Ile powinno się spać?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – potrzeba snu jest bardzo indywidualna. W praktyce oznacza to, że niektórzy muszą spać osiem godzin, by dostatecznie zregenerować organizm, innym wystarczy zaledwie pięć. Jeśli czujesz się dobrze, oznacza to tylko jedno – wybrane rozwiązanie Ci odpowiada. Jednocześnie jednak eksperci snu przygotowali konkretne zalecenia dla poszczególnych grup wiekowych. Zgodnie z nimi noworodki i niemowlęta do trzeciego miesiąca życia powinny przesypiać od 14 do 17 godzin na dobę, niemowlęta do 12 miesiąca życia – 12-15, dzieci do drugiego roku życia – 11-14, przedszkolaki – 10-13, dzieci szkolne – 9-11, a nastolatkowie – 8-10. Dla młodych dorosłych, czyli osób do 25 roku życia odpowiednia dawka snu waha się pomiędzy 7, a 9 godzinami na dobę – identycznie, jak dla dorosłych. W przypadku seniorów ten czas powinien wynosić od 7 do 8 godzin.
Czym grozi niedobór snu?
Niestety – nie każdy śpi dobrze i odpowiednio dużo, a świadomą rezygnację ze snu uznaje się za „nic groźnego”. Niestety, niesłusznie. Niedobór snu może mieć poważne konsekwencje. Do najczęściej wymienianych zalicza się: rozdrażnienie, zmęczenie, a w późniejszym czasie – halucynacje, zaburzenia zachowania i stany lękowe, zwiększenie ryzyka rozwoju depresji, a także – możliwości uzależnienia się od alkoholu lub leków nasennych. Wiedząc, ile powinno się spać, ograniczysz ryzyko wystąpienia komplikacji zdrowotnych i będziesz cieszyć się doskonałym samopoczuciem! Zanim jednak dobrze się wyśpisz, sprawdź, co może być przyczyną Twoich dotychczasowych problemów. Niektórych z nich możesz się pozbyć od ręki!
Jakie są przyczyny kłopotów ze snem?
Przyczyny kłopotów ze snem, wbrew pozorom nie zawsze są skomplikowane. Do najczęściej wymienianych należą: silne emocje, zarówno pozytywne, jak i negatywne, włączony sprzęt elektroniczny, chrapanie partnera, choroby (w tym nadczynność tarczycy, depresja albo stany lękowe), praca zmianowa, podróże w obrębie różnych stref czasowych oraz hałaśliwi sąsiedzi i okres menopauzy. Co możesz zrobić, by poradzić sobie z wymienionymi niedogodnościami? Koniecznie sprawdź, jakie zmiany wprowadzić, zanim sięgniesz po tabletki nasenne!
Zanim sięgniesz po tabletki nasenne, czyli co zrobić, by dobrze spać
Tabletki nasenne są ostatecznością – i tak powinieneś je traktować. Nierzadko uzależniają i nie pozwalają pozbyć się przyczyny problemu u źródła. Już wiesz, ile powinno się spać? Koniecznie sprawdź, co zrobić, by spać dobrze!
- Zadbaj o odpowiedni klimat w sypialni. Odpowiednio wcześnie wyłącz sprzęt elektroniczny lub pozbądź się go z sypialni (jeśli taki znajduje się w konkretnym pomieszczeniu), otwórz okno i przewietrz wnętrze;
- Na dwie godziny przed snem zadbaj o maksymalne wyciszenie. Wyłącz telewizor, oderwij się od smartfona i weź relaksującą kąpiel. Zamiast filmu przed snem, zdecydowanie lepiej będzie przeczytać książkę!
- Koniecznie zadbaj o wygodne łóżko! Materac powinien być średniotwardy, a sam mebel – odpowiednio duży. Warto zwrócić uwagę również na poszczególne elementy wyposażenia – niestandardowo wysoki materac (zwłaszcza w łóżkach kontynentalnych) albo tapicerowany zagłówek zdecydowanie podniosą jakość Twojego snu;
- Pamiętaj, że ciężkostrawna kolacja nie jest dobrym rozwiązaniem – nawet wówczas, gdy męczy Cię naprawdę duży głód. Warto postawić na lekki posiłek i cieszyć się spokojnym snem – bez towarzyszącego Ci uczucia dyskomfortu;
Wiedząc, ile powinno się spać i znając najpopularniejsze przyczyny bezsenności, możesz im zapobiegać. Jeśli jednak nic nie działa, warto skontaktować się z lekarzem. Być może przyczyną są problemy zdrowotne?