Łóżka dziecięce, piętrowe, Łóżka piętrowe niskie - LanoMeble
Jak urządzić wąski pokój w bloku, żeby był funkcjonalny? Sprawdź, co można zmienić!
Jak urządzić wąski pokój w bloku, żeby był funkcjonalny? Sprawdź, co można zmienić!

Mieszkanie w bloku ma swoje określone cechy, które musimy zaakceptować. Z reguły są to niewielkie pomieszczenia, które są wąskie, ale dość długie. Taka przestrzeń jest wyzwaniem dla zaprojektowania interesującego wnętrza, jednak jest to możliwie i w dzisiejszym materiale podpowiadamy, jak urządzić wąski pokój w bloku, żeby był funkcjonalny. Poznaj kilka wskazówek, które ożywią każde wnętrze.

 

 

Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia

 

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wąskiej i długiej sypialni, gdzie możliwości zarządzania przestrzenią jest niewiele. Wtedy największym ograniczeniem są wymiary łóżka i szafy, którą chcesz tam postawić. Sprawa jest zdecydowanie łatwiejsza, gdy chodzi o pokój dzienny. Tutaj pojawia się całkiem spora pula możliwości, które warto wykorzystać. Wiadomo, że w takim pomieszczeniu funkcjonujesz z kilku powodów. Oglądasz telewizor, chcesz popracować przy stoliku lub nawet zjeść posiłek. Z pewnością zdarza się również poczytać książkę. Wszystkie te czynności, można ze sobą łatwo połączyć i umieścić określone akcesoria, które w tym pomogą.

 

 

Jak urządzić wąski pokój w bloku? Najważniejsze jest odpowiednie ustawienie mebli

 

Wiadomo, że wąski pokój ma swoje ograniczenia, z którymi trudno jest wygrać, jednak mogą one stać się Twoim sojusznikiem w budowaniu optycznie większego pomieszczenia. Na początek błędy, jakie popełniają ludzie podczas ustawiania mebli. Jeśli szerokość pokoju przekracza 2,9m długości spokojnie, można postawić kanapę pod węższą ścianą. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ustawienie jej równolegle do najdłuższej ściany. Kanapa naprzeciwko wejścia do pokoju optycznie poszerzy jego wymiary. Również kolorystyka ma duże znaczenie, ale o tym za chwilę. 

 

 

Jasna kolorystyka i pojawiające się paski, to sposoby na szersze wnętrze

 

Od bardzo wielu lat wiadomo, że kolory mają wpływ na odbiór perspektywy. Zdają sobie z tego sprawę artyści, projektanci mody i architekci wnętrz. Warto wziąć z nich przykład i zastosować w swoim mieszkaniu kilka praktycznych wskazówek. Zgodzisz się, że ciemne pomieszczenia zdają się być dużo mniejsze, niż są w rzeczywistości? Jeśli zastosujesz takie barwy w wąskim pokoju, wzmogą one efekt tunelu i będzie on jeszcze węższy, niż faktycznie jest. Dlatego należy postawić na jasną kolorystykę. Rekomendowanym przez ekspertów pigmentem jest kolor biały. W tym miejscu warto również postawić na dodatki. Przede wszystkim elementy ozdobne, które zawierają paski, ponieważ optycznie poszerzają wnętrze. Dlatego tapeta na węższej ścianie w formie poziomych linii zdecydowanie rozszerzy Twój pokój. Niektórzy projektanci wnętrz zalecają również powieszenie lustra na dłuższym boku pomieszczenia, jednak to jest kwestia mocno indywidualna. Jak urządzić wąski pokój przy pomocy mebli? O tym w następnym akapicie.

 

 

Na jakie meble postawić w wąskim pokoju?

 

W związku z tym, że każdy centymetr w wąskiej przestrzeni jest cenny, trzeba nim mądrze zarządzać. Wiadomo, że projekty stylistów są oddzielną historią, a życie pisze własne scenariusze, w związku z tym pomieszczenie wszystkich rzeczy w niewielkim mieszkaniu o długich i wąskich pokojach jest wyzwaniem. Dlatego trzeba zadbać o możliwie największy porządek oraz minimalizm. Jak urządzić wąski pokój dzienny? Przede wszystkim najlepiej jest ograniczyć liczbę mebli do minimum. Tutaj inspiracją może być styl skandynawski, gdzie dominuje prosta forma, nastawiona przede wszystkim na funkcjonalność. 

 

 

Jak urządzić wąski pokój dziecięcy?

 

Polskie realia sprawiają, że wąski pokój mają również dzieci. W takiej sytuacji Jest kilka rozwiązań. Możesz zastosować podobne metody, jak w przypadku pomieszczenia dziennego, czyli przy wąskiej ścianie postawić niewielkie biurko, które optycznie powiększy przestrzeń. Pod długą ścianą z tego powodu ze względów organizacyjnych musi stać łóżko. Może być ono piętrowe z pustą przestrzenią pod spodem lub z wąskim materacem, przykładowo 90x200, które zapewni możliwie największy komfort do spania.Bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku mniejszych dzieci jest zakup łóżka połączonego z biurkiem. Wtedy optymalnie wykorzystywane jest dostępne miejsce. 

 

 

Postaw na kreatywność oraz improwizację

Niestety trudno jest optymalnie doradzić, jak urządzić wąski pokój, gdyż przypadków i wymiarów mieszkań z takimi cechami jest bardzo wiele. Dlatego podczas każdej próby aranżacji wnętrza w takiej sytuacji najważniejsza jest kreatywność, którą warto połączyć z nutą improwizacji. Czasami też warto pójść na wizerunkowe kompromisy, ponieważ nie każdy element mieszkania może wyglądać, jak ten z prospektu reklamowego. Na pewno porządek i unikanie powstawania bałaganu, szczególnie na niewielkiej przestrzeni wpływa pozytywnie na jej odbiór, warto o to zadbać. W ten sposób budujesz pozytywny wizerunek u swoich potencjalnych gości, a także podnosisz swoje morale. Omawiany wcześniej minimalizm z pewnością wpłynie pozytywnie na wygląd wąskiego pokoju. Dlatego w swojej kreatywności staraj się unikać wieszania dużej liczby elementów na ściany. Skoncentruj się bardziej na tym, jak pewne rzeczy pakować do szuflad i szafy, żeby zajmowały możliwie mało miejsca.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium