Łóżka dziecięce, piętrowe, Łóżka piętrowe niskie - LanoMeble
Jak siedzieć przy biurku, by nie odczuwać dyskomfortu? Poznaj praktyczne porady!

Długotrwałe godziny spędzone przed komputerem, lub po prostu – przy biurku mogą niekorzystnie wpływać nie tylko na Twoje zdrowie i samopoczucie, ale także – powodować przyczyny z utrzymaniem prawidłowej postawy ciała. Jak siedzieć przy biurku, by uchronić się przed nieprzyjemnymi konsekwencjami zdrowotnymi? Koniecznie przeczytaj – zwłaszcza, że praca w systemie home office i edukacja zdalna trwają w najlepsze!

Warto siedzieć prosto!

Lubisz pracować w pozycji półleżącej, z laptopem opartym na kolanach? A moze – spędzasz czas na niewygodnym krześle? Jeśli towarzyszą Ci problemy z koncentracją i nawracające bóle głowy i karku, koniecznie zwróć uwagę na to, jak siedzisz! Prawidłowa postawa przy biurku, wbrew pozorom jest bardzo ważna, a jej zaninedbanie może nieść naprawdę poważne konsekwencje. Czytaj dalej i przekonaj się nie tylko jak siedzieć przy biurku, ale także – czym grozi systematyczne spędzanie czasu w złej pozycji.

Skutki nieprawidłowej postawy ciała podczas pracy siedzącej

Wydaje Ci się, że jeśli jest Ci wygodnie, wszystko jest w najlepszym porządku? Niestety nie. Nieprawidłowa pozycja ciała podczas pracy przy biurku może dać o sobie znać także w późniejszym czasie. Dlaczego? Ponieważ obciążone ręce, kark, barki i cały kręgosłup bez wątpienia dadzą o sobie znać. Pamiętaj, by nie lekceważyć żadnych objawów! Im wcześniej podejmiesz odpowiednie kroki, tym lepiej dla Ciebie i kondycji Twojego organizmu. Jakie mogą być skutki złej postawy podczas pracy siedzącej? Przede wszystkim – nadmierna słabość i wiotkość mięśni, nieprzyjemna sztywność karku, wysunięcie głowy do przodu w ciągłym zgięciu (będące konsekwencją również nieprawidłowych ustawień monitora), a także – zgarbienie pleców, które może się pogłębiać. Zatem – jak siedzieć przy biurku, by uniknąć dyskomfortu powodowanego przez niepożądane zmiany i jak zaaranżowac miejsce pracy na home office i edukację zdalną? Poniżej znajdziesz praktyczne rady!

Jak siedzieć przy biurku – prawidłowo i zdrowo?

Podczas pracy przy biurku, każdy szczegół ma znaczenie. Liczą się ustawienie krzesła i jego wysokość, a także – konstrukcja biurka. Jak Twoje miejsce pracy powinno wyglądać w praktyce?

- Krzesło, wbrew powszechnemu przekonaniu nie powinno być całkowicie wyprostowane. W praktyce powinieneś móc usiąć w pozycji wyprostowanej, jednocześnie jednak – lekko odchylonej do tyłu.

- Wysokość krzesła powinna Ci umożliwić mocne oparcie stóp na podłodze w taki sposób, by kolana były ustawione pod kątem 90 stopni. Pod żadnym pozorem nie krzyżuj nóg! Jeśli czujesz dyskomfort, możesz skorzystać ze specjalnej podstawki pod nogi. 

- Chcesz mieć pewność, że wszystko jest w porządku? Usiądź i przysuń się do biurka – Twoje przedramiona powinny znaleźć się na blacie, a pozycja, w której się znajdujesz, powinna być maksymalnie komfortowa. 

Dopasowałeś krzesło do swoich potrzeb, ustawiając jego wysokość i kąt nachylenia oparcia? Jeśli chcesz w pełni odpowiedzieć sobie na pytanie „jak siedzieć przy biurku”, koniecznie sprawdź, jak powinieneś siedzieć. Ogromne znaczenie ma ustawienie głowy oraz pośladków. Głowa powinna pozostawać w swobodnym ustawieniu, a pośladki należy wsunąć maksymalnie na krzesło.

Aranżacja miejsca pracy. Koniecznie sprawdź, czego nie może zabraknąć!

Długie godziny, spędzone przed komputerem lub na pracy biurowej, wymagają odpowiedniej arańżacji przestrzeni. Zainwestuj nie tylko w wygodne, ergonomiczne krzesło, ale także – dostosowane do Twoich potrzeb biurko. A to powinno być odpowiednio duże (dzięki temu na blacie zmieszczą się nie tylko potrzebne materiały i akcesoria, laptop i inne, niezbędne rzeczy, ale także – Twoje przedramiona!) i starannie zaprojektowane, co w praktyce oznacza przestrzeń także dla prawidłowego ułożenia nóg i dostawienia krzesła.

Zastanawiasz się, jak rozpoznać, czy mebel jest funkcjonalny? Zwróć uwagę na jego konstrukcję – powinna być maksymalnie dopasowana do Twoich potrzeb. Możesz zdecydować się na minimalistyczny model bez dodatkowych szuflad i szafek lub przeciwnie – wybrać ten, który ma ich naprawdę sporo! Wszystko zależy od charakteru pracy i pozostałej aranżacji pomieszczenia.

Ćwiczenia i przerwy mają ogromne znaczenie!

Już wiesz, jak siedzieć przy biurku? Pamiętaj, że nawet prawidłowa postawa ciała wymaga wsparcia, by po dłuższym czasie nie zaczęły dokuczać Ci nieprzyjemne dolegliwości. Niezbędne będą przerwy i ćwiczenia. A te powinny być naprawdę częste. Już po jednej godzinie spędzonej przed monitorem powinieneś pozwolić sobie na pięć minut przerwy, podczas której wykonasz proste ćwiczenia rozluźniające. Jednocześnie zadbasz także o swoje oczy, minimalizując ryzyko wystąpienia zespołu suchego oka.

Jaką aktywność możesz podjąć? Przede wszystkim – krążenia ramion, rozluźnianie nadgarstków, a także – krążenia głowy. Warto wykonać kilka skłonów w przód oraz na boki. Dlaczego warto to zrobić? Przede wszystkim – pomożesz organizmowi zmienić rodzaj obciążenia.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium