Łóżka dziecięce, piętrowe, Łóżka piętrowe niskie - LanoMeble
Jaki materac do spania jest najwygodniejszy? Twardy, to znaczy najlepszy? Podpowiadamy
Jaki materac do spania jest najwygodniejszy? Twardy, to znaczy najlepszy? Podpowiadamy

Poszukiwania wygodnego materaca, to sporo wizyt w sklepach i konsultacji ze sprzedawcami. Bardzo dobrze, gdy potrafią oni fachowo doradzić. Wtedy oszczędzasz swój czas i możesz spokojnie spać, dosłownie i w przenośni. Jednak przed wizytą w salonie meblowym, warto zaczerpnąć podstawowej wiedzy, jaki materac do spania jest najwygodniejszy. Wtedy łatwiej dopasujesz go do własnych preferencji.

 

 

Istnieje podział materacy ze względu na twardość

 

Producenci materacy ustalili dość sztywne kryteria, które pozwalają dowiedzieć się jakiej twardości jest najważniejszy element łóżka. Ogólnie można wyróżnić cztery podstawowe wartości, które oznaczone są literą “H”, a także cyfrą od jeden do cztery. Jaki materac do spania jest najwygodniejszy? Wszystko zależy między innymi od wagi. Dla osób drobnej budowy do sześćdziesięciu kilogramów przewidziane są materace H1. Ludzie o nieco większej wadze powinni zwrócić swoją uwagę na poziom twardości H2, gdy ich ciężar mieści się w przedziale od pięćdziesięciu do osiemdziesięciu kilogramów. Następny poziom w skali to propozycja dla klientów, którzy ważą od osiemdziesięciu do stu kilogramów. Wtedy optymalnym wyborem jest materac o symbolu H3. Na koniec oferta dla ludzi, którzy potrzebują najtwardszych materacy, ponieważ ich masa ciała przekracza sto kilogramów, w takiej sytuacji najlepiej zdecydować się na wersję oznaczoną jako H4.

 

 

Twardy materac jest najlepszy. Tak powstają mity

 

W społeczeństwie funkcjonuje nadal bardzo mylne przekonanie, że twardy materac jest dobry, ponieważ nie zapada się w nim ciało, przez co nie boli kręgosłup. Dlatego lepiej się na nim śpi. Oczywiście nie jest to prawda. Jednak jeśli uważnie czytasz tekst, zapewne zwróciliśmy Twoją uwagę stwierdzeniem, że osoby o wadze ciała powyżej stu kilogramów, powinny wybrać najtwardsze materace. Czy to oznacza, że są wyjątki od tej reguły? W zasadzie nie, ponieważ twardość materaca musi być dostosowana do ciężaru. Dlaczego? Jeśli leżysz na zbyt mocno ubitej powierzchni, Twoje ciało ma zbyt mało punktów podparcia, które pozwalają się rozluźnić. Doskonałym przykładem jest podłoga. Gdy się na nią położysz, zapewne jest Tobie niewygodnie i podobnie jest na zbyt twardym materacu. Gdy struktura jest za miękka, wtedy ciało dosłownie zapada się pod własnym ciężarem, brakuje podparcia i dochodzi do zniekształceń innego rodzaju. Dlatego najlepszy jest materac dostosowany do Twojej wagi.

 

 

Jaki materac do spania wybrać? Istotna jest ulubiona pozycja, w jakiej śpisz

 

Liczba elementów, które warto wziąć pod uwagę, podczas zakupów wydaje się czasami oczywista. Twardość materaca, wymiary, materiał, z którego jest wykonany. A czy na tej liście punktów do zweryfikowania pojawiła się ulubiona pozycja do spania? Jeśli nie, to bardzo mądrym krokiem jest zastanowienie się nad tym. Dlaczego? Każdy śpi w nieco inny sposób. Spędzasz noc, obracając się, z boku na bok, lub leżysz dość nieruchomo. Do tych preferencji powinien być dopasowany także materac. Gdy śpisz na wznak, potrzebujesz produktu, który dostosuje się do równomiernie rozłożonego ciężaru ciała. W tym przypadku masz bardzo duży wybór. Sprawdzą się materace kieszeniowe, lateksowe, termoelastyczne. Jeśli lubisz zasypiać na boku, potrzebujesz wsparcia dla swojego kręgosłupa. Wtedy musi on być w linii prostej. Pomoże w tym materac lateksowy lub grubszy sprężynowy. Dla osób aktywnych optymalnym wyborem jest produkt termoelastyczny. Dzięki dostosowaniu się do ciała pod wpływem jego ciepła zawsze odpręża je w idealny sposób.

 

 

Jakie wymiary są najlepsze?

 

W sypialniach występuje pewna standaryzacja. Dlatego w większości przypadków będziesz poruszać się w obrębie kilku wymiarów, które powinny zmieścić się w niemal każdej sypialni. Najpopularniejsze wartości dla materacy to: 160x200, 140x200, 180x200. Na rynku spotykane są dużo węższe modele, przystosowane głównie dla jednej osoby 90x200.

 

 

Wybrać jeden duży materac, czy dwa mniejsze?

 

Jeśli dzielisz łóżko z inną osobą, pojawia się pytanie, jaki materac do spania będzie najlepszy? Jeden dla dwojga, a może każdy śpi na swoim? Odpowiedź na to pytanie jest zależna przede wszystkim od wagi każdej z osób. Gdy jest ona zbliżona do siebie i nie przekracza dwudziestu kilogramów różnicy, wtedy można śmiało kupić wspólny materac. Sprawa wygląda inaczej, gdy dysproporcja w wadze jest większa. Wtedy należy kupić dwa osobne materace. Wynika to z tego, o czym jest napisane powyżej. Ludzie o masie ciała, która mieści się w określonych kryteriach, powinni wybierać produkty dostosowane twardością do ich ciężaru. Jeśli różnica w kilogramach jest znaczna, komuś będzie się spało mniej wygodnie na jednym materacu.

 

 

Masz wątpliwości? Skonsultuj się z ekspertami

 

Jeśli zastosujesz opisane powyżej zasady, które pomagają w odpowiedzi na pytanie, jaki materac do spania jest najlepszy, Twoja jakość snu na pewno się zwiększy. Jednak zakup dobrego materaca, to inwestycja i spory wydatek, dlatego w zupełności zrozumiałe są ewentualne wątpliwości. Pamiętaj, że zawsze możesz skonsultować się z ekspertami, którzy dopasują produkty do Twoich oczekiwań. Teraz masz już wiedzę i zdajesz sobiesprawę z tego, czego musisz szukać, żeby budzić się w dobrym nastroju.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium