Łóżka dziecięce, piętrowe, Łóżka piętrowe niskie - LanoMeble
Materac piankowy, czy sprężynowy? Pojedynek dwóch różnych koncepcji na zdrowy sen
Materac piankowy, czy sprężynowy? Pojedynek dwóch różnych koncepcji na zdrowy sen

Przez wiele lat liderem sprzedaży były materace sprężynowe. Gdy pojawiły się piankowe odpowiedniki, początkowo wydawało się, że pozycja tradycyjnych rozwiązań jest bardzo stabilna, ponieważ tworzywa sztuczne szybko traciły swoje właściwości. Jednak postęp technologiczny sprawił, że wybór pomiędzy materacem piankowym, czy sprężynowym jest mniej oczywisty. W dzisiejszym materiale podpowiemy, dlaczego tak jest.

 

 

Twardość materaca jest istotna dla jakości snu

 

Jeśli sen był mocno efektywny nasze samopoczucie o poranku lub po krótkiej drzemce jest zdecydowanie lepsze. Dlatego podczas wyboru materaca należy spojrzeć na jego wygodę. Przede wszystkim chodzi o jego twardość. Musi być ona dobrana optymalnie do wagi Twojego ciała. Co się stanie, gdy materac będzie zbyt twardy? Najbardziej obrazowym przykładem, który uświadamia w bardzo wyrazisty sposób, dlaczego za duża twardość jest szkodliwa dla odpoczynku, jest położenie się na podłodze. Gdy ułożysz swoje ciało na wznak na panelach lub dywanie, z pewnością zauważysz ile pustych przestrzeni, bez odpowiedniego podparcia ma Twoje ciało. Poza tym w takiej pozycji trudniej jest odpocząć. Podobnie sytuacja wygląda na twardym łóżku. Dlatego przede wszystkim liczy się dopasowanie do masy ciała. To początek dobrego snu. Jednak materac piankowy, czy sprężynowy sprawdzi się lepiej w sypialni?

 

 

Na początek budżet

 

Zakup nowego materaca do sypialni to spory wydatek. Jednocześnie ten koszt staje się inwestycją, ponieważ zużyte wyposażenie wpływa na słaby wypoczynek, dlatego towar prosto ze sklepu poprawi jakość snu na długie lata. Oczywiście pod warunkiem, że jest odpowiednio dopasowany. W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, materac piankowy, czy sprężynowy, jednym z najważniejszych czynników decydujących o zakupie może być cena. Ze statystycznego punktu widzenia materace sprężynowe, szczególnie te wykorzystujące najprostszą technologię sprężyn bonellowych są tańsze od produktów wykonanych z pianki. Jednocześnie są bardzo trwałe, co może mieć znaczenie dla osób, które chcą kupować materac raz na kilkanaście lat.

 

 

Materac piankowy, czy sprężynowy, który jest lżejszy?

 

Chociaż cena dla wielu osób jest jednym z kluczowych elementów zakupu, bardzo ważna jest również waga materaca. Co prawda sytuacje, w których wnoszenie go do domu lub mieszkania częściej, niż raz na kilkanaście lat zdarzają się bardzo rzadko, więc teoretycznie można to pominąć. I w zasadzie tak jest, gdyby nie jeden drobny szczegół w postaci prania materaca. Obojętnie, czy w pralce lub ręcznie na miejscu, jednak ciężar podczas mycia, to zdecydowanie ważny czynnik. Przecież materace czyści się dość regularnie. Jeśli zastanawiasz się, materac piankowy, czy sprężynowy, musisz wiedzieć, że produkty zrobione z pianki są lżejsze i dużo łatwiej je wyprać.

 

 

Jaka jest najlepsza propozycja dla alergików?

 

Osoby, które borykają się z alergią, powinny przebywać w środowisku wolnym od czynników alergicznych. Szczególnie dotyczy to osób uczulonych na kurz. Wtedy sypialnia musi być miejscem możliwie hipoalergicznym. Można, to osiągnąć wybierając odpowiednie produkty. Zatem materac piankowy, czy sprężynowy to najlepsza opcja? W tym przypadku odpowiedź jest dość jednoznaczna. Najlepszym wyborem jest produkt wykonany z pianki termoelastycznej, albo lateksu, ponieważ jest ona przyjazna dla środowiska naturalnego oraz alergików. Materace sprężynowe mają więcej kłopotów z alergenami. Rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnego pokrowca, który chroni go przed powstawaniem grzybów, pleśni i gromadzeniem się kurzu.

 

 

Materac piankowy, czy sprężynowy, który z nich jest idealny dla dziecka?

 

Pojedynek pomiędzy materacami piankowymi i sprężynowymi rozgrywa się również na polu związanym z dziećmi. Jeszcze kilka lat temu produkty wykonane z pianki były słabej jakości i sprawdzały się tylko na początku rozwoju dziecka. Później następne materace na podstawie złych doświadczeń z pianką, były już sprężynowe. Współcześnie sytuacja wygląda inaczej. Co prawda nadal ze względu na intensywny rozwój kości u małych dzieci najlepszym wyborem na pierwszy materac są modele wykonane z pianki, ale wraz z wiekiem decyzja o następnych wersjach jest mniej oczywista. Na pewno pianka teromelastyczna zdecydowanie lepiej dopasowuje się do ciała dziecka lub nastolatka, dlatego może on spać w wielu pozycjach bez żadnych problemów. Materac sprężynowy sprawdzi się lepiej tylko wtedy, gdy od najmłodszych lat pociecha jest większa i cięższa od rówieśników.

 

 

Od czego zależy wybór?

 

Materac piankowy, czy sprężynowy? Wybór zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Przede wszystkim budżetu, ponieważ produkty sprężynowe z reguły mają niższe ceny od tych zrobionych z pianki. Z drugiej strony są cięższe, ale ich wytrzymałość jest podobna do konkurencji z tworzyw sztucznych. Osoby, które lubią spać na boku, powinny zdecydować się na materac piankowy. Jeśli jesteś aktywnym człowiekiem w czasie snu i często zmieniasz ułożenie ciała, także modele z pianki termoelastycznej są dla Ciebie. Sprężynowe wykonanie sprawdzi się w sytuacji, gdy śpisz na plecach lub na brzuchu, a masa Twojego ciała jest rozłożona równomiernie na całej powierzchni.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium