcym strefę rozrywki będą stanowiły ulubione zabawki!

Jaka twardość materaca dla dziecka będzie odpowiednia? Wszystko zależy od wieku!
Jaka twardość materaca dla dziecka będzie odpowiednia? Wszystko zależy od wieku!

Jako rodzic, chcesz dać swojej pociesze wszystko, co najlepsze. To zrozumiałe - właśnie dlatego warto poświęcić odpowiednią ilość czasu i znaleźć właściwy materac dla malucha. Nie wiesz, jak zrobić to dobrze? Sprawdź, jaka twardość materaca dla dziecka będzie najlepsza, zależnie od jego wieku.

 

Dlaczego twardość materaca ma znaczenie?

Zastanawiasz się, jakie znaczenie ma twardość materaca? Jednym słowem - ogromne! Chociaż jeszcze kilka lat temu panowało przekonanie, że im twardszy model, tym lepszy, dzisiaj poglądy na ten temat wyraźnie się zmieniły. Zatem - jakie znaczenie ma prawidłowe określenie twardości materaca?

 

Odpowiednio twardy materac pozytywnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, wspiera kręgosłup i gwarantuje mu właściwe podparcia na całej jego linii. Dzięki temu zapewnisz swojej pociesze maksymalny komfort, a dodatkowo - zadbasz o jej bezpieczeństwo. Jaka twardość materaca dla dziecka będzie odpowiednia, zależnie od wieku malucha? Podpowiadamy!

 

Materac dla noworodka, niemowlęcia i rocznego malucha

Najłatwiej jest popełnić błąd w wyborze materaca dla najmniejszego maluszka. Nie można się dziwić - nowonarodzone dziecko wymaga szczególnej troski i maksymalnego komfortu. Zbyt miękki materac może zagrażać bezpieczeństwu pociechy, skutecznie utrudniając jej swobodne poruszanie się. Dziecko, które obróci się na brzuszek, może zapadać się w głąb materaca, a to już skrajnie niebezpieczna sytuacja! Zbyt miękki materac może zwiększać ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej - właśnie dlatego należy z niego zrezygnować!

 

Wielu rodziców, chcąc maksymalnie zminimalizować ryzyko, sięga po twardszy model. Niestety - najczęściej zbyt twardy. Taki materac będzie powodował dyskomfort i negatywnie wpływał na kondycję małego kręgosłupa.

 

Jaki materac wybrać po drugim roku życia?

Zastanawiasz się, czy maluch, który kończy drugi rok życia, może spać na materacu, który dotychczas znajdował się w łóżeczku niemowlęcym? Może, jeśli jednak wymieniasz łóżeczko, warto wymienić także materac. Model dla dziecka dwu- lub trzyletniego powinien być średnio-twardy, antybakteryjny i antyalergiczny. Ze względu na możliwość przesiąknięcia pieluszki, warto postawić na materac ze ściąganym pokrowcem.

 

Dobrym wyborem będzie materac z pianki termoplastycznej. Taki model doskonale dopasuje się do ciała, zapewniając maluszkowi podparcie na całej długości kręgosłupa.

 

Materac dla przedszkolaka

Zastanawiasz się, jaka twardość materaca dla dziecka w wieku przedszkolnym będzie najodpowiedniejsza? Jeśli zmieniałeś materac gdy maluch ukończył drugi rok życia, wybrany wówczas model, jeśli spełnia konkretne wymagania, może posłużyć jeszcze przez jakiś czas. Jeśli natomiast maluch dotychczas spał z rodzicami, warto kupić nowy materac! Podobnie jak w przypadku dwu lub trzylatka odpowiedni będzie materac termoplastyczny, piankowy, kokosowy albo lateksowy, wyróżniający się średnią twardością i wysoką elastycznością.

 

Taki model będzie towarzyszył Twojej pociesze przez kolejne lata. Dziecko w wieku sześciu do 10 lat powinno nadal spać na średnio twardym i wysoko elastycznym materacu, ważne jednak, by wybrać model o odpowiednich wymiarach.

 

Materac dla nastolatka

Problemem może być także wybór materaca dla nastolatka. Jeśli zastanawiasz się, jaka twardość materaca dla dziecka w wieku nastoletnim będzie odpowiednia, kieruj się wzrostem i wagą pociechy. Wybrany model musi być około 20cm dłuższy niż wskazuje wzrost dziecka. Jeśli nastolatek waży mniej niż 60kg, odpowiednia będzie twardość H1, jeśli więcej - warto wybrać twardość H2.

 

Ogólne zasady

Bez względu na to, w jakim wieku jest Twoja pociecha, warto wybrać materac wykonany z bezpiecznych materiałów. Sięgnij po model o średniej twardości, wysokiej elastyczności, dodatkowo cechujący się właściwościami antyalergicznymi i antybakteryjnymi. Dużym ułatwieniem będzie ściągany pokrowiec.

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Kieruj się tymi zasadami!

Nic nie sprawia tyle kłopotu, co aranżacja pokoju dla dziecka - zwłaszcza tego dorastającego. Jeśli zastanawiasz się, co powinno znaleźć się w pomieszczeniu dedykowanym nastolatkowi, warto pamiętać o kilku zasadach - przestrzeń powinna być funkcjonalna, nowoczesna i jednocześnie - uniwersalna. Sprawdź, jak urządzić pokój młodzieżowy, by był gotowy na wyzwania, jakie postawi przed nim prawie-dorosły młody człowiek?

 

Potrzebny jest pomysł!

Zanim przystąpisz do aranżacji wnętrza, zadbaj o odpowiedni pomysł. Warto zrezygnować z dekoracji tematycznych i skupić się na ponadczasowym charakterze wnętrza. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że zdecydowana większość nastolatków jest podatna na krótkotrwałe, sezonowe mody. Uniwersalna baza będzie dla nich idealna, a dzięki takiemu rozwiązaniu pokój zawsze będzie wyglądał stylowo! Warto postawić na neutralne kolory i proste konstrukcje, które pozwalają się z łatwością łączyć z dodatkami w każdym stylu. Czytaj dalej i sprawdź, jak urządzić pokój młodzieżowy dla jednego, dwóch lub trzech nastolatków i przekonaj się, jakie zasady powinny Ci towarzyszyć! Dzięki zastosowaniu ich w praktyce osiągniesz zaskakujące rezultaty!

 

Kieruj się tymi zasadami

Bez względu na to, czy urządzasz pokój młodzieżowy dla jednego, czy trzech młodych ludzi, warto kierować się określonymi zasadami. Przestrzegając ich, nie tylko nie zapomnisz o żadnym szczególe, ale przede wszystkim  - przygotujesz przestrzeń odpowiadającą na potrzeby nastolatków! Zatem - co możesz zrobić i jak urządzić pokój młodzieżowy, by mógł służyć nie tylko jako przestrzeń do nauki, ale także - być miejscem relaksu i… rozrywki? Podpowiadamy!

 

 1. Funkcjonalność

Pokój dedykowany nastolatkowi powinien być przede wszystkim funkcjonalny, co w praktyce oznacza możliwość nie tylko swobodnej nauki, ale także - relaksu i rozrywki. Możesz zadbać, by wnętrze spełniało te wszystkie cechy, decydując się na konkretne meble. Doskonałym rozwiązaniem będą gotowe zestawy, obejmujące łóżko, szafy i szafki, a także - funkcjonalne biurko. Wybierając tę opcję, możesz mieć pewność, że w pokoju Twojej dorastającej pociechy niczego nie zabraknie. Dodatkowo - proponowane zestawy spełniają pozostałe cechy doskonałej aranżacji!

 

 1. Nowoczesność

Za modą podąża każdy młody człowiek. Właśnie dlatego doskonałym wyborem będą meble młodzieżowe utrzymane w minimalistycznej i nowoczesnej stylistyce. Neutralne kolory i zdecydowane akcenty w intensywnych odcieniach to nie wszystko. Istotna jest także konstrukcja,  a ta powinna być maksymalnie uproszczona.

 

 1. Bezpieczeństwo

Meble młodzieżowe powinny być także bezpieczne. W praktyce nie oznacza to jednak zabezpieczonych kantów, a jakość wykorzystanych materiałów. Warto postawić na wysokogatunkową płytę laminowaną, wykończoną obrzeżem ABS. Takie połączenie sprawi, że meble będą trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne i jednocześnie - bezpieczne.

 

 1. Uniwersalność

Jeśli nadal zastanawiasz się, jak urządzić pokój młodzieżowy, postaw na ponadczasowość wnętrza. Taka przestrzeń będzie odpowiednią bazą dla zmieniających się młodzieżowych gustów i sprosta nawet najbardziej wymagającym planom aranżacyjnym.

 

Więcej niż jeden lokator?

To nie problem! Meble młodzieżowe potrafią być naprawdę funkcjonalne! W takiej sytuacji możesz podzielić pokój na dwie lub trzy strefy, w zależności od ilości użytkujących go osób i każdą z nich wyposażyć w konieczne meble. Jeśli pomieszczenie jest duże, takie rozwiązanie będzie najrozsądniejsze. W przypadku mniejszego warto wykorzystać łóżko dwu lub trzyosobowe w jednej części pokoju, a kąciki do nauki zaaranżować na pozostałeś powierzchni.

 

Praktyczne wskazówki

Zastanawiasz się, czy istnieją praktyczne wskazówki, które podpowiedzą Ci jak urządzić pokój młodzieżowy? Poza tym, co już sprawdziłeś, warto pamiętać jeszcze o kilku istotnych kwestiach.

 

- Doskonałym pomysłem będzie aranżacja wnętrza w porozumieniu z dzieckiem. Dorastający człowiek ma swoje potrzeby, marzenia i wizje, które zdecydowanie warto wziąć pod uwagę. Kiedy nie będziesz narzucać swojego zdania, tylko spokojnie rozmawiać, pociecha szybko zorientuje się, że traktujesz ją jak partnera i wyraźnie zmieni ton!

 

- Jeśli nie chcesz o niczym zapomnieć, postaw na gotowe zestawy mebli młodzieżowych.

Jak często zmieniać pościel? Dlaczego samo wietrzenie nie wystarczy? Sprawdź, jak dbać o swoje łóżko!

Świeża pościel i wygodne łóżko - tak brzmi przepis na doskonały relaks! Jeśli i Ty o nim marzysz, koniecznie sprawdź jak dbać o czystość w sypialni. Wbrew pozorom nie musisz nieustannie prać i prasować poszewek na kołdrę i poduszki, by czuć się komfortowo. Podpowiadamy, jak często zmieniać pościel i jak dbać o nią na co dzień, by każdego wieczoru kłaść się do łóżka z prawdziwą przyjemnością!

 

Troska o świeżą pościel jest ważna!

Wydaje Ci się, że jeśli kładziesz się spać po kąpieli, dodatkowo - mając na sobie czystą i świeżą piżamę, zmiana pościeli, a właściwie - częstotliwość zmiany pościeli nie ma większego znaczenia? Nic bardziej mylnego! Niezależnie od tego, jak bardzo troszczysz się o higienę osobistą, pościel należy zmieniać regularnie. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na fakt, że stanowi ona źródło roztoczy. Zarówno w kołdrze, jak i w poduszkach znajdują swoje miejsce drobne odpady i zanieczyszczenia, w tym także złuszczony ludzki naskórek, resztki jedzenia, sierść Twojego pupila, w konsekwencji czego na powierzchni pościeli pojawiają się bakterie i roztocza, groźne zwłaszcza dla alergików.

 

Jak często zmieniać pościel?

Mając świadomość, jakim zanieczyszczeniom podlega kołdra, warto wiedzieć, jak często zmieniać pościel. Niestety - na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, najlepiej jednak, by robić to nie rzadziej niż co dwa tygodnie. Warto pamiętać o regularności - dzięki temu łóżko zawsze będzie świeże i czyste, a relaks - maksymalnie przyjemny!

 

W Twoim łóżku śpi pupil? A może lubisz podjadać, oglądając film? W takich sytuacjach pościel zdecydowanie będzie wymagała częstszej zmiany - na przykład cotygodniowej. Co ciekawe - należy tę czynność powtarzać także wtedy, gdy poszewki wydają Ci się czyste! Dzięki temu unikniesz nagromadzenia się grzybów, bakterii i roztoczy, mających negatywny wpływ na kondycję Twojego organizmu.

 

Czy warto wietrzyć pościel?

Warto wiedzieć nie tylko jak często zmieniać pościel, ale także - jak prawidłowo o nią dbać na co dzień, by cieszyła Cię maksymalną świeżością także pomiędzy zmianą poszewek. Doskonałym i sprawdzonym sposobem, jest wietrzenie pościeli. Jeśli chcesz codziennie zasypiać w łóżku pachnącym świeżością, koniecznie sprawdź, jak robić to prawidłowo!

 

Zastanawiasz się, czy warto wietrzyć pościel? Naszym zdaniem - tak! Nie tylko na bieżąco będziesz usuwał z jej powierzchni resztki jedzenia i innych zabrudzeń, ale także - zadbasz o prawidłową objętość wypełnienia i maksymalną świeżość w sypialni. Wietrzenie pościeli nie jest jednak tak proste, jak mogłoby się to wydawać!

 

Wietrzenie pościeli - praktyczne wskazówki

Jeśli już wiesz, jak często zmieniać pościel i robisz to regularnie, sprawdź, jak prawidłowo wietrzyć kołdrę i poduszki - codziennie! Niestety, nie każda aura sprzyja odświeżeniu pościeli, jeśli jednak za oknem panują odpowiednie warunki, zdecydowanie warto to robić!

 

- Warto pamiętać, że najlepiej wietrzyć pościel… bawełnianą, także dziecięcą. Ten materiał zdecydowanie odzyska świeżość już po kilkunastu minutach spędzonych na świeżym powietrzu.

 

- Pościel możesz wietrzyć… rozłożoną na łóżku! Nie musisz wynosić jej na zewnątrz, wystarczy szeroko otworzyć okna, a kołdry i poduszki luźno rozłoży na łóżku.

 

- Nie każda pogoda jest odpowiednia na wietrzenie pościeli. Nie rób tego, gdy słońce jest zbyt mocne, ani wówczas, gdy za oknem jest naprawdę wilgotne powietrze lub występują opady. Wówczas lepiej częściej ją wymienić, niż ryzykować zniszczeniem kołdry lub poduszek.

 

- Pościel możesz wietrzyć o każdej porze roku. Obserwuj jednak pogodę! Co ciekawe - wietrząc pościel na mrozie, najprawdopodobniej całkowicie pozbędziesz się roztoczy!

 

Sposób na szybką zmianę pościeli

Zastanawiasz się, jak szybko zmienić pościel? Zadbaj, by poszewka była na lewej stronie, rozepnij guziki i włóż do niej ręce, łapiąc za przeciwległe rogi. Trzymając je, dodatkowo złap rogi kołdry i zaciśnij pięści. Mocno strzep pościel w dół, następnie ściągając materiał ręcznie. Podobnie zmienisz poszewki poduszek.

Od kiedy poduszka dla niemowlaka przestaje być zagrożeniem? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Od kiedy poduszka dla niemowlaka przestaje być zagrożeniem? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Kompletowanie niemowlęcej wyprawki może spędzać sen z powiek. Nie można się dziwić - oferta skierowana do przyszłych i świeżo upieczonych rodziców oraz ich pociech jest ogromna. Kupując kolejne akcesoria, będziesz musiał wybrać także łóżeczko, materac i pościel. Ta ostatnia najczęściej sprzedawana jest w gotowych kompletach. Zanim zdecydujesz się wykorzystać je w całości, koniecznie sprawdź, od kiedy poduszka dla niemowlaka przestaje być… zagrożeniem! Poznaj najpopularniejsze fakty i mity na temat łóżeczka dla maluszka i jego wyposażenia. Ta wiedza zapewni Twojemu dziecku bezpieczeństwo, a Tobie - spokojny sen!

 

Łóżeczko i co jeszcze, czyli bezpieczna baza

Przygotowując kącik dla malucha sięgasz po to, co jest bezpieczne? Nie można się dziwić! Rodzic, dla bezpieczeństwa swojej pociechy zrobi naprawdę wszystko! Tym bardziej powinieneś zrezygnować z miękkich łóżeczek turystycznych i nieprofesjonalnie wykonanych kołysek, jednocześnie odrzucając pomysł układania dziecka do snu w… gondoli wózka! Zamiast tego zdecyduj się na bezpieczne i funkcjonalne łóżeczko niemowlęce. Jakie cechy powinny wyróżniać odpowiedni model?

 

Przede wszystkim - możliwość regulacji wysokości materaca. Trzystopniowa w zupełności wystarczy. Dzięki takiemu rozwiązaniu mebel będzie rósł wraz z dzieckiem, zapewniając mu komfort snu, a Tobie - komfort sprawowania opieki nad maluszkiem. Ważne są także konstrukcja i jakość wykorzystanych materiałów. Warto sięgać po modele o odpowiednim rozstawie szczebelków, dodatkowo wykonane z naturalnego drewna.

 

Bezpieczny sen - sprawdź, czego unikać

Jeśli łóżeczko jest funkcjonalną bazą, należy je mądrze uzupełnić. Właśnie dlatego niezbędny będzie starannie dobrany materac. Sięgnij po model o optymalnej twardości. Pamiętaj, że zbyt miękki uniemożliwi maluszkowi swobodną zmianę pozycji, co więcej - maluch może się zapadać, a w konsekwencji - mieć trudności z oddychaniem.

 

Kiedy wybierzesz odpowiedni materac, czas na wyprawkę! Ochraniacze, pościel… - wielość elementów przyprawia Cię o zawrót głowy? Tym bardziej warto sprawdzić, od kiedy poduszka dla niemowlaka powinna znaleźć się w dziecięcym łóżeczku. Naszym zdaniem - nie szybko! Zwłaszcza że dla bezpieczeństwa snu maluszka w łóżeczku powinien znajdować się wyłącznie… materac! Kiedy maluch będzie na tyle duży, by samodzielnie przesunąć kołderkę, która zakrywa twarz, można zacząć ją stosować. Zatem - co z tą poduszką?

 

Co z tą poduszką?

Zdaniem fizjoterapeutów poduszka małemu dziecku nie jest potrzebna. Obok zasady dotyczącej dziecięcego łóżeczka, „im mniej, tym lepiej” pojawiają się także inne argumenty, wykluczające poduszkę z wyprawki maluszka. Wśród nich znajdziemy zatem nie tylko kwestie związane z bezpieczeństwem dziecka, ale także - uniemożliwienie swobodnego poruszania się dziecka w czasie snu, co może skutkować układaniem główki stale w jeden określony sposób, na przykład wyłącznie na lewym boku. Powszechnie przyjmuje się, że poduszka powinna trafić pod głowę dziecka, które ukończyło drugi rok życia. Wówczas będzie bezpiecznym dodatkiem!

 

Od kiedy komplet pościeli?

Jeśli już wiesz, od kiedy poduszka dla niemowlaka przestaje być problemem (a okazuje się, że dopiero wówczas, gdy stanie się on dwulatkiem!), możesz zacząć planować aranżację pokoju pociechy z kompletem pościeli w roli głównej! Wyjątkowe kolory i ciekawe połączenia wzorów i motywów sprawiają, że pościel bawełniana jest nie tylko funkcjonalna, ale przede wszystkim - niezwykle dekoracyjna, zwłaszcza a dziecięcym pokoju!

 

Jak dbać o dziecięcą pościel?

Dziecięca pościel wymaga stałej troski. Warto prać ją zgodnie z zaleceniami producenta, jednocześnie wykorzystując łagodne środki piorące. Pamiętaj o przełożeniu poszewek na lewą stronę - dzięki temu przez jeszcze dłuższy czas zachowają optymalną miękkość i intensywne kolory. A to, w przypadku pościeli dla najmłodszych ma naprawdę duże znaczenie!

Pościel wymaga szczególnej troski. Podpowiadamy, jak i w jakiej temperaturze prawidłowo ją prać!
Pościel wymaga szczególnej troski. Podpowiadamy, jak i w jakiej temperaturze prawidłowo ją prać!

Stylowa sypialnia ma swoje wymagania - na przykład stylową pościel. Kiedy wybierzesz komplet pasujący do Twojego wnętrza, warto odpowiednio o niego dbać. Podpowiadamy nie tylko w jakiej temperaturze prać pościel, ale także - jaki program wybrać. Sprawdzamy również, czy trzeba prać nową pościel i z czym można ją łączyć kiedy w pralce zostaje dodatkowe miejsce.

 

Przygotowanie pościeli do użytku

Zamówiłeś odpowiadający Ci komplet pościeli i nie możesz doczekać się, aż ozdobi Twoją sypialnię? Niestety - od momentu odebrania przesyłki do wykorzystania pościeli w aranżacji i w praktyce jest jeszcze długa droga. Nową pościel koniecznie musisz wyprać. Chociaż dla wielu ta czynność jest zbędna, naprawdę nie warto jej pomijać. Dlaczego?

 

Przede wszystkim dlatego, że podczas prania zostaną dokładnie usunięte wszystkie pozostałości po procesie produkcji - zwłaszcza resztki farb i chemikaliów. Dodatkowo pranie w odpowiedniej temperaturze i z dodatkiem dedykowanych preparatów delikatnie zmiękczy wszystkie elementy kompletu i zapewni Ci wysoki komfort użytkowania poszczególnych części.  Pranie nowej pościeli jest konieczne zarówno w przypadku zestawów dziecięcych, jak i tych dedykowanych dorosłym.

 

Program i temperatura prania

Bez względu na to, czy wkładasz do pralki nowy, czy już kilkukrotnie używany komplet, warto wiedzieć, na jakim programie i w jakiej temperaturze prać pościel w pralce automatycznej, by zachowała swoje właściwości przez długi czas.

 

Zanim włożysz komplet do bębna, koniecznie przewróć wszystkie elementy na lewą stronę. W ten sposób zabezpieczysz materiał przez nadmierną utratą kolorów. Kolejną zasadę z pewnością już znasz - w przypadku pościeli, tak samo, jak w przypadku innych tkanin i materiałów nie należy łączyć w praniu tych jasnych z ciemnymi.

 

Temperatura i program prania pościeli zależą przede wszystkim od jej rodzaju. Piorąc pościel, należy zapoznać się z informacjami producenta, zamieszczonymi na wszytej metce. Zdarzyło Ci się te metki usunąć, a dodatkowo - nie masz pojęcia, z jakiego materiału został uszyty komplet, który chcesz wyprać? Na szczęście, bez względu na rodzaj wykorzystanej tkaniny panuje jedna zasada - pościel pierzemy w temperaturze 40 do 60 stopni Celsjusza!

 

Pranie pościeli bawełnianej

Najpopularniejszym i jednocześnie najchętniej wybieranym rozwiązaniem, zarówno dla dziecięcych pokoi, jak i sypialni dorosłych jest pościel bawełniana. Już wiesz, w jakiej temperaturze prać pościel, również tę bawełnianą? Sprawdź, jak zrobić to dobrze! Dzięki tym trikom komplet zachowa kolor, kształt i optymalną miękkość przez długi czas!

 

Podobnie jak w przypadku pozostałych materiałów, także pościel bawełnianą należy prać maksymalnie w 60 stopniach Celsjusza, jednocześnie sięgając po delikatne detergenty. Zdecydowanie należy unikać wybielaczy.

 

Z czym można prać pościel?

Zastanawiasz się, czy pościel można łączyć z innymi tkaninami i materiałami? Może chcesz oszczędzić sobie czasu i razem z pościelą wyprać ręczniki? Jeśli zależy Ci na długiej żywotności pościeli i innych tekstyliów, nie łącz ich ze sobą! Ręczniki należy prać wyłącznie z ręcznikami, ściereczki kuchenne - ze ściereczkami, a pościel - z innym kompletem pościeli, dodatkowo - utrzymanym w podobnej kolorystyce. Dzięki temu każdy z produktów zachowa swoje właściwości i będzie zachwycał Cię doskonałym wyglądem przez długi czas!

 

Prasowanie pościeli

Zastanawiasz się, czy to, w jakiej temperaturze pierzesz pościel, ma wpływ na komfort jej prasowania? Sprawdziliśmy - już wiemy, że nie. Ważna jest natomiast intensywność wirowania. Jeśli włączysz wysokie obroty, poszewki mogą być mocno pogniecione, a prasowanie - wyraźnie trudniejsze. Jeśli jednak zdecydujesz się na te niższe lub całkowicie z nich zrezygnujesz, pościel będzie gładka! Wystarczy ją tylko wysuszyć w odpowiedniej pozycji i… możesz zapomnieć o prasowaniu! Jeśli jednak lubisz tę czynność, prasuj pościel na lewej stronie. Wówczas nieestetyczne błyszczące ślady, najczęściej tworzące się w okolicy szwów nie będą widoczne!

Jak nauczyć dziecko spać samodzielnie? Poznaj sprawdzone triki i sprawdź, jak przygotować łóżeczko!
Jak nauczyć dziecko spać samodzielnie? Poznaj sprawdzone triki i sprawdź, jak przygotować łóżeczko!

Bliskość rodziców jest dla małego człowieka naprawdę ważna - także podczas snu. Chociaż takie rozwiązanie jest naprawdę wygodne, a dodatkowo - pozytywnie wpływa na rozwój malucha, warto pamiętać o tym, że pociecha nieustannie rośnie. Moment, w którym opuści łóżko rodziców, nadejdzie szybciej niż myślisz! Niestety - najprawdopodobniej nie będzie to łatwy czas. Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku, by te zmiany nie były dla maluszka stresujące?

 

Zmiany w śnie malucha

Sen małego dziecka - noworodka, a później - niemowlęcia pełni ważną funkcję w jego prawidłowym rozwoju. Warto wiedzieć, że najmłodsze maluszki nie rozróżniają jeszcze dnia i nocy, często budząc się nawet co godzinę. Właśnie dlatego wielu rodziców decyduje się na pozostawienie pociechy w łóżku małżeńskim. Co sprawia, że nowonarodzone dziecko budzi się tak często? Powodów może być wiele, jednak wśród najczęstszych warto wymienić uczucie głodu, dyskomfort spowodowany mokrą pieluszką lub przegrzaniem, ząbkowanie albo podniesioną temperaturę.

 

W okolicach 12 tygodnia życia sen dziecka wydaje się być nieco bardziej wyrównany. Maluch mniej więcej w tym czasie zacznie regularnie zasypiać i budzić się. Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku, to właśnie teraz jest odpowiedni moment - oczywiście jeśli chcesz to zrobić tak wcześnie. Wielu rodziców decyduje się na ten krok znacznie później. Niezależnie od tego, kiedy Ty podejmiesz tę ważną decyzję, sam proces będzie wyglądał niemal identycznie. Zanim jednak poznasz skuteczne triki, sprawdź, jakie powinno być łóżeczko malucha i przede wszystkim - jakie są najważniejsze zasady bezpiecznego snu dziecka.

 

Jakie powinno być łóżeczko malucha?

Zanim Twój maluszek będzie spał w swoim łóżeczku, należy odpowiednio je przygotować. Jaki model wybrać? Najlepiej taki, który będzie towarzyszył maluszkowi przez kolejne… lata! Warto sięgnąć po łóżeczko z możliwością trzystopniowej regulacji wysokości materaca, dodatkowo wykonane z materiałów pozbawionych szkodliwych substancji. Zwróć uwagę także na szczebelki. Powinny być rozstawione na tyle wąsko, by dziecko nie miało możliwości przeciśnięcia się pomiędzy nimi i na tyle szeroko, by przepływ powietrza nie był utrudniony.

 

Bezpieczny sen dziecka - poznaj najważniejsze zasady

Zanim dowiesz się jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku, poznaj najważniejsze zasady bezpiecznego snu maluszka. A tych wbrew pozorom jest sporo. W przypadku najmłodszych maluszków należy unikać ochraniaczy na szczebelki, kompletów pościeli i zbyt miękkich materacy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że noworodek i niemowlę nie potrafi samo usunąć materiałów uniemożliwiających mu swobodne oddychanie. Czym zatem przykrywać dziecko? Najlepiej korzystać ze śpiworka. Ważna jest także pozycja snu malucha. Kładź dziecko na plecach, na płasko. Spanie na brzuszku we wczesnym wieku niemowlęcym powinno mieć miejsce wyłącznie pod pełnym nadzorem rodzicielskim. Dodatkowo - temperatura w pokoju, w którym śpi dziecko, niezależnie od wieku nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza.

 

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Przygotowałeś odpowiednie łóżeczko dla swojej pociechy i znasz najważniejsze zasady bezpiecznego snu malucha? Sprawdź, jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku! Sposobów jest kilka, a samodzielnego spania możesz uczyć już trzy miesięczne niemowlę. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest łóżeczko dostawione do łóżka rodziców - wówczas i maluch i rodzice czują się bezpiecznie. Jakie triki warto wykorzystać w przypadku starszego dziecka?

 

Naukę samodzielnego spania w łóżeczku rozpocznij od wprowadzenia stałego rytmu dnia. Spacery, posiłki, wspólna zabawa i drzemki - wszystko powinno mieć swoje stałe pory. Tak samo powinno być z wieczornym układaniem malucha do snu. Poprzedzone kąpielą i posiłkiem powinno odbywać się przy przyciemnionym świetle. Maluszek, zasypiając musi czuć się bezpiecznie - właśnie dlatego należy mówić do niego spokojnie i łagodnie, warto wykonać wyciszający masaż relaksacyjny i przytulać dziecko. Kiedy pociecha zacznie płakać - weź ją na ręce i utul. Spokojne dziecko można odłożyć do łóżeczka. Ten proceder należy powtarzać do skutku, dbając, by dla dziecka był jak najmniej stresujący. Nie krzycz i nie wymuszaj na dziecku posłuszeństwa. Bądź obok, pocieszaj, przytulaj i uspokajaj, aż maluch spokojnie zaśnie.

 

Maluch w łóżku rodziców

Wszelkie próby nauki samodzielnego spania kończą się niepowodzeniem? Być może maluszek nie jest gotowy na tak poważny dla niego krok.  Wówczas zadbaj, by materac w łóżku rodziców był odpowiedni także dla dziecka - najlepiej sięgnąć po ten lateksowy. Jednocześnie dbaj o bezpieczeństwo dziecka, układając je w taki sposób, by miało odpowiednią ilość miejsca, a jednocześnie - nie spadło z łóżka.

Nie wiesz, jaki materac dla noworodka wybrać? Zaufaj tym wskazówkom!
Nie wiesz, jaki materac dla noworodka wybrać? Zaufaj tym wskazówkom!

Wydaje się, że na temat tego, jaki powinien być materac dla najmłodszych pociech, zostało powiedziane już wszystko. Niestety - chętnie powielane opinie najczęściej z prawdą mają niewiele wspólnego. Chcesz wiedzieć, jaki materac dla noworodka powinien znaleźć się pośród innych akcesoriów dla malucha? Czytaj dalej i sprawdź, jakie stereotypy warto obalić!

 

Dlaczego wybór materaca jest ważny?

Zastanawiasz się, dlaczego wybór odpowiedniego materaca jest ważny? Powodów jest naprawdę wiele! Poznaj najważniejsze z nich i miej pewność, że czas poświęcony na zakup właściwego modelu nie będzie zmarnowany!

 

Nowonarodzone dziecko, spędzając czas w łóżeczku, przesypia nawet 20 godzin na dobę! Właśnie dlatego warto zastanowić się, jaki materac dla noworodka powinien mu towarzyszyć. Odpowiednio dobrany, nie tylko wyraźnie zwiększy komfort maluszka w trakcie odpoczynku i zabawy, ale także - wesprze jego prawidłowy rozwój, pozytywnie wpływając przede wszystkim na kondycję kręgosłupa. Zanim zdecydujesz, który z dostępnych w sprzedaży materacy znajdzie się w łóżeczku Twojej pociechy, sprawdź, które z popularnych opinii na temat materacy są prawdziwe. Taka wiedza pozwoli Ci podjąć przemyślaną decyzję!

 

Prawda czy fałsz?

Nieprawdziwe opinie na temat materacy są krzywdzące dla użytkowników w każdym wieku. Jeśli stoisz przed koniecznością podjęcia decyzji, jaki materac dla noworodka będzie najodpowiedniejszy, warto sprawdzić, które wskazówki są wartościowe i warte uwagi! Takie wsparcie da Ci pewność, że w łóżeczku Twojej pociechy pojawi się właściwy materac!

 

 1. Materac dla noworodka musi być twardy

Nic bardziej mylnego! Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się spać na twardym materacu, jesteśmy przekonani, że nieprzyjemne konsekwencje pamiętasz do dzisiaj! Jaka zatem powinna być twardość materaca dla nowonarodzonego dziecka? Optymalna - w przeciwieństwie do elastyczności, która powinna być wysoka. Takie połączenie zagwarantuje równomierny nacisk na całej powierzchni kręgosłupa, jednocześnie wspierając jego prawidłowy rozwój.

 

 1. Materac dla noworodka nie może być miękki

Tym razem prawda! Jeśli zastanawiasz się, jaki materac dla noworodka wybrać, w pierwszej kolejności odrzuć wszystkie modele charakteryzujące się zbyt wysoką miękkością. Jest to tym bardziej ważne, że najmłodsze maluszki mogą mieć problem z poruszaniem się. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że materac, pod ciężarem noworodka będzie się zapadał.

 

 1. Można kupić używany materac

W żadnym wypadku! Materac dla malucha powinien zostać kupiony bezpośrednio w sklepie, a dodatkowo - u zaufanego sprzedawcy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że model z drugiej ręki najprawdopodobniej straci zdecydowaną większość swoich właściwości, w tym również kształt. Powstałe wgłębienia i nierówności, niekiedy zauważalne dopiero po dokładnym oglądnięciu materaca, mogą negatywnie wpływać nie tylko na komfort użytkowania, ale także - zakłócać prawidłowy rozwój kręgosłupa.

 

Co więcej - kupienie używanego materaca może być kłopotliwe, zwłaszcza w zakresie pielęgnacji. Zanim zdecydujesz się włożyć kupiony materac do łóżeczka swojej pociechy, należy go zdezynfekować i dokładnie wyczyścić. A to niełatwe zadanie!

 

Najważniejsze cechy materacy dla noworodków 

Zastanawiasz się, jakie cechy powinny wyróżniać materac dla noworodka? Poza optymalną twardością i wysoką elastycznością - wykorzystanie naturalnych materiałów, umożliwiających cyrkulację powietrza i skuteczne odprowadzanie wilgoci. Dodatkowo - powinien zapobiegać przegrzewaniu się malucha.

 

Charakterystyka najpopularniejszych materacy dla noworodków

Już wiesz, jakie cechy powinien mieć materac, który warto wybrać? Poznaj cztery najpopularniejsze modele i zdecyduj, które z nich odpowiadają na Twoje potrzeby. I dodatkowo - są w stanie zapewnić maksymalne bezpieczeństwo Twojej pociesze! Zastanawiając się, jaki materac dla noworodka warto kupić, sprawdź nasze propozycje!

 

 1. Termoplastyczne

Materace w całości wykonane w wysoko elastycznej pianki zostały zaprojektowane w taki sposób, by zapewnić małemu człowiekowi maksymalny komfort podczas snu i w trakcie zabawy.  Taki materac bez trudu dopasuje się do krzywizn ciała i zapewni podparcie kręgosłupa na całej jego powierzchni.

 

 1. Kokosowe

Modele wyposażone w warstwę kokosową są odpowiednie dla maluchów - zapobiegają zapadaniu się dziecka i pozwalają na swobodną zmianę pozycji, jednocześnie nie powodując dyskomfortu.

 

 1. Piankowe

To propozycja dla wszystkich, którzy szukają rozwiązań na lata! Materace piankowe są odporne na powstawanie trwałych wgnieceń, a dodatkowo - odporne na utlenianie. Dzięki temu zachowają swój kształt i właściwości przez długi czas.

 

 1. Lateksowe

Nadal nie wiesz, jaki materac dla noworodka będzie najodpowiedniejszy? Postaw na materac lateksowy! Charakteryzujący się 20% zawartością mleczka kauczukowego, zapewnia najlepsze właściwości elastyczne materaca. Dodatkowo - taki materac jest antyalergiczny i zapewnia doskonałe podparcie na linii całego ciała.

Jakie są rodzaje materacy? Kokosowe, termoelastyczne, piankowe, sprężynowe i wiele więcej
Jakie są rodzaje materacy? Kokosowe, termoelastyczne, piankowe, sprężynowe i wiele więcej

Sypialnia jest wyjątkowym miejscem w każdym domu, dlatego wybór odpowiedniego materaca, to odpowiedzialne zadanie. Od jego twardości oraz sposobu wykonania zależy Twój komfort w czasie snu, a także czas, w jakim będzie nadawał się on do wymiany. Dlatego w dzisiejszym materiale omawiamy, jakie są rodzaje materacy i dla kogo są one najlepsze.

 

 

Materace kokosowe w wersji piankowej i sprężynowej

 

Kokos jest owocem bardzo uniwersalnym. Znalazł również zastosowanie w materacach i spisuje się w nich bardzo dobrze. Specjalne maty wykonane z tego naturalnego tworzywa łączą w sobie wysoką twardość i elastyczność. Mogą być zatopione w lateksowej piance lub współpracować ze sprężynami. Ich zaletą jest przede wszystkim wysoki poziom higieny, a także efektywna termoregulacja. Produkty, które w swojej budowie zawierają elementy zapożyczone z kokosa, są twardsze w porównaniu do konkurencyjnych modeli. Przeznaczone są dla osób, które powinny spać na mocniejszym materacu. Na przykład, gdy potrzebne jest lepsze podparcie dla pleców z powodu wady postawy. 

 

 

Sprężyny bonelli, czyli dobry znajomy. Powszechnie stosowane rozwiązanie w hotelach i noclegowniach

 

Zadając sobie pytanie, jakie są rodzaje materacy, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ten klasyczny produkt. Materace sprężynowe typu bonelli to powszechnie znany wzór, który spotykany obecnie jest najczęściej w tańszych hotelach, a także hostelach i noclegowniach. Jego największą zaletą jest przede wszystkim atrakcyjna cena oraz duża wytrzymałość. Materace z tej kategorii nadają się również do wykorzystania w domach. Są szczególnie polecane ludziom, którzy chcą wydać stosunkowo niewiele pieniędzy na nowy materac i cieszyć się jego funkcjonalnością przez długi czas. Poza tym jest to idealny wybór dla młodzieży w fazie intensywnego wzrostu. Brak wyraźnie zarysowanych stref podparcia w tym przypadku jest dużą zaletą. Wsparcie dla ciała rozkłada się równomiernie na całej powierzchni, dzięki czemu wraz ze wzrostem kości dziecka nie musisz zmieniać materaca.

 

 

Materac kieszeniowy z różnymi strefami twardości

 

Materac kieszeniowy jest swego rodzaju rozwinięciem produktu ze sprężynami bonelli. Największą zaletą umieszczenia zwojów w kieszeni jest to, że każda ze sprężyn znajduje się w osobnej materiałowej kieszonce. W ten sposób współpracuje z ciałem człowieka dużo efektywniej i zapewnia mu elastyczne punkty podparcia tylko w tych miejscach, gdzie jest nacisk. Poza tym firmy zajmujące się ich produkcją opracowały siedem stref twardości, które wspierają odpowiednio krzywiznę ciała w różnych jej punktach, dbając o to, żeby mięśnie były odpowiednio rozluźnione. Na koniec warto wspomnieć, że jest to bardzo dobre rozwiązanie dla par, gdyż ruchy ciała po jednej stronie łóżka nie przenoszą się na drugą część w mocno odczuwalny sposób. Zadowolone będą również osoby, które śpią w pojedynkę, ponieważ różne strefy twardości można dostosować w zależności od nastroju.

 

 

Jakie są rodzaje materacy? Pianka termoelastyczna jest technologią rodem z kosmosu

 

Mało osób o tym wie, ale producenci materacy czerpią inspirację również z najnowszych osiągnięć ludzkości. Takim tworzywem jest pianka teromelastyczna, która coraz mocniej zaznacza swoją obecność na rynku. Co ją wyróżnia na tle innych ofert? Na uwagę z pewnością zasługuje unikalne połączenie miękkości oraz wsparcia podczas snu. Jak to jest możliwe? Materiał reaguje na dwa podstawowe czynniki, którymi są nacisk i ciepło. Pod wpływem ciężaru i ciepła pianka ugina się, jednak tylko w takim zakresie, jaki jest potrzebny. Gdy zmieniasz pozycję, proces jest powtarzany w innym miejscu. Natomiast tworzywo pozbawione nacisku oraz temperatury wraca do pierwotnego kształtu. Jest to ciekawa propozycja dla osób, które są aktywne w tracie snu i dużo przemieszczają się po łóżku.

 

 

Materace lateksowe są idealne do łóżek piętrowych

 

Dwójka dzieci w jednym pokoju, może być wyzwaniem. Szczególnie jeśli chodzi o sen. W takiej sytuacji bardzo ważne jest, żeby rodzeństwo miało wygodnie. Jakie rodzaje materacy sprawdzą się przy piętrowych wersjach łóżek. Odpowiedź może być tylko jedna, materace lateksowe. Zapewniają one przyjemne ciepło, które w okresie zimowym jest podwójnie mile widziane, jednocześnie latem nie powodują efektu przegrzania. Są miękkie i elastyczne zarazem, dzięki czemu zapewniają odpowiednie podparcie. Drzewo kauczukowe w połączeniu z naturalnym lateksem sprawia, że stosunkowo niewielka grubość na poziomie 11 cm gwarantuje już bardzo wysoki komfort. W ten sposób jest to idealne rozwiązanie do łóżek piętrowych, gdzie każdy centymetr jest ważny.

 

 

Wybór rozmiarów i materiałów jest ogromny

 

Jak widzisz odpowiedź na pytanie, jakie są rodzaje materacy, jest bardzo złożona. Obecnie na rynku jest szeroki wybór produktów, które z łatwością można dostosować do swoich preferencji. Wystarczy mieć odrobinę wiedzy na temat poszczególnych materiałów i technologii, które są wykorzystane do produkcji tych nowoczesnych miejsc do spania. Pamiętaj, że do wyboru materacy należy podejść z rozwagą. Jest to inwestycja na przynajmniej dziesięć lat i ma pomóc Ci w regeneracji na najwyższym poziomie. Dlatego decydując się na materac do swojej sypialni, musisz dokładnie wiedzieć, czego oczekujesz, a sprzedawcy i producenci spełnią Twoje oczekiwania.

Jaki materac wybrać do sypialni dla dorosłych? Przeczytaj, czym należy się kierować!
Jaki materac wybrać do sypialni dla dorosłych? Przeczytaj, czym należy się kierować!

Materace stanowią obecnie sporą część sklepów z meblami. Gdy wybierasz się na zakupy i szukasz odpowiedniego modelu dla siebie, zapewne w głowie pojawia się wiele pytań. Dlatego w dzisiejszym artykule dowiesz się, jaki materac wybrać do sypialni dla dorosłych. Jest kilka uniwersalnych zasad, którymi należy się kierować, żeby spokojny sen oraz radosny poranek były codziennością.

 

 

Materce posiadają dużo możliwości adaptacji

 

Współcześnie materac, to coś więcej niż kawałek materiału, gąbki oraz sprężyn, na którym jest wygodnie lub wręcz przeciwnie. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, żeby dopasować produkt do swoich oczekiwań. Przede wszystkim pośpiech jest bardzo złym doradcą. Dlatego w podejmowaniu decyzji trzeba dać sobie więcej czasu. Na przykład na leżenie w sklepie, jednak o tym więcej w dalszej części tekstu. Na początek musisz zdawać sobie sprawę, że praktycznie wszystkie elementy nowoczesnego materaca współpracują ze sobą, żeby dostosować się do Twojego ciała. W takim razie, jaki materac wybrać?

 

 

Wiele osób zaczyna od poziomu twardości

 

Początek zakupów, w którym pytasz się o twardość, to bardzo dobre podejście do zagadnienia. Jeśli zastanawiasz się, jaki materac wybrać do sypialni dla dorosłych, to pierwszym elementem powinna być twardość. Dlaczego? Współpraca poszczególnych części tego najważniejszego przedmiotu w sypialni zależy głównie od właściwego dobrania poziomu sprężystości do Twojego ciała. W związku z tym musisz wiedzieć, że producenci materacy klasyfikują swoje modele. Używają do tego między innymi litery H oraz odpowiedniej cyfry. Materac H1 z reguły jest dla osób, które ważą do 60 kg. Produkty z oznaczeniem H2 są propozycją dla osób w przedziale wagowym od 50 kg do 80 kg. Wersja H3 przeznaczona jest dla ludzi od 80 kg do 100 kg, choć osoby lżejsze, które lubią twardszy materac, również poczują się tu dobrze. Na koniec H4, czyli oferta dla klientów powyżej 100 kg.

 

 

Jaki materac wybrać? Najpierw się połóż

 

Może wydawać się to dziwne, jednak gdy już znasz poziomy twardości materacy, musisz przyjść do sklepu i się na wybranych modelach po prostu położyć. Zwykłe siadanie i podskakiwanie, żeby ocenić sprężystość, niewiele da. Materac wykonuje swoje zadanie w zasadzie tylko podczas leżenia. Dlatego musisz przełamać się i położyć się na materacu na kilka chwil. Czego w ten sposób możesz się dowiedzieć? Wyczujesz, czy ogarnia Cię komfort i relaks, mięśnie powinny zacząć się rozluźniać, a Ty jesteś pozbawiony dyskomfortu. W tej chwili warto poprosić osobę towarzyszącą lub sprzedawcę, jeśli jesteś na tyle otwartym człowiekiem, żeby wsunął rękę w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, gdy Ty leżysz na wznak. Jeśli dłoń z łatwością się tam znalazła, to znak, że musisz poszukać czegoś twardszego. W przypadku braku miejsca na palce jest za twardo. Optymalnym odczuciem jest lekki opór podczas umieszczania dłoni pod kręgosłupem. 

 

 

Jaka jest Twoja ulubiona pozycja do spania? Dostosuj do niej materac

 

Rzecz, która jest często pomijana w momencie wyboru materaca, to ulubiona pozycja do spania. Dlaczego ma ona tak duże znaczenie? Różne ułożenie ciała wymaga innego rodzaju wsparcia i współpracy ze strony konstrukcji materaca. Jeśli lubisz spać na wznak lub na brzuchu, wtedy ciężar ciała jest rozłożony dość równomiernie po większości powierzchni. Dlatego bardzo dobrym krokiem będzie zastosowanie produktów lateksowych, kokosowo-piankowych lub klasycznych sprężynowych. Nieco inaczej będzie, gdy lubisz spać, układając ciało, raz na plecach, innym razem na boku. Wtedy rozejrzyj się za materacami termoelastycznymi, które dostosowują się do nowych pozycji pod wpływem ciepła człowieka. Na koniec coś dla ludzi zasypiających na boku. Zwróć uwagę na właściwe dopasowanie się materiału do kręgosłupa, żeby pozostał w linii prostej.

 

 

Kupić jeden wspólny materac, czy dwa oddzielne?

 

Ludzie w związkach mogą stanąć przed dość poważnym dylematem, kupić wspólny materac, a może dwa oddzielne? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od kilku aspektów. Po pierwsze jeśli między partnerami jest znacząca różnica wagi, przynajmniej na poziomie 20 kg, można zacząć myśleć nad dwoma materacami, ponieważ każda ze stron potrzebuje innej twardości konstrukcji do wygodnego snu. Drugim czynnikiem, który może być decydujący to drgania wywołane obracaniem się. Na wspólnym materacu każda zmiana ułożenia ciała jest wyczuwalna. Niektórym ludziom to przeszkadza i jest powodem niewyspania się. Zwłaszcza gdy ktoś porusza się dość często.

 

 

Jaki materac wybrać? Sprężynowy? Piankowy termoelastyczny?

 

Ostatnim czynnikiem, który może pomóc w podjąć decyzję, jaki materac wybrać, jest jego budowa. Współcześnie jakość wykorzystywanych materiałów jest na tyle dobra, że różnice są dość kosmetyczne. Produkty wykończone sprężynami umieszczonymi w kieszeni sprawdzą się dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Modele termoelastyczne będą odpowiednie dla ludzi, którzy często się obracają i lubią czuć relaks. Na koniec materac sprężynowy bonelli jest propozycją dla klientów ze zdrowym kręgosłupem, którzy poszukują uniwersalnego materaca w niskiej cenie.

Jaki materac dla dziecka na długie lata? Sprawdź, co będzie najlepszym wyborem!

Dzieci podobnie, jak dorośli potrzebują odpowiedniej jakości snu, żeby dobrze się rozwijać i podejmować się z ochotą wyzwań każdego dnia. Dlatego podczas szukania odpowiedzi na pytanie, jaki materac dla dziecka na długie lata wziąć pod uwagę, zainteresuj się kilkoma faktami. Dzisiaj podpowiadamy, co będzie najlepszym wyborem w zależności od wieku, sytuacji materialnej oraz ilości miejsca w pokoju.

 

 

Wiek dziecka ma duże znaczenie

 

Na początek trzeba pamiętać o tym, że dzieci w porównaniu do ludzi dorosłych rozwijają się bardzo dynamicznie. Zmienia się ich wygląd, masa ciała oraz potrzeby. Są zdecydowanie mniej stabilne pod względem budowy szkieletu. W związku z tym ich kości potrzebują odpowiedniego wsparcia w różnym wieku. W takim razie, czy trzeba zmieniać materac kilka razy w ciągu najbardziej dynamicznych zmian w organizmie dziecka? Na pewno na samym początku, gdy w domu jest niemowlak, trzeba zastosować inny produkt od tego, który może znaleźć się w pokoju później. Od szóstego roku życia dopuszczalne jest myślenie o produkcie uniwersalnym na wiele lat. Zatem, jaki materac dla dziecka wybrać?

 

 

Najlepsze propozycje dla niemowląt

 

Twardość materaca podobnie, jak dla dorosłych ma kluczowe znaczenie, ponieważ ten czynnik wspomaga nasze kości oraz mięśnie w regeneracji. Wybór modelu dla niemowlaków jest prosty i skomplikowany jednocześnie. Ogólnie twardość struktury pianki musi być dopasowana optymalnie. Co to znaczy dla kupującego? Bardzo ważne jest wsparcie w prawidłowym ułożeniu kręgosłupa. To od tego zależy między innymi zdrowie malucha. W takim razie czym się kierować, gdy stoisz przed podjęciem decyzji o zakupie? Jest ogólna zasada, która mówi, że jeśli materac wydaje się odpowiedni dla dorosłego pod kątem miękkości, dla dziecka będzie zbyt puszysty, dlatego trzeba zdecydować się na twardszy model.

 

 

Materac sprężynowy to dobry wybór, ale pod pewnym warunkiem

 

Jaki materac dla dziecka? Na początek propozycji klasyczne rozwiązanie, czyli materace sprężynowe. Dobra elastyczność oraz właściwe podtrzymywanie pleców podczas leżenia na boku są dużymi zaletami tych produktów. Na pewno rodzice docenią również wytrzymałość sprężyn i ogólnej konstrukcji na duże obciążenia, na przykład podczas skakania po łóżku. I tutaj pojawia się szczegół, na który warto zwrócić uwagę, eksperci nie zalecają kupowania materaca sprężynowego dla maluchów poniżej szóstego roku życia.

 

 

Jaki materac dla dziecka? Czas na uniwersalny model z lateksu

 

Jeśli szukasz materacy uniwersalnych, które będą sprawdzały się przez długie lata, weź pod uwagę produkty wykonane z lateksu. Gdzie tkwi ich przewaga nad konkurencyjnymi modelami? Ze względu na miękkość pianki są idealne dla noworodka, jednak doskonale poczują się na nim również starsze dzieci, a także nastolatki.Jest to doskonała propozycja dla osób, które cierpią na alergię i potrzebują rozwiązań środowiskowo obojętnych. Poza tym zastosowana do produkcji materaca pianka jest często biodegradowalna, a przez to przyjazna dla środowiska naturalnego. Tego rodzaju produkty mają również właściwości rehabilitacyjne dla organizmu.

 

 

Materace reagujące na ciepło

 

Prawdziwy wiatr zmian i nowego podejścia do projektowania materacy wprowadziły modele wyposażone w piankę termoelastyczną. Będą z niego zadowolone maluchy, które lubią zmieniać pozycję w czasie snu. Jeśli zastanawiasz się, jaki materac dla dziecka ruchliwego, to najlepsza propozycja na rynku. Przede wszystkim z powodu materiału, który dostosowuje się na bieżąco do położenia ciała na materacu. Pod wpływem ciepła wytwarzanego przez organizm zmiękcza te obszary, które mają wyższą temperaturę. Jeśli dojdzie do zmiany pozycji, zaczną reagować inne rejony. Dzięki temu podparcie i twardość są zawsze na optymalnym poziomie.

 

 

Warto rozważyć zakup innego materaca do dziecięcego łóżeczka

 

Zdarza się, że producenci łóżeczek dziecięcych przykładają mniejszą uwagę do jakości materacy. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ możesz z łatwością zamienić oryginalne wyposażenie na dużo lepszy jakościowo produkt. Wystarczy jedynie porównać seryjnie oferowane wyposażenie z tym, które oferowane jest w specjalistycznych sklepach. Na koniec ostatnia kwestia, jaki materac dla dziecka od szóstego roku życia?

 

 

Dzieci od szóstego mogą spać na uniwersalnych materacach?

 

Jaki materac dla dziecka? To pytanie o bardzo szerokim obszarze, który można podzielić na dwa etapy. Noworodki i dzieci mniej więcej do szóstego roku życia powinny mieć specjalnie dostosowane produkty ze względu na rozwijający się układ kostny. Maluchy mniej więcej do trzeciego roku życia rozwijają się najmocniej, patrząc proporcjonalnie na całą wielkość ciała. Do tego momentu powinny mieć szczególnie dostosowane materace do swoich potrzeb. W późniejszym wieku można pokusić się o zakup pełnowymiarowego łóżka. Wtedy jest to inwestycja na najbliższe kilkanaście lat, która nie powinna zaszkodzić.

Jaki materac do spania jest najwygodniejszy? Twardy, to znaczy najlepszy? Podpowiadamy
Jaki materac do spania jest najwygodniejszy? Twardy, to znaczy najlepszy? Podpowiadamy

Poszukiwania wygodnego materaca, to sporo wizyt w sklepach i konsultacji ze sprzedawcami. Bardzo dobrze, gdy potrafią oni fachowo doradzić. Wtedy oszczędzasz swój czas i możesz spokojnie spać, dosłownie i w przenośni. Jednak przed wizytą w salonie meblowym, warto zaczerpnąć podstawowej wiedzy, jaki materac do spania jest najwygodniejszy. Wtedy łatwiej dopasujesz go do własnych preferencji.

 

 

Istnieje podział materacy ze względu na twardość

 

Producenci materacy ustalili dość sztywne kryteria, które pozwalają dowiedzieć się jakiej twardości jest najważniejszy element łóżka. Ogólnie można wyróżnić cztery podstawowe wartości, które oznaczone są literą “H”, a także cyfrą od jeden do cztery. Jaki materac do spania jest najwygodniejszy? Wszystko zależy między innymi od wagi. Dla osób drobnej budowy do sześćdziesięciu kilogramów przewidziane są materace H1. Ludzie o nieco większej wadze powinni zwrócić swoją uwagę na poziom twardości H2, gdy ich ciężar mieści się w przedziale od pięćdziesięciu do osiemdziesięciu kilogramów. Następny poziom w skali to propozycja dla klientów, którzy ważą od osiemdziesięciu do stu kilogramów. Wtedy optymalnym wyborem jest materac o symbolu H3. Na koniec oferta dla ludzi, którzy potrzebują najtwardszych materacy, ponieważ ich masa ciała przekracza sto kilogramów, w takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na wersję oznaczoną jako H4.

 

 

Twardy materac jest najlepszy. Tak powstają mity

 

W społeczeństwie funkcjonuje nadal bardzo mylne przekonanie, że twardy materac jest dobry, ponieważ nie zapada się w nim ciało, przez co nie boli kręgosłup. Dlatego lepiej się na nim śpi. Oczywiście nie jest to prawda. Jednak jeśli uważnie czytasz tekst, zapewne zwróciliśmy Twoją uwagę stwierdzeniem, że osoby o wadze ciała powyżej stu kilogramów, powinny wybrać najtwardsze materace. Czy to oznacza, że są wyjątki od tej reguły? W zasadzie nie, ponieważ twardość materaca musi być dostosowana do ciężaru. Dlaczego? Jeśli leżysz na zbyt mocno ubitej powierzchni, Twoje ciało ma zbyt mało punktów podparcia, które pozwalają się rozluźnić. Doskonałym przykładem jest podłoga. Gdy się na nią położysz, zapewne jest Tobie niewygodnie i podobnie jest na zbyt twardym materacu. Gdy struktura jest za miękka, wtedy ciało dosłownie zapada się pod własnym ciężarem, brakuje podparcia i dochodzi do zniekształceń innego rodzaju. Dlatego najlepszy jest materac dostosowany do Twojej wagi.

 

 

Jaki materac do spania wybrać? Istotna jest ulubiona pozycja, w jakiej śpisz

 

Liczba elementów, które warto wziąć pod uwagę, podczas zakupów wydaje się czasami oczywista. Twardość materaca, wymiary, materiał, z którego jest wykonany. A czy na tej liście punktów do zweryfikowania pojawiła się ulubiona pozycja do spania? Jeśli nie, to bardzo mądrym krokiem jest zastanowienie się nad tym. Dlaczego? Każdy śpi w nieco inny sposób. Spędzasz noc, obracając się, z boku na bok, lub leżysz dość nieruchomo. Do tych preferencji powinien być dopasowany także materac. Gdy śpisz na wznak, potrzebujesz produktu, który dostosuje się do równomiernie rozłożonego ciężaru ciała. W tym przypadku masz bardzo duży wybór. Sprawdzą się materace kieszeniowe, lateksowe, termoelastyczne. Jeśli lubisz zasypiać na boku, potrzebujesz wsparcia dla swojego kręgosłupa. Wtedy musi on być w linii prostej. Pomoże w tym materac lateksowy lub grubszy sprężynowy. Dla osób aktywnych optymalnym wyborem jest produkt termoelastyczny. Dzięki dostosowaniu się do ciała pod wpływem jego ciepła zawsze odpręża je w idealny sposób.

 

 

Jakie wymiary są najlepsze?

 

W sypialniach występuje pewna standaryzacja. Dlatego w większości przypadków będziesz poruszać się w obrębie kilku wymiarów, które powinny zmieścić się w niemal każdej sypialni. Najpopularniejsze wartości dla materacy to: 160x200, 140x200, 180x200. Na rynku spotykane są dużo węższe modele, przystosowane głównie dla jednej osoby 90x200.

 

 

Wybrać jeden duży materac, czy dwa mniejsze?

 

Jeśli dzielisz łóżko z inną osobą, pojawia się pytanie, jaki materac do spania będzie najlepszy? Jeden dla dwojga, a może każdy śpi na swoim? Odpowiedź na to pytanie jest zależna przede wszystkim od wagi każdej z osób. Gdy jest ona zbliżona do siebie i nie przekracza dwudziestu kilogramów różnicy, wtedy można śmiało kupić wspólny materac. Sprawa wygląda inaczej, gdy dysproporcja w wadze jest większa. Wtedy należy kupić dwa osobne materace. Wynika to z tego, o czym jest napisane powyżej. Ludzie o masie ciała, która mieści się w określonych kryteriach, powinni wybierać produkty dostosowane twardością do ich ciężaru. Jeśli różnica w kilogramach jest znaczna, komuś będzie się spało mniej wygodnie na jednym materacu.

 

 

Masz wątpliwości? Skonsultuj się z ekspertami

 

Jeśli zastosujesz opisane powyżej zasady, które pomagają w odpowiedzi na pytanie, jaki materac do spania jest najlepszy, Twoja jakość snu na pewno się zwiększy. Jednak zakup dobrego materaca, to inwestycja i spory wydatek, dlatego w zupełności zrozumiałe są ewentualne wątpliwości. Pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować się z ekspertami, którzy dopasują produkty do Twoich oczekiwań. Teraz masz już wiedzę i zdajesz sobiesprawę z tego, czego musisz szukać, żeby budzić się w dobrym nastroju.

Materac piankowy, czy sprężynowy? Pojedynek dwóch różnych koncepcji na zdrowy sen
Materac piankowy, czy sprężynowy? Pojedynek dwóch różnych koncepcji na zdrowy sen

Przez wiele lat liderem sprzedaży były materace sprężynowe. Gdy pojawiły się piankowe odpowiedniki, początkowo wydawało się, że pozycja tradycyjnych rozwiązań jest bardzo stabilna, ponieważ tworzywa sztuczne szybko traciły swoje właściwości. Jednak postęp technologiczny sprawił, że wybór pomiędzy materacem piankowym, czy sprężynowym jest mniej oczywisty. W dzisiejszym materiale podpowiemy, dlaczego tak jest.

 

 

Twardość materaca jest istotna dla jakości snu

 

Jeśli sen był mocno efektywny nasze samopoczucie o poranku lub po krótkiej drzemce jest zdecydowanie lepsze. Dlatego podczas wyboru materaca należy spojrzeć na jego wygodę. Przede wszystkim chodzi o jego twardość. Musi być ona dobrana optymalnie do wagi Twojego ciała. Co się stanie, gdy materac będzie zbyt twardy? Najbardziej obrazowym przykładem, który uświadamia w bardzo wyrazisty sposób, dlaczego za duża twardość jest szkodliwa dla odpoczynku, jest położenie się na podłodze. Gdy ułożysz swoje ciało na wznak na panelach lub dywanie, z pewnością zauważysz ile pustych przestrzeni, bez odpowiedniego podparcia ma Twoje ciało. Poza tym w takiej pozycji trudniej jest odpocząć. Podobnie sytuacja wygląda na twardym łóżku. Dlatego przede wszystkim liczy się dopasowanie do masy ciała. To początek dobrego snu. Jednak materac piankowy, czy sprężynowy sprawdzi się lepiej w sypialni?

 

 

Na początek budżet

 

Zakup nowego materaca do sypialni to spory wydatek. Jednocześnie ten koszt staje się inwestycją, ponieważ zużyte wyposażenie wpływa na słaby wypoczynek, dlatego towar prosto ze sklepu poprawi jakość snu na długie lata. Oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio dopasowany. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, materac piankowy, czy sprężynowy, jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie może być cena. Ze statystycznego punktu widzenia materace sprężynowe, szczególnie te wykorzystujące najprostszą technologię sprężyn bonellowych są tańsze od produktów wykonanych z pianki. Jednocześnie są bardzo trwałe, co może mieć znaczenie dla osób, które chcą kupować materac raz na kilkanaście lat.

 

 

Materac piankowy, czy sprężynowy, który jest lżejszy?

 

Chociaż cena dla wielu osób jest jednym z kluczowych elementów zakupu, bardzo ważna jest również waga materaca. Co prawda sytuacje, w których wnoszenie go do domu lub mieszkania częściej, niż raz na kilkanaście lat zdarzają się bardzo rzadko, więc teoretycznie można to pominąć. I w zasadzie tak jest, gdyby nie jeden drobny szczegół w postaci prania materaca. Obojętnie, czy w pralce lub ręcznie na miejscu, jednak ciężar podczas mycia, to zdecydowanie ważny czynnik. Przecież materace czyści się dość regularnie. Jeśli zastanawiasz się, materac piankowy, czy sprężynowy, musisz wiedzieć, że produkty zrobione z pianki są lżejsze i dużo łatwiej je wyprać.

 

 

Jaka jest najlepsza propozycja dla alergików?

 

Osoby, które borykają się z alergią, powinny przebywać w środowisku wolnym od czynników alergicznych. Szczególnie dotyczy to osób uczulonych na kurz. Wtedy sypialnia musi być miejscem możliwie hipoalergicznym. Można, to osiągnąć wybierając odpowiednie produkty. Zatem materac piankowy, czy sprężynowy to najlepsza opcja? W tym przypadku odpowiedź jest dość jednoznaczna. Najlepszym wyborem jest produkt wykonany z pianki termoelastycznej, albo lateksu, ponieważ jest ona przyjazna dla środowiska naturalnego oraz alergików. Materace sprężynowe mają więcej kłopotów z alergenami. Rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego pokrowca, który chroni go przed powstawaniem grzybów, pleśni i gromadzeniem się kurzu.

 

 

Materac piankowy, czy sprężynowy, który z nich jest idealny dla dziecka?

 

Pojedynek pomiędzy materacami piankowymi i sprężynowymi rozgrywa się również na polu związanym z dziećmi. Jeszcze kilka lat temu produkty wykonane z pianki były słabej jakości i sprawdzały się tylko na początku rozwoju dziecka. Później następne materace na podstawie złych doświadczeń z pianką, były już sprężynowe. Współcześnie sytuacja wygląda inaczej. Co prawda nadal ze względu na intensywny rozwój kości u małych dzieci najlepszym wyborem na pierwszy materac są modele wykonane z pianki, ale wraz z wiekiem decyzja o następnych wersjach jest mniej oczywista. Na pewno pianka teromelastyczna zdecydowanie lepiej dopasowuje się do ciała dziecka lub nastolatka, dlatego może on spać w wielu pozycjach bez żadnych problemów. Materac sprężynowy sprawdzi się lepiej tylko wtedy, gdy od najmłodszych lat pociecha jest większa i cięższa od rówieśników.

 

 

Od czego zależy wybór?

 

Materac piankowy, czy sprężynowy? Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Przede wszystkim budżetu, ponieważ produkty sprężynowe z reguły mają niższe ceny od tych zrobionych z pianki. Z drugiej strony są cięższe, ale ich wytrzymałość jest podobna do konkurencji z tworzyw sztucznych. Osoby, które lubią spać na boku, powinny zdecydować się na materac piankowy. Jeśli jesteś aktywnym człowiekiem w czasie snu i często zmieniasz ułożenie ciała, także modele z pianki termoelastycznej są dla Ciebie. Sprężynowe wykonanie sprawdzi się w sytuacji, gdy śpisz na plecach lub na brzuchu, a masa Twojego ciała jest rozłożona równomiernie na całej powierzchni.

Jak urządzić pokój dziecka z pomysłem? Sprawdź trafione inspiracje!

Aranżacja wnętrza jest ciekawym procesem, który daje wiele możliwości. Remont lub przemeblowanie to doskonała okazja do zmiany wprowadzającej powiew świeżości do domu, lub mieszkania. Takim bodźcem do ewolucji wystroju jest także narodzenie dziecka. Wyjątkowe święto, które zmusza rodziców do zagospodarowania nowej przestrzeni dla tego małego człowieka. Dlatego w dzisiejszym materiale podpowiadamy, jak urządzić pokój dziecka. Skorzystaj z trafionych inspiracji sprawdzonych przez wiele mam i tatusiów.

 

 

Ostrożnie z kolorami 

 

W mocno stereotypowym przedstawieniu pokoju dziecięcego jest on kolorowy i wypełniony zabawkami. Życie jednak sprawia, że ta przestrzeń powinna wyglądać inaczej. Nadmiar kolorów, gdy zdecydujesz się na barwne meble i wyraziste ściany, może przytłaczać. Szczególnie jeśli są to mocno kontrastowe odcienie. Bardzo dobrym pomysłem, choć nadal mniej popularnym jest zastosowanie białych ścian. W przyszłości wraz ze wzrostem malucha można dowolnie zmieniać ich charakter, stosując na przykład tapetę z różnymi wzorami. Ma to szczególne znaczenie w przypadku aranżacji tematycznych.

 

 

Liczba zabawek powinna być ograniczona, przynajmniej na początku

 

Gdy dziecko jest bardzo małe, nie interesuje się wieloma rzeczami. Pierwszy rok życia koncentruje się przede wszystkim na oswojeniu się, z tym że jest ono poza łonem matki. Dlatego ilość zabawek nie jest aż tak istotna. Nadmiar pluszaków, pacynek i plastikowych grzechotek, to doskonałe siedlisko dla kurzu i innych szkodliwych drobnoustrojów. W związku z tym przez pierwszych kilka lat najważniejsza powinna być przestrzeń do spędzania czasu z dzieckiem. Być może większy dmuchany materac, żeby położyć się z pociechą na nim i poczytać mu książkę? Dopiero z wiekiem liczba zabawek powinna rosnąć, jednak też do pewnego momentu.

 

 

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu? Ograniczona skosami przestrzeń ma swoje zalety

 

Mieszkanie na poddaszu lub pokój dziecięcy zorganizowany na strychu domu, to doskonały pomysł. Wielu rodziców zadaje pytanie, jak urządzić pokój dziecka ze skosami? Jeśli Ty również zamiast możliwości, dostrzegasz problemy, dzisiaj pomożemy zmienić Twoje zdanie na bardziej optymistyczne. Na początek zakamarki i światło, to dwie największe zalety pomieszczenia na poddaszu. Chociaż wielu ekspertów zwraca uwagę, że minimalna przestrzeń dla dziecka w pokoju powinna oscylować na poziomie 11 m2 , to każdy, kto widział fragment strychu, wie, że nie zawsze jest to wykonalne. Jednak nie oznacza to, że trzeba się poddawać.

 

 

Wykorzystaj światło dzienne

 

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu przy pomocy światła dziennego? Okna dachowe dają wiele możliwości. Jeśli dodatkowo usytuowanie domu lub mieszkania jest na tyle korzystne, że przez większość popołudnia operuje przez okna zachodzące słońce, masz do dyspozycji idealne warunki do kreatywnego działania. W okolicy okien, jeśli są wnęki, możesz położyć pufy lub większe poduszki i stworzyć miejsce do czytania książek przy dziennym świetle, które jest najzdrowsze dla oczu. Jest to również doskonała okazja do zamontowania w nich biurka. Wystarczy blat zawiesić przy krawędziach wnęki i wprowadzić większość biurka do jej środka. W ten sposób powstaje optymalne miejsce do nauki.

 

 

Pamiętaj o zabezpieczeniu okien

 

Okna dachowe mają swoje dobre i złe strony. W przypadku dzieci warto zachować daleko posuniętą ostrożność i gdy zastanawiasz się, jak urządzić pokój dziecka na poddaszu, zwróć uwagę na dostęp do klamek. Jeśli jest on zbyt łatwy, pomyśl o ich zabezpieczeniu. Na przykład przez montaż klamek z zamkiem. W ten sposób unikniesz zalania pokoju, gdy maluch otworzy ono w czasie burzy i innych kreatywnych pomysłów pociech, które mogą wprowadzić rodziców w stan przed zawałowy.

 

 

Wykorzystaj skosy do zamontowania w nich mebli

 

Pod skosami warto postawić komody i szafki. Jeśli przesuniesz je maksymalnie w kierunku przestrzeni, która jest trudna do wykorzystania, zyskasz miejsce w centralnej części pokoju. W ten sposób można pomyśleć również nad montażem łóżka. Wykorzystaj fragment opadającej linii dachu do zamocowania piętrowego łóżka dla dzieci. Z czasem dla kilkulatka wspinaczka po drabince, do swojego azylu niemal pod sufitem pokoju, będzie doskonałą frajdą. W ten sposób jednocześnie pod spodem masz dodatkową przestrzeń do wykorzystania, na przykład na zabawki dla dziecka. 

 

 

Zrezygnuj z aranżacji tematycznych

 

Rodzice chcą sprawić radość swoim dzieciom, dlatego w chwili, gdy zaczynają się one mocniej czymś interesować, chętnie tworzą oni tematyczny pokój dziecięcy. Niestety maluchy przynajmniej w początkowym okresie swojego rozwoju często zmieniają zdanie i porzucają pasje na korzyść innych zainteresowań. Dlatego w miejsce cyklicznej rewolucji na miarę nowego hobby lepiej jest zostawić miejsce na ewolucję. Tutaj sprawdzą się doskonale białe ściany, które są idealnym tłem dla plakatów, zdjęć i innych tematycznych gadżetów.

Jak urządzić pokój dla dziewczynki? Skorzystaj z gotowych kompletów mebli lub działaj na własną rękę

Pokój dla dziewczynki jest wyjątkowym miejscem w każdym domu. Zdarza się, że rodzice nadają córce pieszczotliwe pseudonimy w postaci księżniczki lub królewny. To bardzo często prowadzi do prostego wniosku, że przestrzeń, która jest najlepsza dla małej kobiety, musi być różowa, a przynajmniej mocno bajkowa. Okazuje się, że niekoniecznie powinno tak być. Istnieje wiele innych ciekawych inspiracji, które mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

 

 

Gotowe komplety mebli do kupienia to jest optymalne rozwiązanie?

 

Na rynku pojawiają się rozwiązania, które mają ułatwić zadanie rodzicom. Jednym z nich są gotowe komplety mebli do pokoju dziecięcego. W ten sposób oszczędzasz czas i nie musisz przejmować się aranżacją przestrzeni samodzielnie. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, dla osób, które mają słabiej rozwinięty zmysł adaptacji pomieszczeń do swoich potrzeb. Po drugie masz pewność, że zamontowany zestaw mebli, będzie pasował i jego trwałość oraz jakość montażu wystarczy na długie lata. Istnieje wiele firm, które oferują transport, wniesienie mebli do domu i skręcanie ich na miejscu w ramach swoich usług. To może być dobra alternatywa, jeśli zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla dziewczynki, która powoli staje się nastolatką.

 

 

Łóżko piętrowe z biurkiem idealne dla niewielkich przestrzeni

 

Czasem marzenia o wymarzonym pokoju dla swojej córki trzeba odłożyć na przyszłość, ponieważ aktualnie masz niewielkie mieszkanie. Na szczęście producenci mebli dziecięcych doskonale zdają sobie z tego sprawę i proponują łóżka piętrowe z biurkiem. W ten sposób efektywnie wykorzystujesz każdy centymetr przestrzeni. Jest to doskonała propozycja dla chłopców i dziewczynek. Atrakcyjne wzornictwo oraz szeroka paleta kolorów sprawia, że przypadną one do gustu niemal wszystkim. 

 

 

Jak urządzić pokój dla dziewczynki w praktyczny sposób?

 

Największym problemem każdego pokoju dziecięcego jest bałagan. Maluchy niekoniecznie przejmują się tym, że pluszaki, lalki i książki są w różnych miejscach. Jednak w dość łatwy sposób można nauczyć pociechę utrzymania porządku. Wystarczy kupić łózko parterowe wyposażone w szuflady. W ten sposób po zakończeniu zabawy tuż przed snem jest miejsce na schowanie książek i położenie spać ulubionej lalki. Przecież ona też może mieć swój mały pokoik w jednej z większych szuflad, trzeba użyć tylko wyobraźni.

 

 

Zwróć uwagę na zainteresowania dziecka

 

Zainteresowania dziecka są bardzo ważne dla jego rozwoju. Odkrywanie nowych rzeczy wpływa pozytywnie na kreatywność oraz na budowanie relacji społecznych. Chociaż nowe pasje bywają mało stabilne i często ulegają zmianom, trzeba pozwolić maluchowi je realizować. Zastanawiasz się, jak urządzić pokój dla dziewczynki, która zainteresowała się malowaniem lub muzyką? Niekoniecznie trzeba wprowadzać ekipę remontową, która uczyni z małej przestrzeni pracownię artysty lub studio nagraniowe dla piosenkarki. Wystarczy wydzielić część pokoju do realizowania nowej pasji. Postaw sztalugę przy oknie, żeby córka miała lepsze światło do malowania. Jeśli interesuje się muzyką, znajdź miejsce na ustawienie keyboardu do ćwiczeń. Wszystko jest kwestią odpowiedniej organizacji przestrzeni.

 

 

Duże znaczenie ma kolorystyka

 

Kultura europejska stworzyła pewien mit, że wszystkie dziewczynki lubią kolor różowy. Oczywiście istnieje spora grupa osób, które uważają tę barwę za atrakcyjną, także w wieku dorosłym i w tym nie ma nic złego. Jednak malowanie pokoju całego na różowo, może okazać się męczące nawet dla dziecka. Najważniejszy jest umiar, dlatego dużo lepszym rozwiązaniem jest postawienie na stonowaną i neutralną kolorystykę Biały kolor sprawia, że komponują się z nim idealnie także różowe akcenty.

 

 

Dostosuj wystrój do wnętrza do wieku dziecka

 

Ograniczony budżet sprawia, że rodzice poszukują oszczędności, dlatego decydują się na zakup mebli dla dorosłych lub w wydaniu młodzieżowym, ponieważ wystarczą one na dłużej. I to jest doskonały pomysł, który przy odpowiednim zadbaniu o każdą szafkę, czy komodę powinien się sprawdzić. Jednak w przypadku mniejszych dzieci, warto pamiętać o przymocowaniu cięższych mebli, takich jak szafa, solidnie do podłoża. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo malucha. Córka, bawiąc się w chowanego, może schować się do szafy i pod wpływem ruchu wewnątrz ją wywrócić. Dlatego w wielu przypadkach trzeba działać zapobiegawczo.

 

 

Na rynku jest szeroki wybór mebli dziecięcych

 

Współcześnie rodzice mają ułatwione, gdy zastanawiają się, jak urządzić pokój dla dziewczynki. Na rynku funkcjonuje wiele sklepów, które oferują wyspecjalizowany asortyment dostosowany do potrzeb dzieci. Meble dziecięce muszą spełniać określone standardy bezpieczeństwa. Konsultacja z ekspertami sprawia, że do głowy mogą przyjść nowe pomysły, które pomogą stworzyć wymarzony pokój na miarę Twoich możliwości. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie gotowych rozwiązań z własną kreatywnością. Tak powstają oryginalne projekty, które podobają się dzieciom.

Jak urządzić wąski pokój w bloku, żeby był funkcjonalny? Sprawdź, co można zmienić!
Jak urządzić wąski pokój w bloku, żeby był funkcjonalny? Sprawdź, co można zmienić!

Mieszkanie w bloku ma swoje określone cechy, które musimy zaakceptować. Z reguły są to niewielkie pomieszczenia, które są wąskie, ale dość długie. Taka przestrzeń jest wyzwaniem dla zaprojektowania interesującego wnętrza, jednak jest to możliwie i w dzisiejszym materiale podpowiadamy, jak urządzić wąski pokój w bloku, żeby był funkcjonalny. Poznaj kilka wskazówek, które ożywią każde wnętrze.

 

 

Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia

 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wąskiej i długiej sypialni, gdzie możliwości zarządzania przestrzenią jest niewiele. Wtedy największym ograniczeniem są wymiary łóżka i szafy, którą chcesz tam postawić. Sprawa jest zdecydowanie łatwiejsza, gdy chodzi o pokój dzienny. Tutaj pojawia się całkiem spora pula możliwości, które warto wykorzystać. Wiadomo, że w takim pomieszczeniu funkcjonujesz z kilku powodów. Oglądasz telewizor, chcesz popracować przy stoliku lub nawet zjeść posiłek. Z pewnością zdarza się również poczytać książkę. Wszystkie te czynności, można ze sobą łatwo połączyć i umieścić określone akcesoria, które w tym pomogą.

 

 

Jak urządzić wąski pokój w bloku? Najważniejsze jest odpowiednie ustawienie mebli

 

Wiadomo, że wąski pokój ma swoje ograniczenia, z którymi trudno jest wygrać, jednak mogą one stać się Twoim sojusznikiem w budowaniu optycznie większego pomieszczenia. Na początek błędy, jakie popełniają ludzie podczas ustawiania mebli. Jeśli szerokość pokoju przekracza 2,9m długości spokojnie, można postawić kanapę pod węższą ścianą. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ustawienie jej równolegle do najdłuższej ściany. Kanapa naprzeciwko wejścia do pokoju optycznie poszerzy jego wymiary. Również kolorystyka ma duże znaczenie, ale o tym za chwilę. 

 

 

Jasna kolorystyka i pojawiające się paski, to sposoby na szersze wnętrze

 

Od bardzo wielu lat wiadomo, że kolory mają wpływ na odbiór perspektywy. Zdają sobie z tego sprawę artyści, projektanci mody i architekci wnętrz. Warto wziąć z nich przykład i zastosować w swoim mieszkaniu kilka praktycznych wskazówek. Zgodzisz się, że ciemne pomieszczenia zdają się być dużo mniejsze, niż są w rzeczywistości? Jeśli zastosujesz takie barwy w wąskim pokoju, wzmogą one efekt tunelu i będzie on jeszcze węższy, niż faktycznie jest. Dlatego należy postawić na jasną kolorystykę. Rekomendowanym przez ekspertów pigmentem jest kolor biały. W tym miejscu warto również postawić na dodatki. Przede wszystkim elementy ozdobne, które zawierają paski, ponieważ optycznie poszerzają wnętrze. Dlatego tapeta na węższej ścianie w formie poziomych linii zdecydowanie rozszerzy Twój pokój. Niektórzy projektanci wnętrz zalecają również powieszenie lustra na dłuższym boku pomieszczenia, jednak to jest kwestia mocno indywidualna. Jak urządzić wąski pokój przy pomocy mebli? O tym w następnym akapicie.

 

 

Na jakie meble postawić w wąskim pokoju?

 

W związku z tym, że każdy centymetr w wąskiej przestrzeni jest cenny, trzeba nim mądrze zarządzać. Wiadomo, że projekty stylistów są oddzielną historią, a życie pisze własne scenariusze, w związku z tym pomieszczenie wszystkich rzeczy w niewielkim mieszkaniu o długich i wąskich pokojach jest wyzwaniem. Dlatego trzeba zadbać o możliwie największy porządek oraz minimalizm. Jak urządzić wąski pokój dzienny? Przede wszystkim najlepiej jest ograniczyć liczbę mebli do minimum. Tutaj inspiracją może być styl skandynawski, gdzie dominuje prosta forma, nastawiona przede wszystkim na funkcjonalność. 

 

 

Jak urządzić wąski pokój dziecięcy?

 

Polskie realia sprawiają, że wąski pokój mają również dzieci. W takiej sytuacji Jest kilka rozwiązań. Możesz zastosować podobne metody, jak w przypadku pomieszczenia dziennego, czyli przy wąskiej ścianie postawić niewielkie biurko, które optycznie powiększy przestrzeń. Pod długą ścianą z tego powodu ze względów organizacyjnych musi stać łóżko. Może być ono piętrowe z pustą przestrzenią pod spodem lub z wąskim materacem, przykładowo 90x200, które zapewni możliwie największy komfort do spania.Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku mniejszych dzieci jest zakup łóżka połączonego z biurkiem. Wtedy optymalnie wykorzystywane jest dostępne miejsce. 

 

 

Postaw na kreatywność oraz improwizację

Niestety trudno jest optymalnie doradzić, jak urządzić wąski pokój, gdyż przypadków i wymiarów mieszkań z takimi cechami jest bardzo wiele. Dlatego podczas każdej próby aranżacji wnętrza w takiej sytuacji najważniejsza jest kreatywność, którą warto połączyć z nutą improwizacji. Czasami też warto pójść na wizerunkowe kompromisy, ponieważ nie każdy element mieszkania może wyglądać, jak ten z prospektu reklamowego. Na pewno porządek i unikanie powstawania bałaganu, szczególnie na niewielkiej przestrzeni wpływa pozytywnie na jej odbiór, warto o to zadbać. W ten sposób budujesz pozytywny wizerunek u swoich potencjalnych gości, a także podnosisz swoje morale. Omawiany wcześniej minimalizm z pewnością wpłynie pozytywnie na wygląd wąskiego pokoju. Dlatego w swojej kreatywności staraj się unikać wieszania dużej liczby elementów na ściany. Skoncentruj się bardziej na tym, jak pewne rzeczy pakować do szuflad i szafy, żeby zajmowały możliwie mało miejsca.

Jakie łóżeczko dla niemowlaka kupić? Poznaj cechy idealnego produktu?
Jakie łóżeczko dla niemowlaka kupić? Poznaj cechy idealnego produktu?

Zakup łóżeczka dla noworodka jest bardzo często stresem dla przyszłych rodziców. Ludzie zastanawiają się, kiedy najlepiej kupić nowy mebel, jakie cechy powinno mieć, żeby spełniać wszelkie standardy bezpieczeństwa i zapewniać dziecku odpowiedni komfort. Na szczęście istnieje kilka zasad, które pomagają dokonać słusznego wyboru. Dzisiaj podpowiadamy, jakie łóżeczko dla niemowlaka kupić? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

 

Kiedy kupić łóżeczko?

 

Wśród rodziców krąży wiele opinii, a także stereotypów. Jest grupa przyszłych mam i tatusiów, która uważa, że nie należy kupować łóżeczka, aż do momentu urodzenia się potomka, żeby nie zapeszyć i nie spowodować ewentualnych komplikacji. Tutaj warto wszystkich uspokoić. Jeśli ciąża przebiega w sposób prawidłowy i jest wyznaczony termin porodu, trzeba zadawać sobie sprawę, że jest to szacunkowe przewidywanie lekarzy na podstawie wielu lat doświadczenia oraz pewnych symptomów, które są u matki. Jednak to tylko prognoza, dlatego istnieje całkiem sporo przypadków, gdzie maluchy postanowiły przyjść na świat nieco wcześniej. Co w takiej sytuacji zrobić, gdy jeszcze brakuje łóżeczka? Na pewno jest to mały kłopot, dlatego dla bezpieczeństwa warto taki mebel zakupić na około półtora miesiąca przed planowanym terminem narodzin. Wtedy wszystko zdąży się ułożyć i nabrać neutralnego zapachu. Zatem, jakie łóżeczko dla niemowlaka jest najlepsze?

 

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

 

Na początek truizm, rzecz oczywista i wydaje się, że sprawa, którą znają wszyscy rodzice. Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze. Dlatego decydując się na zakup konkretnego modelu, trzeba koniecznie zwrócić uwagę, czy spełnia ono wszelkiego rodzaju atesty oraz certyfikaty, które dopuszczają je do sprzedaży. Oczywiście w widocznych miejscach nie powinny znajdować się wystające śruby z ostrymi końcówkami, drewno musi być bardzo gładkie, a farba powinna trzymać się w całości. Bardzo ważny jest zapach. Noworodki większość informacji odbierają na początku przy pomocy węchu oraz dotyku. Dlatego woń musi być możliwie neutralna, stąd propozycja postawienia łóżeczka nieco wcześniej, ponieważ zniknie zapach nowości. Duże znaczenie mają kolory. Maluchy są bardziej nerwowe i mają kłopoty z zasypianiem, gdy dociera do nich za dużo bodźców, w związku z tym barwa o stonowanym charakterze będzie najlepszym wyborem. Jakie łóżeczko dla niemowlaka, powinno mieć wymiary? 

 

Jakie są najlepsze wymiary łóżeczka dla niemowlaka?

 

Z punktu widzenia rodziców to drugie najważniejsze kryterium, tuż za bezpieczeństwem konstrukcji. Jakie łóżeczko dla niemowlaka, będzie optymalne pod kątem rozmiaru? Musisz zdawać sobie sprawę, że większość dostępnych na rynku produktów zdecydowanie przekracza potrzeby każdego noworodka i po prostu jest dla niego za duża. Biorąc oczywiście pod uwagę czynniki, które pomagają dopasować łóżko do wzrostu człowieka. Jednak jest w tym jeden cel, ma ono wystarczyć na dłużej i być inwestycją na przynajmniej kilka lat. Najważniejszym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę, są wymiary pokoju dziecięcego. To do nich należy dostosować wielkość łóżeczka. Także jeśli chcesz mieć malucha bliżej siebie, na przykład w sypialni, należy sobie to przemyśleć. Standardowe wymiary wahają się od 120x60. Drugi popularny rozmiar to 140x70, co sprawia, że jest to już inwestycja na dobre kilka lat do przodu.

 

Jakie łóżeczko dla niemowlaka może mieć konfiguracje?

 

Możliwości adaptacji łóżeczka do swoich potrzeb i oczekiwań dziecka to dzisiaj absolutny standard, dlatego producenci wychodzą naprzeciw klientom. W związku z tym klasyczne łóżeczka dla niemowlaków oferują wiele rozwiązań. Do popularnych należą między innymi:

- sosnowy stelaż, czyli wykonany z naturalnego tworzywa, które jest odpowiednio zabezpieczone

- szczebelki zrobione są w taki sposób, żeby wyglądały elegancko i uniemożliwiały wypadnięcie dziecku z łóżka

- możliwość szybkiego przebudowania łóżeczka w mały tapczanik, który jest dostosowany do wieku dziecka

- nowoczesne materiały użyte do produkcji materacy zapewniające wygodę przez wiele lat 

 

Jakie cechy powinien mieć idealny materac dla malucha?

 

Na koniec rzecz najważniejsza z punktu widzenia użytkownika. Jakie łóżeczko dla niemowlaka? Z materacem oryginalnym, czy bez? Producenci z roku na rok zwiększają poziom jakości oferowanych materacy. Dlatego zakup innego egzemplarza powoli staje się mniej potrzebny. Jednak dobrze jest wiedzieć, jakie cechy musi mieć odpowiednie dla niemowlaka akcesorium. Noworodki i dzieci nieco starsze, przynajmniej do trzeciego roku życia, niemal przez cały czas są w fazie intensywnego wzrostu. Na początku większość doby przeznaczają na sen, dlatego materiał, na jakim śpią, musi być wygodny. Co sprawdzi się najlepiej? Na pewno materace wykonane z pianki to optymalny wybór. Zapewnia ona właściwe podparcie dla każdej części ciała, jest wykonana z tworzywa przyjaznego środowisku o antyalergicznym charakterze. Tak tworzy się idealne warunki do bezpiecznego wzrostu malucha. Najlepszym rozwiązaniem jest szybka konsultacja ze sprzedawcami materacy, wtedy zyskujesz pewność, że Twoje dziecko ma odpowiedni komfort.

czytaj całość »
Drewniane łóżka dla dzieci i młodzieży – przewodnik po najciekawszych modelach
Drewniane łóżka dla dzieci i młodzieży – przewodnik po najciekawszych modelach

Łóżko jest niezwykle istotnym elementem każdego pokoju dziecięcego. Powinno być przede wszystkim wygodne, bezpieczne i funkcjonalne. Warto jednak pamiętać, że łóżko to nie tylko miejsce odpoczynku. Odpowiednio dobrany, ciekawy model może dodatkowo ozdabiać wnętrze i pobudzać wyobraźnię pociechy. Drewniane łóżka dla dzieci to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które doskonale sprawdza się w pokojach dla najmłodszych. Jakie są ich rodzaje i na który się zdecydować? Sprawdź nasz krótki przewodnik!

 

Drewniane łóżka dla dzieci – dlaczego warto?

 

O przewadze mebli drewnianych nad rozwiązaniami wykonanymi z innych materiałów słyszy się dosyć często. Nie bez przyczyny! Drewno jest niezwykle stylowe, trwałe i odporne na uszkodzenia. Jednorazowy zakup to inwestycja na lata! Wybierając dobre, drewniane łóżko dla dziecka masz pewność, że jego konstrukcja jest stabilna i bezpieczna. Co więcej, prawdopodobieństwo, że mebel się zniszczy, jest wyjątkowo małe. Dzięki temu nawet jeśli pociecha wyrośnie z danego modelu, możesz go później sprzedać lub oddać.

 

Nie bez znaczenia jest również aspekt estetyczny. Drewno jest materiałem ponadczasowym i uniwersalnym, dzięki czemu ozdabia pokój i świetnie komponuje się z wnętrzami o różnej stylistyce. Równie dobrze prezentuje się w wystroju klasycznym i nowoczesnym. Jest to szczególnie ważne, gdy decydujesz się na zmianę mebli w pokoju pociechy, a nie chcesz wymieniać łóżka. Często modele drewnianych łóżek dla dzieci prezentują się na tyle uniwersalnie, że bez problemu zgrywają się z nowym otoczeniem.

 

Drewniane łóżka dla niemowląt i nieco starszych dzieci

 

W przypadku malutkich dzieci doskonale sprawdzają się łóżka typu kojec. To zabudowane modele, wyposażone w ochronne barierki. Takie rozwiązanie umożliwia bezpieczne zostawienie pociechy w łóżeczku bez obaw, że z niego wypadnie. Wśród drewnianych łóżek dla dzieci znajdziesz wiele modeli tego typu. Możesz zdecydować się między innymi na kojec parterowy lub model z możliwością regulacji wysokości materaca. Bardzo ciekawą propozycją są modele, które pozwalają na przekształcenie kojca w wygodny tapczanik. Łóżeczka dziecięce mogą być wykonane z litego drewna lub połączenia drewna i płyty MDF. W tym drugim przypadku warto zwrócić uwagę, by stelaż kojca wykonany był z drewna, ponieważ zagwarantuje to większą wytrzymałość łóżeczka. Wybierając model dla malucha, należy sprawdzić, czy wykorzystane w produkcji materiały są bezpieczne i spełniają wymagane normy.

 

Drewniane łóżko dla kilkulatka

 

W przypadku dzieci, które wyrosły już ze wspomnianych kojców, warto postawić na łóżka parterowe. Dobrym rozwiązaniem będą modele z barierkami, które z jednej strony zabezpieczą malucha przed ewentualnym upadkiem, a z drugiej – umożliwią mu samodzielne opuszczenie łóżka. Niezwykle praktycznym elementem są również szuflady na pościel, które umożliwiają jej szybkie uprzątnięcie. W przypadku drewnianych łóżek dla dzieci, które pokryte są farbą lub lakierem, warto zwrócić uwagę, czy wykorzystane materiały spełniają normy bezpieczeństwa. Część nieatestowanych preparatów tego typu może wywoływać alergie.

 

Spełnienie dziecięcych marzeń, czyli drewniane łóżko piętrowe

 

Łóżko piętrowe to jedno z powszechnych dziecięcych marzeń. Modele tego typu dostarczają maluchom wiele radości i są wyjątkowo funkcjonalne. Doskonale sprawdzają się w pokojach o małej powierzchni i umożliwiają jej optymalne zagospodarowanie. Konstrukcje piętrowe to bardzo pokaźna kategoria w ofercie drewnianych łóżek dla dzieci.

Znajdziesz w niej zarówno modele dla jedynaka, jak i konstrukcje dla dwójki, a nawet trójki rodzeństwa. Oprócz tradycyjnych stelaży godne uwagi są również nowoczesne, zmodyfikowane modele, takie jak antresole, łóżka z biurkiem, konstrukcje w kształcie litery L czy niskie modele rozsuwane. Warto zaznaczyć, że w przypadku niektórych łóżek piętrowych możliwe jest rozdzielenie konstrukcji na dwa lub trzy niezależne łóżka. To doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy dzieci dorastają i nie chcą już łóżka dwupoziomowego. Choć korzystanie z modeli piętrowych zazwyczaj zaleca się maluchom, które ukończyły 4-5 lat, to niektóre konstrukcje sprawdzą się również w przypadku młodszych pociech.

 

Drewniane łóżka dla młodzieży

 

Szukasz łóżka drewnianego dla młodzieży? Dorastające dzieci zazwyczaj preferują proste, bardziej „dorosłe” modele. W takim przypadku doskonale sprawdzą się parterowe konstrukcje bez ograniczeń w postaci barierek. Ciekawą propozycją są również modele z ozdobną barierką po trzech stronach łóżka. Dobrym sposobem na zachowanie porządku w pokoju będzie wybór rozwiązania wyposażonego w szuflady na pościel. Młodzież, która ma już swoje własne pomysły na wystrój pokoju, z pewnością ucieszy się z możliwości wyboru koloru stelaża. W ofercie drewnianych łóżek dla dzieci i młodzieży znajdziesz modele, które na zamówienie klienta mogą zostać pomalowane na modne, oryginalne barwy, takie jak pudrowy róż, mięta czy limonka.

 

Mamy nadzieję, że nasz wpis okazał się pomocny i masz już pomysł na drewniane łóżko dla dziecka. Jeśli zainteresował Cię któryś z opisywanych modeli, sprawdź propozycje naszego sklepu!

czytaj całość »
Łóżka piętrowe drewniane– dlaczego warto je wybrać i na który model się zdecydować?
Łóżka piętrowe drewniane– dlaczego warto je wybrać i na który model się zdecydować?

Łóżka piętrowe to popularne rozwiązania, które umożliwiają optymalne zagospodarowanie przestrzeni i cieszą się dużą sympatią najmłodszych.  Szczególnie chętnie wybierane są przez osoby, których mieszkania charakteryzują się niewielkim metrażem. Przymierzasz się do zakupu tego typu rozwiązania, ale nie wiesz, na jaki model się zdecydować? Najczęściej kupowane są łóżka piętrowe drewniane. Dlaczego warto je wybrać i który model sprawdzi się w Twoim przypadku? Sprawdź nasz krótki przewodnik po najpopularniejszych konstrukcjach!

 

Łóżka piętrowe drewniane – dlaczego warto?

 

Łóżka piętrowe to konstrukcje o wielu zaletach. Z jednej strony dostarczają dzieciom wiele radości, z drugiej natomiast znacznie ułatwiają aranżację niewielkich pokoi. Doskonale sprawdzają się w sytuacjach, w których pomieszczenie zamieszkiwane jest przez więcej niż jednego malucha. W zależności od modelu zapewniają nawet trzy miejsca do spania. Łóżka piętrowe drewniane są nie tylko najpopularniejsze, ale też najbardziej uniwersalne. Świetnie komponują się z meblami o różnej stylistyce, są trwałe, solidne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, szeroka oferta zróżnicowanych modeli sprawia, że tego typu rozwiązania można dopasować do potrzeb niemal każdego dziecka.

 

Jak wybrać łóżko piętrowe?

 

Wybór odpowiedniego modelu drewnianego łóżka piętrowego może być sporym wyzwaniem. Na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego rozwiązania? Pierwszą kwestią, która pozwoli Ci zawęzić listę możliwości, jest określenie liczby dzieci, które mają korzystać z konstrukcji. Drewniane łóżka piętrowe występują w wersjach z jednym, dwoma lub trzema miejscami do spania. Wybór odpowiedniego modelu należy uzależnić również od wieku pociechy, zastosowanych zabezpieczeń i aranżacji pokoju dziecięcego.

 

Rodzaje łóżek piętrowych

 

Wiele osób kojarzy tylko klasyczne łóżka piętrowe. Warto jednak wiedzieć, że na rynku dostępne są również inne, innowacyjne konstrukcje. Jakie masz możliwości, jeśli planujesz zakup drewnianego łóżka piętrowego?

 

Klasyczne łóżka piętrowe drewniane

 

Klasyczne łóżka piętrowe to konstrukcje, które kojarzy niemal każdy. Wyposażone są w dwa miejsca do spania, co wiąże się z tym, że jedna osoba śpi na dole, a druga na górze. Wejście na górną część łóżka umożliwia specjalna drabinka. W rozwiązaniach tego typu zwykle montuje się barierki, które zabezpieczają dziecko przed potencjalnym upadkiem. Klasyczne, drewniane łóżka piętrowe charakteryzują się solidnym stelażem, który gwarantuje trwałość i stabilność konstrukcji. Co ciekawe, niektóre z nowoczesnych modeli tradycyjnych łóżek piętrowych możesz rozdzielić na dwa niezależne łóżka! To doskonałe rozwiązanie w momencie, gdy dzieci dorastają lub przeciwne, nie radzą sobie z korzystaniem z wysokiej konstrukcji. Gdzie znaleźć takie łóżko? W Lano Meble do tego typu rozwiązań zaliczają się np. modele IGNAŚ i PATRYK.

 

Drewniane łóżka piętrowe typu antresola

 

Drewniane łóżka piętrowe typu antresola to konstrukcje z jednym miejscem do spania. W modelach tego typu materac zamontowany jest w górnej części stelaża, a pod nim znajduje się przestrzeń, którą można dodatkowo wykorzystać np. na kącik do zabawy lub nauki.

 

Łóżka piętrowe w kształcie litery L

 

Łóżka piętrowe w kształcie litery L są nieco podobne do klasycznych konstrukcji. Takie rozwiązania wyposażone są w dwa miejsca do spania, z których jedno zamontowane jest prostopadle do drugiego. Jak wygląda drewniane łóżko piętrowe tego typu? Sprawdź model DOUBLE, dostępny w naszym sklepie.

 

Łóżka piętrowe typu futon – idealne dla małych dzieci

 

Drewniane łóżko piętrowe typu futon to niski, rozsuwany mebel. W takich modelach jedna część konstrukcji „chowa” się pod drugą, dzięki czemu nie zajmuje przestrzeni w ciągu dnia. Łóżka funton są doskonałą alternatywą dla wysokich, dwupoziomowych konstrukcji. Świetnie sprawdzą się w przypadku dzieci, które są jeszcze za małe, by korzystać z innych łóżek piętrowych.

 

Potrójne łóżko piętrowe

 

Potrójne łóżka piętrowe to modele z trzema miejscami do spania. Tego typu rozwiązania składają się z podwójnego stelaża, przypominającego modele klasyczne i wysuwanej części, jak w łóżkach typu funton. Są niezastąpione w małych pokojach, w których mieszka więcej niż dwoje dzieci. Co więcej, w razie potrzeby można stworzyć z nich trzy niezależne łóżka!

 

Wiek dziecka a zakup łóżka piętrowego

 

W jakim wieku dziecko może zacząć korzystać z łóżka piętrowego? Producenci rekomendują około 4-5 lat. Oczywiście jest to kwestia indywidualna, gdyż każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Decyzja o zakupie wyższego łóżka piętrowego, np. klasycznego, powinna być dobrze przemyślana. Rodzice najlepiej znają swoje pociechy i zazwyczaj są w stanie ocenić, czy kilkulatek jest już na tyle duży, by korzystać z tego typu konstrukcji. W przypadku młodszych dzieci warto rozważyć wybór drewnianego łóżka piętrowego typu futon. Rozsuwany model jest bezpieczniejszy i zwykle doskonale sprawdza się nawet dla najmłodszych pociech.

czytaj całość »
Łóżka piętrowe dla dzieci – od jakiego wieku? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Łóżka piętrowe cieszą się nieustającą popularnością. Są uwielbiane przez dzieci i doskonale sprawdzają się w niewielkich mieszkaniach. Dzięki specyficznej konstrukcji dają wiele możliwości aranżacyjnych i umożliwiają maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Rozważasz zakup łóżka piętrowego dla dzieci, ale zastanawiasz się, czy pociechy nie są jeszcze za małe? Sprawdź, co musisz wiedzieć przed podjęciem decyzji i wybraniem konkretnego modelu!

 

Łóżka piętrowe dla dzieci – dla kogo?

 

Choć łóżka piętrowe zazwyczaj kojarzone są z konstrukcjami dla dwóch osób, warto wiedzieć, że nie jest to jedyna dostępna możliwość. W zależności od modelu tego typu rozwiązania doskonale sprawdzą się również w przypadku jedynaka lub trójki rodzeństwa. Szczególnie chętnie wybierane są do pokoi o niewielkim metrażu, gdyż umożliwiają optymalne zagospodarowanie małych pomieszczeń. Z łóżek piętrowych mogą korzystać zarówno przedszkolaki, jak i dzieci w wieku szkolnym – oczywiście, jeśli model jest odpowiednio dobrany.

 

Łóżka piętrowe dla dzieci – od jakiego wieku

 

To, od kiedy dziecko może zacząć korzystać z łóżka piętrowego, jest kwestią indywidualną. Każda pociecha rozwija się we własnym tempie i to od niego powinna zależeć decyzja o zakupie łóżka. Producenci zalecają, by z dwupoziomowych konstrukcji korzystały maluchy, które ukończyły 4-5 lat. Warto jednak zaznaczyć, że część modeli łóżek piętrowych dla dzieci zazwyczaj sprawdza się również w przypadku młodszych pociech.

 

Czy dziecko jest gotowe – na co zwrócić uwagę?

 

Jak zdecydować, czy pociecha jest gotowa na korzystanie z łóżka piętrowego dla dzieci? Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pomogą Ci podjąć decyzję:

 

1. Wchodzenie na łóżko

 

Po pierwsze, zastanów się, czy maluch poradzi sobie z wejściem na łóżko. W większości łóżek piętrowych dla dzieci do tego celu montuje się drabinki. Tego typu rozwiązania dla niektórych najmłodszych mogą okazać się wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, że dziecko, które nie radzi sobie z drabinką, nie może korzystać z łóżka piętrowego. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wybór niskiego modelu, np. rozsuwanego łóżka typu futon.

 

2. Sposób, w jaki dziecko śpi

 

Drugą kwestią, która może okazać się istotna w podejmowaniu decyzji o zakupie łóżka piętrowego dla dzieci, jest sposób, w jaki maluch śpi. Sprawdź, czy podczas snu pociecha się wierci. Niektóre dzieci robią to nieustannie i w ciągu nocy „wędrują” po całym łóżku. Jeżeli Twoja pociecha należy do tej grupy, warto przemyśleć wybór niskiego modelu, np. wspomnianego rozsuwanego łóżka piętrowego typu futon.

 

3. Zabezpieczenia konstrukcji

 

To, czy dziecko jest gotowe na łóżko piętrowe, zależy również od specyfiki konkretnego modelu. Rozwiązania przeznaczone dla najmłodszych powinny być odpowiednio zabezpieczone. W większości modeli łóżek piętrowych dla dzieci montuje się specjalne barierki ochronne. Warto zwrócić uwagę na ich wysokość i gęstość szczebelków. Im gęściej są rozmieszczone, tym mniejsze ryzyko, że dziecko przez nie wypadnie.

 

4. Jakość to podstawa

 

Łóżka piętrowe dla dzieci powinny charakteryzować się wysoką jakością. W pełni bezpieczne są tylko stabilne i wytrzymałe konstrukcje. W każdym rozwiązaniu powinny znaleźć się również odpowiednie zabezpieczenia. Najpopularniejszym typem konstrukcji są stelaże drewniane. Warto jednak pamiętać, że nawet w ich przypadku łóżko piętrowe dla dzieci najlepiej kupić u znanego, sprawdzonego producenta.

 

Łóżko piętrowe dla małych dzieci

 

Co zrobić, jeśli masz wątpliwości, czy pociechy poradzą sobie z korzystaniem z łóżka piętrowego? Jak już wspomnieliśmy, w takim przypadku najlepiej wybrać niski, rozsuwany model. Tego typu łóżka piętrowe dla dzieci są niezwykle praktyczne i doskonale sprawdzą się nawet w niewielkich pokojach. Wyposażone są w dwa miejsca do spania, z których jedno możesz wsunąć pod drugie. Taka konstrukcja sprawia, że w ciągu dnia złożone łóżko zajmuje tyle miejsca, co model jednoosobowy. Gdzie znaleźć takie rozwiązanie i jak ono wygląda? Sprawdź modele NIKOLA lub TOSIA, dostępne w Lano Meble.

 

Łóżko piętrowe dla starszych dzieci

 

Jeżeli stwierdzisz, że pociechy poradzą sobie z korzystaniem z klasycznych konstrukcji, możesz zdecydować się na jeden z wyższych modeli. Oferta łóżek piętrowych dla dzieci jest niezwykle szeroka. Znajdziesz w niej między innymi modele klasyczne, antresole, łóżka piętrowe w kształcie litery L, potrójne konstrukcje z trzema miejscami do spania czy łóżka piętrowe z biurkiem.

 

Który model wybrać?

 

Jeśli zastanawiasz się, który z modeli łóżek piętrowych dla dzieci, sprawdzi się w przypadku Twoich pociech, przemyśl jego planowane zastosowanie. Jeżeli szukasz tradycyjnego łóżka piętrowego, doskonale sprawdzą się modele klasyczne (np. model BINGO lub FRANKLIN), łóżka w kształcie litery L (np. model DOUBLE) lub konstrukcje potrójne (np. model OLA lub ANATOL). Jeśli chcesz, by łóżko pełniło dodatkowe funkcje, możesz zdecydować się na praktyczne konstrukcje z biurkiem (np. modele BLOG 21, MOBI 20) lub funkcjonalne antresole (np. model TESS).

czytaj całość »
Jaki materac dla 3 latka? Krótki poradnik, który pomoże Ci wybrać najlepszy model

Małe dzieci rozwijają się niezwykle dynamicznie, dlatego zdrowy sen jest w ich przypadku szczególnie ważny. Nie da się ukryć, że jest równieżpożądany przez rodziców. Wyspany maluch ma lepsze samopoczucie i zazwyczaj jest mniej marudny. Warto pamiętać, że podstawą komfortowego i spokojnego snu dziecka jest prawidłowo dobrany materac. Zastanawiasz, się jaki materac dla 3 latka, sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę!

 

Jaki materac dla 3 latka?

 

Okres, w którym dziecko ma między 2,5-3,5 roku często wiąże się z wymianą materaca. Mniej więcej w tym wieku pociecha wyrasta z typowego łóżeczka dziecięcego, a rodzice zmieniają je na większy model. Jaki materac dla 3 latka warto rozważyć? Przede wszystkim powinien być on wygodny i higieniczny. Bardzo ważną kwestią jest również odpowiednie podparcie kręgosłupa, które ma istotny wpływ na aktualną i przyszłą postawę dziecka. Jaki materac spełni te wymagania?

 

Rodzaje materacy dla dzieci

 

Oferta materacy dla dzieci jest niezwykle szeroka, a poszczególne modele charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Przed podjęciem decyzji o tym, jaki materac dla 3 latka wybrać, warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami. Ogólna wiedza o konkretnych modelach pozwoli Ci dopasować materac do potrzeb Twojego dziecka. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

 

Materace lateksowe

 

Materace lateksowe lub modele, w których znajduje się warstwa z tego tworzywa, zapewniają doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Jeśli zastanawiasz się, jaki materac dla 3 latka sprawdzi się w przypadku małego alergika, to model lateksowy będzie dobrym wyborem. Tego typu materace mają właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, dzięki czemu minimalizują ryzyko wystąpienia alergii. Co prawda, należy uważać, gdyż lateks może uczulać sam w sobie, ale dzieje się to bardzo rzadko. Modele wykonane z tego tworzywa są przewiewne i nie kumulują wilgoci. Pozwala to uniknąć wystąpienia przegrzań i potówek w sytuacji, gdy dziecko się poci.

 

Zakup materaca z czystego lateksu zazwyczaj wiąże się ze sporym wydatkiem. Jaki materac dla 3 latka będzie ciekawą i zarazem ekonomiczną propozycją? Dobrym rozwiązaniem może być wybór modelu łączącego dwa materiały, na przykład lateksowo-piankowego (np. model GOMBO lub MAJORKA).

 

Materace piankowe – pianka poliuretanowa

 

Materace z pianki poliuretanowej charakteryzują się dobrą przewiewnością i atrakcyjną ceną. Warto jednak zbadać, by były dobrej jakości – w innym przypadku mogą być podatne na odkształcenia. Jaki materac dla 3 latka wybrać, jeśli zdecydujesz się na piankę poliuretanową? Dobrym rozwiązaniem są modele, w których zastosowano warstwy z dodatkowych materiałów, na przykład z lateksu (np. model MAJORKA).

 

Materace piankowe – pianka termoelastyczna

 

Pianka termoelastyczna to materiał o ciekawych właściwościach. Reaguje na ciepło ciała i pod jego wpływem dostosowuje się do kształtu sylwetki. Materace z warstwą z tego materiału zapewniają optymalne wsparcie dla kręgosłupa bez względu na pozycję, w jakiej śpi dziecko. Warto również wspomnieć, że mają właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybicze. Jeśli zastanawiasz się, jaki materac dla 3 latka zapewni mu idealnie wyprofilowane podłoże, to materace z pianki termoelastycznej będą dobrym wyborem. Ciekawą propozycją są również modele dwustronne, na przykład takie, w których z jednej strony znajduje się pianka, a z drugiej lateks (np. model TERMIC).

 

Materace kokosowe

 

Materace kokosowe to takie, w których zastosowano warstwę z naturalnych kokosowych włókien. Charakteryzują się dobrą wentylacją i właściwościami antyalergicznymi. W ostatnim czasie cieszą się rosnącą popularnością, choć bywają krytykowane za relatywnie twarde podłoże. Jaki materac dla 3 latka wybrać, jeśli chcesz zdecydować się na kokos, ale obawiasz się, czy sprosta on oczekiwaniom Twojej pociechy? W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może być materac dwustronny, w którym z jednej strony zastosowano warstwę kokosową, a z drugiej lateksową (np. model DREAM).

 

Jaki materac dla 3 latka – piankowy czy sprężynowy?

 

Wszystkie opisane modele to materace piankowe. Co z popularnymi materacami sprężynowymi? Jeśli rozważasz zakup materaca dla 3 latka, to warto z nich zrezygnować. Tego typu rozwiązań nie powinno się stosować przed ukończeniem szóstego roku życia. Ze względu na specyfikę działania sprężyn, ich wykorzystanie w przypadku małych dzieci może prowadzić do rozwoju wad postawy. Nie oznacza to jednak, że materace sprężynowe są ogólnie złym rozwiązaniem. Modele z tego typu wkładem charakteryzują się dobrymi właściwościami i doskonale sprawdzą się dla dzieci w wieku szkolnym.

 

Materac dla 3 latka – twardy czy miękki?

 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dobry materac powinien być dopasowany tak, by nie był ani za twardy, ani za miękki. W tym aspekcie należy uwzględnić zarówno bezpieczne podparcie dla kręgosłupa, jak i indywidualne preferencje dziecka. Jaki materac dla 3 latka sprawdzi się, jeśli nie wiesz, na jaką twardość się zdecydować? Doskonałym rozwiązaniem będą modele dwustronne, np. takie, w których z jednej strony zastosowano lateks, a z drugiej piankę termoelastyczną lub kokos (np. model TERMIC).

czytaj całość »
Jak urządzić mały pokój młodzieżowy? Podpowiadamy, jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń!
Jak urządzić mały pokój młodzieżowy? Podpowiadamy, jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń!

Urządzenie pokoju dla nastolatka może być nie lada wyzwaniem. Dorastające dziecko potrzebuje więcej przestrzeni i ma już własne pomysły na jej aranżację. Niestety, małe dziecięce pokoje nie rosną wraz z pociechą i w pewnym momencie mogą zacząć wydawać się ciasne. Jak urządzić pokój młodzieżowy, by zapewnić dziecku jak najwięcej przestrzeni, a jednocześnie uwzględnić jego preferencje? Podpowiadamy, jakie rozwiązania warto wykorzystać! 

 

Mały pokój, czyli duże wyzwanie

 

Urządzanie małych pokoi wymaga dokładnego przemyślenia. Kluczowym aspektem, który pozwala uzyskać maksymalnie dużo wolnej przestrzeni, jest wybór funkcjonalnych i kompaktowych mebli. W ofercie nowoczesnych rozwiązań wnętrzarskich znajdziesz też propozycje typu 2 w 1, czyli pojedyncze meble o dwóch funkcjonalnościach. O czym warto pamiętać podczas planowania aranżacji? Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak urządzić mały pokój młodzieżowy, porozmawiaj ze swoją pociechą i zapytaj ją o zdanie. W innym przypadku Twoje pomysły mogą spotkać się ze sporym oporem lub całkowitym odrzuceniem.

 

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy – łóżko

 

Jednym z najważniejszych elementów pokoju jest łóżko, dlatego rozważania o tym, jak urządzić mały pokój młodzieżowy, możesz zacząć właśnie od niego. Warto pamiętać, że w przypadku nastolatków zazwyczaj pełni ono wiele funkcji. Młodzi ludzie nie tylko na nim śpią, ale też odrabiają lekcje, korzystają z komputera czy przyjmują znajomych. Łóżko dla nastolatka powinno być wygodne i zapewniać dobre podparcie kręgosłupa.

Dobrym rozwiązaniem, które sprawdzi się w urządzaniu małego pokoju młodzieżowego, jest łóżko parterowe z odpowiednio dobranym materacem. W ofercie tego typu rozwiązań znajdziesz modele, które mogą zostać pomalowane na życzenie klienta. Propozycja łóżka w modnym, unikalnym kolorze, takim jak mięta, pomarańcz czy limonka powinna zyskać uznanie w oczach nastolatka. Wybierając konkretny model, zwróć uwagę, czy ma on schowek na pościel! Brak funkcjonalnego rozwiązania tego typu może skończyć się wiecznie niepościelonym łóżkiem.

 

Meble do małego pokoju młodzieżowego

 

W każdym pokoju nastolatka poza łóżkiem powinny znaleźć się takie elementy jak biurko, szafa i półki lub szafki, które pomieszczą przedmioty dziecka. Jeśli nie wiesz, jak urządzić mały pokój młodzieżowy, by zmieścić każdy z tych elementów, możesz zdecydować się na gotowe rozwiązania. W ofercie mebli dla dzieci i nastolatków znajdziesz wiele kompletnych zestawów, które zostały przemyślane tak, by nie zajmować wiele przestrzeni. Wybór takiego rozwiązania pozwoli Ci uniknąć czasochłonnych rozważań nad dopasowaniem mebli, ich wymiarem i optymalnym ustawieniem. Co więcej, wiele z modeli doskonale wpisuje się w nowoczesną, młodzieżową stylistykę, dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko je zaakceptuje.

 

Rodzeństwo a urządzanie małego pokoju młodzieżowego

 

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy, jeśli mieszka w nim rodzeństwo? Doskonałym rozwiązaniem, które pozwoli na znaczną oszczędność miejsca, jest łóżko piętrowe. Rozwiązania tego typu wyposażone są w dwa lub nawet trzy miejsca do spania, przy czym nie zajmują więcej przestrzeni niż modele dla jednej osoby. Wiele dzieci marzy o łóżku piętrowym i z chęcią przyjmie taki pomysł. Co zrobić, jeśli Twoje pociechy nie chcą klasycznego dwupoziomowego modelu? Możesz zaproponować im wersję rozsuwaną. W modelach tego typu jedna część łóżka wsuwa się pod drugą, dzięki czemu nie zajmuje wolnej przestrzeni w ciągu dnia.

 

Jak urządzić mały pokój młodzieżowy – praktyczne rozwiązania

 

Jak już wspomnieliśmy, w ofercie mebli dla nastolatków znajdziesz wiele praktycznych rozwiązań, które doskonale sprawdzą się na mocno ograniczonych przestrzeniach. Ich wykorzystanie z pewnością pomoże Ci w urządzaniu małego pokoju młodzieżowego. Co warto wykorzystać?

 

1. Pojemne szafki

 

Porozstawiane po pokoju przedmioty zagracają przestrzeń i sprawiają, że wydaje się ona mniejsza niż w rzeczywistości. Rozwiązaniami, które wprowadzą wizualny ład i pomogą w utrzymaniu porządku, są pojemne szafki. Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mały pokój młodzieżowy, to pamiętaj, żeby ich nie pominąć.

 

2. Łóżko piętrowe z biurkiem

 

Łóżko piętrowe z biurkiem to rozwiązanie, w którym materac umieszczony jest w górnej części konstrukcji, a w części dolnej znajduje się biurko. W niektórych modelach łóżko od dołu zabudowane jest szafkami, a blat biurka zamontowany jest prostopadle. Rozwiązania tego typu pozwalają na znaczną oszczędność wolnej przestrzeni, dzięki czemu idealnie sprawdzą się w urządzaniu małego pokoju młodzieżowego. 

 

3. Łóżko piętrowe typu antresola

 

Kolejny model łóżka piętrowego, który pozwala zaoszczędzić miejsce. W tego typu rozwiązaniach materac znajduje się na antresoli, a przestrzeń pod nią pozostaje wolna. Co więcej, przytulne miejsce pod antresolą doskonale nadaje się na kącik do relaksu lub nauki. Jeśli szukasz pomysłu na to, jak urządzić mały pokój młodzieżowy, by panował w nim oryginalny klimat, to antresola może być ciekawą propozycją.

 

4. Meble narożne

 

Zagospodarowanie narożników to świetny sposób na wykorzystanie miejsc, które zazwyczaj trudno sensownie zaaranżować. W ofercie mebli dla nastolatków znajdziesz między innymi narożne biurka, szafki i szafy, które znakomicie sprawdzą się w urządzaniu małego pokoju młodzieżowego.

czytaj całość »
Co wybrać, sprężyny bonell czy faliste? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Co wybrać, sprężyny bonell czy faliste? Sprawdź, co musisz wiedzieć!

Sprężyny są powszechnie wykorzystywane w meblach tapicerowanych i materacach. To właśnie od nich zależy komfort użytkowania wielu kanap, foteli czy łóżek. Rozważając wybór konkretnych modeli, warto zwrócić uwagę na zastosowane w nich elementy. Zastanawiasz się, które rozwiązanie sprawdzi się w Twoim przypadku – sprężyny bonell czy faliste? Sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby podjąć dobrą decyzję!

 

Sprężyny bonell czy faliste – krótka charakterystyka

 

Próbęodpowiedzi na pytanie o to, czy lepiej wybrać sprężyny bonell, czy faliste, warto zacząć od przyjrzenia się obu rozwiązaniom. Sprężyny bonell to elementy powszechnie stosowane w meblach i materacach. Wykonane są ze stalowego drutu i mają kształt klepsydry. Ich wysokość zazwyczaj oscyluje w granicach od 9 do 14 cm. Pojedyncze elementy łączy się za pomocą drutu, uzyskując w ten sposób formatki o różnych wymiarach. Sprężyny bonell charakteryzują się sprężystością progresywną. Oznacza to, że ich opór rośnie wraz ze zwiększaniem naporu. Dzięki równomiernie rozkładanemu naciskowi wykorzystanie tego typu rozwiązania zapobiega powstawaniu odkształceń w materacach i w meblach tapicerowanych.

 

Sprężyny faliste zwane są również sprężynami zig-zag. To druty wygięte na kształt fal, które stosuje się głównie w meblach tapicerowanych. Tego typu rozwiązania montowane są równolegle do siebie, co pozwala na stworzenie stabilnej siatki, podtrzymującej warstwy siedzisk i oparć. Sprężyny faliste przymocowuje się do ramy mebla za pomocą specjalnych zaczepów. W połączeniu z innymi warstwami, np. pianką, zapobiegają jej odkształceniom. Gdzie wykorzystuje się elementy, takie jak sprężyny bonell czy faliste i jak ocenić, które rozwiązanie jest lepsze?

 

Sprężyny bonell a faliste – gdzie je znajdziesz?

 

Jak już wspomnieliśmy, elementy takie jak sprężyny bonell czy faliste są wykorzystywane w materacach i w meblach tapicerowanych. Te pierwsze znajdziesz między innymi w sofach, tapczanach czy fotelach. Są również jednym z podstawowych elementów materacy bonnelowych.

 

Sprężyny faliste wykorzystuje się głównie w siedziskach mebli tapicerowanych. Są one warstwą podtrzymującą, stosowaną między innymi w kanapach, fotelach, podnóżkach, sofach czy ramach łóżek. Poza branżą meblarską sprężyny faliste bywają montowane w fotelach samochodowych oraz w leżakach. Po co stosuje się elementy, takie jak sprężyny bonell czy faliste?

 

Sprężyny bonell czy faliste – zastosowanie i sposób działania  

 

Sprężyny bonell sprawiają, że meble i materace są wygodne. Modele, w których znajdują zastosowanie, są odporne na odkształcenia, nawet po ich wieloletnim użytkowaniu. Sprężyny faliste wykorzystywane w meblach tapicerowanych odpowiedzialne są za to, by ich siedziska się nie zapadały. Dzięki nim pozostałe warstwy, takie jak np. pianka, zyskują na trwałości i nie są tak podatne na zmianę pierwotnego kształtu. Krótko mówiąc, elementy takie jak sprężyny bonell czy faliste zapewniają komfort użytkowania i trwałość poszczególnych elementów wyposażenia wnętrz, takich jak materace i meble tapicerowane.

 

Sprężyny bonell czy faliste – które są lepsze?

 

Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy lepsze są sprężyny bonell, czy faliste. Oba typy sprężyn wykorzystuje się w innych miejscach, a stawiane przed nimi zadania, istotnie się różnią. Sprężyny faliste doskonale sprawdzają się jako elementy warstwy podtrzymującej sof, foteli czy tapczanów. Sprężyny bonell są stosowane w warstwie sprężynującej jako alternatywa dla gąbek tapicerskich lub sprężyn kieszeniowych. 

 

Sprężyny bonell czy faliste – opinie użytkowników

 

Osoby, które miały okazję korzystać zarówno z mebli tapicerowanych, wyposażonych w sprężyny bonell, jak i z modeli ze sprężynami falistymi nie mają wątpliwości – wygodniejsze są sprężyny bonell. Warto zaznaczyć, że opinie te dotyczą głównie mebli wypoczynkowych, takich jak np. rozkładane kanapy.

 

Co do spania – sprężyny bonell, faliste i kieszeniowe

 

Pytanie o to, czy lepsze są sprężyny bonell, czy faliste często pada w kontekście wyboru mebli do codziennego wypoczynku. Zgodnie z opiniami ekspertów, najlepszym rozwiązaniem, które zapewni Ci najwyższy komfort snu, jest dobrze dobrany materac. Modele ze sprężynami bonell są wygodne i ekonomiczne. Lepszymi, choć nieco droższymi rozwiązaniami są materace ze sprężynami kieszeniowymi. W modelach tego typu poszczególne sprężyny umieszczone są w specjalnych „kieszeniach”, dzięki czemu działają niezależnie od siebie. Materace kieszeniowe uginają się jedynie w punkcie nacisku, co gwarantuje doskonałe podparcie kręgosłupa. Co więcej, takie rozwiązanie sprawia, że ruchy osoby obok są nieodczuwalne, dlatego materace kieszeniowe cieszą się dużą popularnością wśród par.

czytaj całość »
Jak wyprać materac? Sprawdzone sposoby na plamy i drobnoustroje!
Jak wyprać materac? Sprawdzone sposoby na plamy i drobnoustroje!

Dobrze dobrany materac to podstawa zdrowego i komfortowego snu. Warto jednak pamiętać, że wymaga on odpowiedniej pielęgnacji. W trakcie codziennego użytkowania materac narażony jest wiele czynników, które nie tylko nie służą higienie i jakości Twojego snu, ale też mogą mieć wpływ na Twoje zdrowie. Zastanawiasz się, jak wyprać materac i dlaczego warto to robić? Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

 

Dlaczego warto, a nawet trzeba czyścić materac?

 

Podczas codziennego korzystania z materaca na jego powierzchni osadza się kurz, pot i martwy naskórek. Obecność tych zanieczyszczeń sprawia, że w pościeli pojawiają się drobnoustroje i roztocza. Ich rozwój wpływa na jakość Twojego snu i może być przyczyną alergii. Niestety, regularna wymiana pościeli to za mało, by skutecznie pozbyć się niepożądanych mikroorganizmów. Do zachowania odpowiedniej higieny niezbędna jest również wiedza o tym, jak prać materac i w jaki sposób systematycznie odświeżać jego powierzchnię.

 

Jak wyprać materac – zdejmowany pokrowiec

 

Jak wyprać materac ze zdejmowanym pokrowcem? W takim przypadku sprawa jest prosta. Wystarczy go ściągnąć i wyprać zgodnie z zaleceniami producenta. Metoda czyszczenia zależy przede wszystkim od wykorzystanej tkaniny. W przypadku niektórych materiałów rekomendowane jest pranie ręczne. Warto to sprawdzić, gdyż nieprzestrzeganie zaleceń może doprowadzić do uszkodzenia lub skurczenia się pokrowca.

 

Jak prać materac, jeśli nie możesz ściągnąć pokrowca?

 

W niektórych modelach zdjęcie pokrowca jest niemożliwe. Jak wyprać materac tego typu? Dobrym i sprawdzonym sposobem jest wykorzystanie myjki parowej. Gorąca para doskonale usuwa plamy, bakterie i roztocza. Jej dezynfekujące działanie szczególnie poleca się alergikom. Innym urządzeniem, którego możesz użyć do dokładnego wyprania materaca, jest odkurzacz piorący. W aspekcie detergentów warto postawić na preparaty do czyszczenia tapicerek. Tego typu środki są delikatne, dzięki czemu nie powinny powodować podrażnień skóry. Nie masz myjki ani odkurzacza piorącego? Sprawdź, gdzie możesz je wypożyczyć. W większych miastach nie powinno być to problemem. Jeśli nie chcesz osobiście angażować się dokładne czyszczenie materaca, możesz skorzystać z pralni.

 

Skuteczne sposoby na trudne plamy

 

Jak wyprać materac, jeśli na jego powierzchni znajdują się uporczywe plamy? Do ich usunięcia możesz wykorzystać wodę utlenioną. Polej nią zabrudzone miejsce, odczekaj kilka minut i przetrzyj je gąbką lub ściereczką. W przypadku plam z krwi dobrze sprawdza się również sól i zimna woda. Jak ich użyć? Posyp brudną powierzchnię solą, a następnie przepłucz ją zimą wodą. Pamiętaj, że woda musi być zimna, a im niższa jej temperatura, tym lepiej! Warto zaznaczyć, że przy plamach z krwi należy działać jak najszybciej – stare, zaschnięte zabrudzenia mogą być trudne lub niemożliwe do usunięcia.

 

Innym preparatem, który może okazać się pomocny w usuwaniu plam z materaca, jest odplamiacz enzymatyczny. Możesz go kupić lub zrobić samodzielnie. Środkiem tego typu jest np. roztwór wody z sokiem z cytryny (w proporcji 2:1). Jak wyprać materac, korzystając z tego sposobu? Rozprowadź roztwór na plamie, odczekaj kilkanaście minut i wyszoruj zabrudzone miejsce przy pomocy szczotki.

 

Kolejnym sprawdzonym środkiem, który możesz wykorzystać do usunięcia plam, jest boraks. Jak wyczyścić materac za pomocą boraksu? W przypadku mokrych plam zastosuj roztwór z boraksu i wody (w proporcji 1:3). Polej nim plamę, odczekaj chwilę i osusz powierzchnię ściereczką. Przy plamach suchych warto wykorzystać pastę zrobioną z boraksu i wody. Nałóż ją na zabrudzone miejsce, odczekaj do jej wyschnięcia i zeskrob z powierzchni materaca. Warto wspomnieć, że jedną z zalet wykorzystania boraksu jest jego właściwość pochłaniania nieprzyjemnych zapachów.

 

Czyszczenie materaca – soda oczyszczona

 

Jednym z popularnych sposobów czyszczenia materaca, jest wykorzystanie sody oczyszczonej. Ten naturalny środek pozwala usunąć plamy, pochłania wilgoć i niweluje nieprzyjemne zapachy. Dla uzyskania lepszych efektów i dodatkowego odświeżenia warto wymieszać go z odrobiną olejku z drzewa herbacianego (kilka kropli na szklankę sody). Jak wyczyścić materac tak przygotowaną mieszanką? Rozprowadź ją na całej powierzchni i delikatnie wetrzyj w tkaninę. Zostaw ją na kilka godzin (lub cały dzień) i dokładnie odkurz.

 

Szybkie sposoby na bieżące odświeżanie materaca 

 

Oprócz sposobów na to, jak prać materac, warto znać również kilka metod na jego bieżące odświeżanie. Najprostszym sposobem na szybkie odświeżenie powierzchni materaca, jest jej odkurzenie. Ta metoda pozwoli Ci pozbyć się drobnych zanieczyszczeń, takich jak kurz, włosy, martwy naskórek i roztocza. Po odkurzeniu materaca warto go również wywietrzyć. Najlepiej zrobić to w suchy i słoneczny dzień. Warto wiedzieć, że w przypadku materacy dwustronnych zaleca się ich regularne odwracanie. Taki zabieg pozwala powierzchni „odpocząć” od konstrukcji stelaża i umożliwia odparowanie wilgoci.

czytaj całość »
Jaki materac do sypialni? Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy!

Dobry materac to podstawa zdrowego i komfortowego snu. Zapewnia ciału odpowiednie podparcie i dba o kondycję kręgosłupa. Wybór odpowiedniego modelu ma kluczowe znaczenie dla Twojego codziennego samopoczucia. Warto poświęcić chwilę, by poznać dostępne możliwości i dopasować je do swoich potrzeb. Zastanawiasz się, jaki materac do sypialni sprawdzi się najlepiej? Podpowiadamy, co musisz wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję o zakupie!

 

Jaki materac do sypialni?

 

Oferta materacy jest niezwykle szeroka, a ich poszczególne rodzaje charakteryzują się odmiennymi właściwościami. Jeśli zastanawiasz się, jaki materac do sypialni wybrać, zacznij od decyzji o jego rodzaju. Przedstawiamy krótkie opisy, w których znajdziesz najważniejsze informacje o najpopularniejszych typach materacy.

 

Materace lateksowe – idealne podparcie i właściwości antyalergiczne

 

Materace lateksowe to wysokiej klasy rozwiązania, które charakteryzują się niezwykłą elastycznością. Doskonale dopasowują się do ciała i zapewniają mu odpowiednie podparcie. Są idealne dla alergików, ponieważ wykazują się odpornością na grzyby i bakterie. W ich wnętrzu znajduje się sieć mikroporów, które umożliwiają właściwą cyrkulację powietrza i zapobiegają przegrzewaniu się organizmu. Gwarantują wysoką higienę snu i niwelują problem pocenia. Jeśli zastanawiasz się, jaki materac do sypialni sprawdzi się dla dwóch osób, to lateks z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Jego wysoka czułość punktowa sprawia, że ruchy osoby śpiącej obok są nieodczuwalne i ciche.

 

Materace kieszeniowe – nowa wersja tradycyjnych materacy sprężynowych

 

Jeśli zastanawiasz się, jakie materace do sypialni warto rozważyć, to modele kieszeniowe są możliwością zdecydowanie godną uwagi. Rozwiązania tego typu zbudowane są z wkładu sprężynowego otulonego warstwami zewnętrznymi. Warstwy te najczęściej wykonane są z lateksu lub pianki poliuretanowej. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe płaszczyzny utwardzające, wykonane z kokosa lub trawy morskiej. Nowoczesne materace kieszeniowe zbudowane są ze specjalnie opakowanych sprężyn, które działają niezależnie od siebie. Takie rozwiązanie sprawia, że materac doskonale dopasowuje się do ciała i prawidłowo podpiera kręgosłup. Dobrze sprawdzi się w roli materaca dla pary.

 

Materace bonellowe– dobre właściwości i atrakcyjna cena

 

Jaki materac do sypialni zapewni Ci wygodę w niskiej cenie? Sprawdź ofertę materacy bonellowych. Ich budowa przypomina nieco modele kieszeniowe, jednak różni się wkładem. W tego typu rozwiązaniach stosuje się sprężyny bonellowe, które charakteryzują się sprężystością progresywną. Jej działanie polega na tym, że małe obciążenie materaca wywołuje niewielki opór sprężyn, natomiast duże obciążenie powoduje wzrost ich oporu. Materace bonellowe dopasowują się do ciała nieco słabiej niż rozwiązania lateksowe i kieszeniowe, ale są od nich tańsze.

 

Materace termoelastyczne– idealne dopasowanie do ciała

 

Jeśli nie wiesz, jaki materac do sypialni zagwarantuje Ci idealne dopasowanie do ciała, to podpowiadamy, że jest to typ termoelastyczny. Wykonany jest z pianki, która ugina się pod wpływem ciepła bijącego od ciała. Dzięki takiemu działaniu pianka nie naciska na mięśnie i naczynia krwionośne. Materace termoelastyczne szczególnie poleca się osobom, które mają problem z krążeniem lub drętwieniem kończyn.

 

Materace kokosowe – zwiększona twardość powierzchni

 

Jaki materac do sypialni sprawdzi się w przypadku osób, które preferują twardsze podłoża? Doskonałym rozwiązaniem będą modele z warstwą kokosową. Tego typu rozwiązania charakteryzują się również dobrą cyrkulacją powietrza. Są polecane dla osób z wadami postawy i pomagają im zapobiegać.

 

Materace multipocket– najnowocześniejsze modele kieszeniowe

 

Materace multipocket to najnowsza wersja modeli kieszeniowych. W ich wnętrzu znajduje się aż 508 sprężyn, które zapewniają niezwykłą elastyczność i wysoki komfort snu. W zależności od zastosowanych warstw mogą wykazywać się również dodatkowymi właściwościami, np. antyalergicznymi czy przeciwodleżynowymi. To wysokiej klasy modele, które doskonale sprawdzą się w roli materaca do sypialni.

 

Jaki materac do sypialni – miękki czy twardy?

 

Twardość materaca jest odczuciem subiektywnym, a jej wybór zależy od czynników takich jak waga, preferencje, przyzwyczajenia czy aspekty zdrowotne. Twardość wyraża się w pięciostopniowej skali, w której:

– H1 – oznacza bardzo miękki materac,

– H2 – oznacza miękki materac,

– H3 – oznacza średnio twardy materac,

– H4 – oznacza twardy materac, 

– H5 – oznacza bardzo twardy materac.

Zastanawiasz się, jaki materac do sypialni wybrać? W kwestii twardości pomocna może być ogólna zasada, zgodnie z którą im większa waga użytkownika, tym materac powinien być twardszy. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są materace średnio twarde i twarde. Modele tego typu cieszą się dobrymi opiniami i są postrzegane jako komfortowe i korzystne dla zdrowia. Materace miękkie spotykane są rzadko, ponieważ uważa się, że są szkodliwe dla kręgosłupa. Wersje bardzo twarde zaleca się głównie osobom o bardzo wysokiej wadze.

czytaj całość »
Łóżka u naszych klientów
Łóżka u naszych klientów

Wysokie lóżko piętrowe jest złożone z dwóch łóżek umieszczonych bezpośrednio nad sobą. Istnieją modele, w których liczba poziomów jest większa, jednak ze względu na wygodę użytkowników oraz wysokość przeciętnego pomieszczenia w pokojach dziecięcych zazwyczaj wykorzystywane są łóżka dwuosobowe. Ważnym elementem piętrowego łóżka jest drabinka albo schodki, które umożliwiają wchodzenie i schodzenie z górnego poziomu mebla. Chociaż łóżka piętrowe nie są nowym wynalazkiem, to na przestrzeni lat sposób ich produkcji wielokrotnie się zmieniał. Nowoczesne modele są wygodniejsze i bezpieczniejsze od łóżek piętrowych, z których korzystano kilkadziesiąt lat temu, a jednocześnie zapewniają lepszy efekt estetyczny.

czytaj całość »
Łóżko piętrowe: plusy i minusy
Łóżko piętrowe: plusy i minusy

Podczas urządzania pokoju dziecięcego wielu rodziców zastanawia się nad tym, czy warto umieścić w nim piętrowe łóżko. Chociaż takie rozwiązanie nie jest w Polsce niczym nowym, to nadal ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jest to w pełni zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że piętrowe łóżka mają istotne zalety, lecz także pewne wady, z którymi warto zapoznać się przed podjęciem ostatecznej decyzji.

 

Idealne rozwiązanie dla małego pomieszczenia

 

Piętrowe łóżko najczęściej wybierane jest w przypadku małego pokoju, przeznaczonego dla więcej niż jednego dziecka. Najważniejszym jego plusem jest bowiem fakt, że zajmuje mniej miejsca niż dwa osobne łóżka, tak więc pozwala na zaoszczędzenie cennej w niewielkim pomieszczeniu przestrzeni.

 

Oszczędność miejsca w jednoosobowym pokoju 

 

Wspomnianą zaletę można wykorzystać także w malutkim jednoosobowym pokoju. Na rynku dostępne są piętrowe łóżka, które na dole mają biurko albo komodę. Dzięki temu w pokoju nie trzeba umieszczać dodatkowego mebla, a zatem dziecko ma więcej miejsca do zabawy. Wybór dwuosobowego łóżka piętrowego do pokoju jednoosobowego sprawia, że dziecko ma zapewnione dobre warunki do tego, żeby mogło czasem przenocować u siebie kolegę albo koleżankę.

 

Atrakcja dla dzieci

 

Drugą pozytywną cechą piętrowych łóżek jest to, że są lubiane przez najmłodszych. Znaczna część maluchów uważa takie łóżko za ciekawą atrakcje i chętnie śpi na górze. Zdarza się nawet, że dzieci kłócą się o to, które z nich będzie zajmowało to właśnie miejsce.

 

Nie zawsze bezpieczne

 

Przeciwnicy piętrowych łóżek zwracają uwagę przede wszystkim na to, iż nie zapewniają one użytkownikom dostatecznego bezpieczeństwa. Rodzice często przypominają o tym, że dziecko śpiące na górze może w nocy spaść na podłogę i doznać groźnego urazu. Ryzyko takiego wypadku dotyczy w szczególności najmłodszych dzieci. Na szczęście zagrożenie można wyeliminować, kupując model wyposażony w barierkę ochronną, która uniemożliwia zsunięciu się z łóżka.

 

Niższy komfort

 

Wybór właściwego mebla pozwoli też uniknąć innego problemu, na jaki nierzadko narzekają użytkownicy piętrowych łóżek. Mowa tutaj o dyskomforcie osoby sypiającej na dole, spowodowanym hałasem, który towarzyszy wchodzeniu na górną część łóżka, a niekiedy nawet wierceniem się podczas snu śpiącego na górze dziecka. Solidne łóżko, wykonane z dobrych materiałów powinno zapewnić dzieciom pełną wygodę.

 

Nie do każdego pokoju

 

Inną wadą piętrowego łóżka jest to, że nie sprawdza się w niskich pomieszczeniach. Dziecko korzystające z górnej części może bowiem uderzać głową w sufit. Przed zakupem należy dokładnie wymierzyć pokój i porównać jego wymiary z wysokością łóżka, a także wziąć pod uwagę wzrost dzieci i fakt, że za kilka lat będą one znacznie wyższe.

 

Zdarza się, że wybór piętrowego łóżka jest koniecznością, ze względu na warunki mieszkaniowe. Ci, którzy czują się zmuszeni do umieszczenia go w pokoju dziecięcym nie powinni obawiać się o bezpieczeństwo i wygodę swoich pociech. W sprzedaży dostępnych jest bowiem wiele modeli piętrowych łóżek, które spełniają najwyższe standardy i są doskonale dostosowane do potrzeb dzieci.

czytaj całość »
Jak dobrze wybrać materac dla dziecka?

Materace dla dzieci, to temat bardzo często poruszany przez rodziców. Jaki model wybrać? Na co zwracać uwagę? Dlaczego wybór materaca dla naszej pociechy jest tak ważny? Spieszymy z odpowiedziami! 

 

Materac do dziecięcego łóżka, to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia pokoju. To właśnie w łóżku każde dziecko, spędza średnio aż od 10 do 14 godzin dziennie! Nie bez znaczenia jest, więc rodzaj na jaki się zdecydujemy. O zdrowie dziecka dbamy od momentu jego urodzenia, dlatego nie możemy zapominać o tak kluczowym elemencie, który wpływa na jego prawidłowy sen i regenerację organizmu. Jedno jest pewne, na łóżku a dokładniej na materacu dla dziecka nie można oszczędzać! To właśnie zdrowy i spokojny sen, leży u podstaw jego prawidłowego rozwoju. 

 

Rodzaje dostępnych w sprzedaży materacy dla dzieci:

 

 • materac bonellowy, to najbardziej podstawowy model, którego budowa opiera się na konstrukcji z wysokiej jakości sprężyn bonellowych. Można opisać go, jako stosunkowo twardy, a jednocześnie elastyczny. Jest wyjątkowo trwały i wytrzymały. Ten model cieszy się dużą popularnością wśród rodziców, ponieważ dostępny jest w wyjątkowo przystępnych cenach, a zarazem oferuje wysoki komfort spania. 

 

 • materac lateksowy, dedykowany alergikom, wyjątkowo zdrowy dla kręgosłupa. Przy zakupie tego rodzaju materaca, warto zwracać uwagę na rodzaj lateksu, z którego został wykonany. Materace lateksowe z klasy Premium wyróżnia się wyjątkowymi walorami higienicznymi, przeciwgrzybicznymi i przeciwalergicznymi. A znajdujący się w nim specjalny system otworów wentylacyjnych dodatkowo zwiększa jego higieniczność i przewiewność. Mało tego, obecnych 7 stref komfortu, dodatkowo zwiększa jego zdolność do dopasowywania się do kształtów dziecka. 

 

 • materac piankowy, w sprzedaży znajdziemy zarówno materace kokosowo-piankowe, piankowe termoelastyczne, jak i piankowe z dwustronnym lateksem. Kokosowo-piankowy to materac antyalergiczny i przeciwgrzybiczny o dwóch stopniach twardości, co sprawia, że dziecko może wybrać po której stronie chce spać. Lateks jest miększym podłożem, z kolei kokos twardszym. Dodatkowym atutem tego rodzaju materacu jest system lato-zima. Natomiast model piankowy termoelastyczny o właściwościach antyalergicznych i przeciwgrzybicznych, dedykowany jest dzieciom, które lubią spać na podłożu sprężystym, które dobrze dostosowuje się do krzywizny ciała. Z kolei materac piankowy z dwustronnym lateksem zapewni wysoki komfort snu i sprężystość porównywalną do materaca lateksowego ze zwiększoną twardością i odpornością na duży nacisk. Zalecany jest dzieciom o wysokiej masie ciała. Zastosowany w tym modelu lateks wykazuje wysokie właściwości ortopedyczne i antyalergiczne. Dodatkowo jest przewiewny, więc gwarantuje dużą higienę podczas użytkowania. 

 

 • materac termoelastyczny, zalecany dzieciom, które lubią sprężyste podłoża, dopasowywujące się do ciała. Dodatkowo taki materac wyróżnia się wysokimi właściwościami antyalergicznymi i antygrzybicznymi, a także dzięki zastosowanej piance termoelastycznej doskonale modeluje się pod wpływem nacisku i temperatury – co sprawia, że może być idealnym podparciem dla kręgosłupa dziecka. Jest także wysoce odporny na zużycie, więc spokojnie może posłużyć Twojej pociesze przez długie lata. 

Na co jeszcze zwracać uwagę? 

 

Dokonując wyboru materaca dla dziecka pamiętaj, aby zwrócić także uwagę na:

 • wygodę i wpływ na kręgosłup,
 • łatwość czyszczenia,
 • właściwości antyalergiczne i antygrzybiczne,
 • materiały z jakich został wykonany, czy nie zawiera toksycznych substancji. 

Podsumowując, kupując materac dla naszej pociechy, musimy zwrócić uwagę na szereg elementów, przez co nie może być to zakup dokonywany pod wpływem impulsu. Najlepiej dokładnie przeanalizować kilka modeli i dopiero zadecydować. Materaca nie kupuje się na rok, czy dwa, tylko na znacznie dłużej – dlatego, warto zapłacić za niego trochę więcej, kupić model wysokiej jakości i mieć pewność, że zapewniamy swojemu dziecku wszystko co najlepsze. Pamiętaj, aby kupować w wyłącznie sprawdzonych sklepach, które posiadają doświadczenie w sprzedaży materaców dla dzieci, a w razie konieczności posłużą pomocą w wyborze. 

 

Wszystkie opisane powyżej modele materaców dla dzieci, dostępne są w naszym sklepie internetowym. Zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi rozwiązaniami, a w razie problemów z wyborem do kontaktu. Z chęcią doradzimy i podpowiemy, który materac zapewni wyjątkowo komfortowy sen Twojemu dziecku. Posiadamy ponad 15 lat doświadczenia w produkcji mebli, ponad 5000 kombinacji produktów w naszej ofercie, a dodatkowo stawiamy wyłącznie na polską produkcję, zapraszamy! 

czytaj całość »
Tradycyjne łóżka piętrowe
Tradycyjne łóżka piętrowe

Tradycyjne łóżka piętrowe

Wysokie lóżko piętrowe jest złożone z dwóch łóżek umieszczonych bezpośrednio nad sobą. Istnieją modele, w których liczba poziomów jest większa, jednak ze względu na wygodę użytkowników oraz wysokość przeciętnego pomieszczenia w pokojach dziecięcych zazwyczaj wykorzystywane są łóżka dwuosobowe. Ważnym elementem piętrowego łóżka jest drabinka albo schodki, które umożliwiają wchodzenie i schodzenie z górnego poziomu mebla. Chociaż łóżka piętrowe nie są nowym wynalazkiem, to na przestrzeni lat sposób ich produkcji wielokrotnie się zmieniał. Nowoczesne modele są wygodniejsze i bezpieczniejsze od łóżek piętrowych, z których korzystano kilkadziesiąt lat temu, a jednocześnie zapewniają lepszy efekt estetyczny. Dzięki temu spełniają oczekiwania rodziców i są zgodne z upodobaniami dzieci oraz nastolatków, którzy najczęściej są ich użytkownikami.

Niskie łóżka piętrowe

W tradycyjnym łóżku piętrowym powierzchnie przeznaczone do spania znajdują się jedna nad drugą. Alternatywę dla takiego mebla stanowi łóżko, w którym jedna część jest wysuwana wyłącznie na czas snu i po rozłożeniu znajduje się nie pod drugą, tylko obok niej. Tego typu łóżko wybierane jest przede wszystkim w przypadku młodszych dzieci, ponieważ zapewnia im lepszy komfort, a rodzicom większe poczucie bezpieczeństwa.

czytaj całość »
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium