Łóżka dziecięce, piętrowe, Łóżka piętrowe niskie - LanoMeble
Jak nauczyć dziecko spać samodzielnie? Poznaj sprawdzone triki i sprawdź, jak przygotować łóżeczko!

Bliskość rodziców jest dla małego człowieka naprawdę ważna - także podczas snu. Chociaż takie rozwiązanie jest naprawdę wygodne, a dodatkowo - pozytywnie wpływa na rozwój malucha, warto pamiętać o tym, że pociecha nieustannie rośnie. Moment, w którym opuści łóżko rodziców, nadejdzie szybciej niż myślisz! Niestety - najprawdopodobniej nie będzie to łatwy czas. Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku, by te zmiany nie były dla maluszka stresujące?

 

Zmiany w śnie malucha

Sen małego dziecka - noworodka, a później - niemowlęcia pełni ważną funkcję w jego prawidłowym rozwoju. Warto wiedzieć, że najmłodsze maluszki nie rozróżniają jeszcze dnia i nocy, często budząc się nawet co godzinę. Właśnie dlatego wielu rodziców decyduje się na pozostawienie pociechy w łóżku małżeńskim. Co sprawia, że nowonarodzone dziecko budzi się tak często? Powodów może być wiele, jednak wśród najczęstszych warto wymienić uczucie głodu, dyskomfort spowodowany mokrą pieluszką lub przegrzaniem, ząbkowanie albo podniesioną temperaturę.

 

W okolicach 12 tygodnia życia sen dziecka wydaje się być nieco bardziej wyrównany. Maluch mniej więcej w tym czasie zacznie regularnie zasypiać i budzić się. Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku, to właśnie teraz jest odpowiedni moment - oczywiście jeśli chcesz to zrobić tak wcześnie. Wielu rodziców decyduje się na ten krok znacznie później. Niezależnie od tego, kiedy Ty podejmiesz tę ważną decyzję, sam proces będzie wyglądał niemal identycznie. Zanim jednak poznasz skuteczne triki, sprawdź, jakie powinno być łóżeczko malucha i przede wszystkim - jakie są najważniejsze zasady bezpiecznego snu dziecka.

 

Jakie powinno być łóżeczko malucha?

Zanim Twój maluszek będzie spał w swoim łóżeczku, należy odpowiednio je przygotować. Jaki model wybrać? Najlepiej taki, który będzie towarzyszył maluszkowi przez kolejne… lata! Warto sięgnąć po łóżeczko z możliwością trzystopniowej regulacji wysokości materaca, dodatkowo wykonane z materiałów pozbawionych szkodliwych substancji. Zwróć uwagę także na szczebelki. Powinny być rozstawione na tyle wąsko, by dziecko nie miało możliwości przeciśnięcia się pomiędzy nimi i na tyle szeroko, by przepływ powietrza nie był utrudniony.

 

Bezpieczny sen dziecka - poznaj najważniejsze zasady

Zanim dowiesz się jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku, poznaj najważniejsze zasady bezpiecznego snu maluszka. A tych wbrew pozorom jest sporo. W przypadku najmłodszych maluszków należy unikać ochraniaczy na szczebelki, kompletów pościeli i zbyt miękkich materacy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że noworodek i niemowlę nie potrafi samo usunąć materiałów uniemożliwiających mu swobodne oddychanie. Czym zatem przykrywać dziecko? Najlepiej korzystać ze śpiworka. Ważna jest także pozycja snu malucha. Kładź dziecko na plecach, na płasko. Spanie na brzuszku we wczesnym wieku niemowlęcym powinno mieć miejsce wyłącznie pod pełnym nadzorem rodzicielskim. Dodatkowo - temperatura w pokoju, w którym śpi dziecko, niezależnie od wieku nie powinna przekraczać 22 stopni Celsjusza.

 

Jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku?

Przygotowałeś odpowiednie łóżeczko dla swojej pociechy i znasz najważniejsze zasady bezpiecznego snu malucha? Sprawdź, jak nauczyć dziecko spać w łóżeczku! Sposobów jest kilka, a samodzielnego spania możesz uczyć już trzy miesięczne niemowlę. Wówczas dobrym rozwiązaniem jest łóżeczko dostawione do łóżka rodziców - wówczas i maluch i rodzice czują się bezpiecznie. Jakie triki warto wykorzystać w przypadku starszego dziecka?

 

Naukę samodzielnego spania w łóżeczku rozpocznij od wprowadzenia stałego rytmu dnia. Spacery, posiłki, wspólna zabawa i drzemki - wszystko powinno mieć swoje stałe pory. Tak samo powinno być z wieczornym układaniem malucha do snu. Poprzedzone kąpielą i posiłkiem powinno odbywać się przy przyciemnionym świetle. Maluszek, zasypiając musi czuć się bezpiecznie - właśnie dlatego należy mówić do niego spokojnie i łagodnie, warto wykonać wyciszający masaż relaksacyjny i przytulać dziecko. Kiedy pociecha zacznie płakać - weź ją na ręce i utul. Spokojne dziecko można odłożyć do łóżeczka. Ten proceder należy powtarzać do skutku, dbając, by dla dziecka był jak najmniej stresujący. Nie krzycz i nie wymuszaj na dziecku posłuszeństwa. Bądź obok, pocieszaj, przytulaj i uspokajaj, aż maluch spokojnie zaśnie.

 

Maluch w łóżku rodziców

Wszelkie próby nauki samodzielnego spania kończą się niepowodzeniem? Być może maluszek nie jest gotowy na tak poważny dla niego krok.  Wówczas zadbaj, by materac w łóżku rodziców był odpowiedni także dla dziecka - najlepiej sięgnąć po ten lateksowy. Jednocześnie dbaj o bezpieczeństwo dziecka, układając je w taki sposób, by miało odpowiednią ilość miejsca, a jednocześnie - nie spadło z łóżka.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium