Łóżka dziecięce, piętrowe, Łóżka piętrowe niskie - LanoMeble
Jaki materac wybrać do sypialni dla dorosłych? Przeczytaj, czym należy się kierować!
Jaki materac wybrać do sypialni dla dorosłych? Przeczytaj, czym należy się kierować!

Materace stanowią obecnie sporą część sklepów z meblami. Gdy wybierasz się na zakupy i szukasz odpowiedniego modelu dla siebie, zapewne w głowie pojawia się wiele pytań. Dlatego w dzisiejszym artykule dowiesz się, jaki materac wybrać do sypialni dla dorosłych. Jest kilka uniwersalnych zasad, którymi należy się kierować, żeby spokojny sen oraz radosny poranek były codziennością.

 

 

Materce posiadają dużo możliwości adaptacji

 

Współcześnie materac, to coś więcej niż kawałek materiału, gąbki oraz sprężyn, na którym jest wygodnie lub wręcz przeciwnie. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę, żeby dopasować produkt do swoich oczekiwań. Przede wszystkim pośpiech jest bardzo złym doradcą. Dlatego w podejmowaniu decyzji trzeba dać sobie więcej czasu. Na przykład na leżenie w sklepie, jednak o tym więcej w dalszej części tekstu. Na początek musisz zdawać sobie sprawę, że praktycznie wszystkie elementy nowoczesnego materaca współpracują ze sobą, żeby dostosować się do Twojego ciała. W takim razie, jaki materac wybrać?

 

 

Wiele osób zaczyna od poziomu twardości

 

Początek zakupów, w którym pytasz się o twardość, to bardzo dobre podejście do zagadnienia. Jeśli zastanawiasz się, jaki materac wybrać do sypialni dla dorosłych, to pierwszym elementem powinna być twardość. Dlaczego? Współpraca poszczególnych części tego najważniejszego przedmiotu w sypialni zależy głównie od właściwego dobrania poziomu sprężystości do Twojego ciała. W związku z tym musisz wiedzieć, że producenci materacy klasyfikują swoje modele. Używają do tego między innymi litery H oraz odpowiedniej cyfry. Materac H1 z reguły jest dla osób, które ważą do 60 kg. Produkty z oznaczeniem H2 są propozycją dla osób w przedziale wagowym od 50 kg do 80 kg. Wersja H3 przeznaczona jest dla ludzi od 80 kg do 100 kg, choć osoby lżejsze, które lubią twardszy materac, również poczują się tu dobrze. Na koniec H4, czyli oferta dla klientów powyżej 100 kg.

 

 

Jaki materac wybrać? Najpierw się połóż

 

Może wydawać się to dziwne, jednak gdy już znasz poziomy twardości materacy, musisz przyjść do sklepu i się na wybranych modelach po prostu położyć. Zwykłe siadanie i podskakiwanie, żeby ocenić sprężystość, niewiele da. Materac wykonuje swoje zadanie w zasadzie tylko podczas leżenia. Dlatego musisz przełamać się i położyć się na materacu na kilka chwil. Czego w ten sposób możesz się dowiedzieć? Wyczujesz, czy ogarnia Cię komfort i relaks, mięśnie powinny zacząć się rozluźniać, a Ty jesteś pozbawiony dyskomfortu. W tej chwili warto poprosić osobę towarzyszącą lub sprzedawcę, jeśli jesteś na tyle otwartym człowiekiem, żeby wsunął rękę w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, gdy Ty leżysz na wznak. Jeśli dłoń z łatwością się tam znalazła, to znak, że musisz poszukać czegoś twardszego. W przypadku braku miejsca na palce jest za twardo. Optymalnym odczuciem jest lekki opór podczas umieszczania dłoni pod kręgosłupem. 

 

 

Jaka jest Twoja ulubiona pozycja do spania? Dostosuj do niej materac

 

Rzecz, która jest często pomijana w momencie wyboru materaca, to ulubiona pozycja do spania. Dlaczego ma ona tak duże znaczenie? Różne ułożenie ciała wymaga innego rodzaju wsparcia i współpracy ze strony konstrukcji materaca. Jeśli lubisz spać na wznak lub na brzuchu, wtedy ciężar ciała jest rozłożony dość równomiernie po większości powierzchni. Dlatego bardzo dobrym krokiem będzie zastosowanie produktów lateksowych, kokosowo-piankowych lub klasycznych sprężynowych. Nieco inaczej będzie, gdy lubisz spać, układając ciało, raz na plecach, innym razem na boku. Wtedy rozejrzyj się za materacami termoelastycznymi, które dostosowują się do nowych pozycji pod wpływem ciepła człowieka. Na koniec coś dla ludzi zasypiających na boku. Zwróć uwagę na właściwe dopasowanie się materiału do kręgosłupa, żeby pozostał w linii prostej.

 

 

Kupić jeden wspólny materac, czy dwa oddzielne?

 

Ludzie w związkach mogą stanąć przed dość poważnym dylematem, kupić wspólny materac, a może dwa oddzielne? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona od kilku aspektów. Po pierwsze jeśli między partnerami jest znacząca różnica wagi, przynajmniej na poziomie 20 kg, można zacząć myśleć nad dwoma materacami, ponieważ każda ze stron potrzebuje innej twardości konstrukcji do wygodnego snu. Drugim czynnikiem, który może być decydujący to drgania wywołane obracaniem się. Na wspólnym materacu każda zmiana ułożenia ciała jest wyczuwalna. Niektórym ludziom to przeszkadza i jest powodem niewyspania się. Zwłaszcza gdy ktoś porusza się dość często.

 

 

Jaki materac wybrać? Sprężynowy? Piankowy termoelastyczny?

 

Ostatnim czynnikiem, który może pomóc w podjąć decyzję, jaki materac wybrać, jest jego budowa. Współcześnie jakość wykorzystywanych materiałów jest na tyle dobra, że różnice są dość kosmetyczne. Produkty wykończone sprężynami umieszczonymi w kieszeni sprawdzą się dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Modele termoelastyczne będą odpowiednie dla ludzi, którzy często się obracają i lubią czuć relaks. Na koniec materac sprężynowy bonelli jest propozycją dla klientów ze zdrowym kręgosłupem, którzy poszukują uniwersalnego materaca w niskiej cenie.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium