Łóżka dziecięce, piętrowe, Łóżka piętrowe niskie - LanoMeble
Ile powinno się spać i jak zadbać o dobry sen?

Sen jest jedną z najważniejszych potrzeb w życiu człowieka. Wypoczęty organizm pozwala zapewnić wystarczającą ilość siły i energii na cały dzień. Ilość zapotrzebowania snu jest sprawą indywidualną każdego człowieka. Regularny sen umożliwi Ci wprowadzić ciało w odpowiedni proces, dzięki któremu zaśniesz zmęczony, a wstaniesz wypoczęty i pełny sił.  Lepsze samopoczucie, więcej energii to efekty, którymi będziesz mógł cieszyć już po paru dniach. Warto jednak pamiętać, że brak snu może doprowadzić do różnych poważnych chorób, które mogą odbić się na zdrowiu psychicznym oraz fizycznym. Ile powinno się spać i jak to robić, by budzić się wypoczętym? Oto kilka porad, które pomogą Ci zapanować nad snem!

Ile powinno się spać - regularny czas snu

Nieregularne godziny snu mogą być przyczyną trudności z zasypianiem. Kiedy każdego dnia wybierasz inną porę na sen, Twój organizm nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Jeśli nauczysz się zasypiać i wstawać o jednej porze, pozwolisz wprowadzić zdrowy nawyk w swoje życie.

Istnieją pewne ogólne wytyczne, co do tego, ile powinno się spać, aby czuć się wypoczętym. Optymalna ilość snu osoby dorosłej to 7-8 godzin. Niektórzy jednak potrzebują 10 godzin, aby się zregenerować i być gotowym na wyzwania związane z nadchodzącym dniem. Wszystko to zależy również od stylu życia, pracy oraz innych czynników mających wpływ na czas wypoczynku organizmu.

Regularny sen umożliwi Ci wprowadzić ciało w odpowiedni proces, dzięki któremu zaśniesz zmęczony, a wstaniesz wypoczęty i pełny sił. Jest to rada, którą warto wprowadzić na samym początku.

Niebieskie światło – wróg hormonu snu melatoniny

Często przed snem, włączasz ulubiony film, który pozwoli odciąć się od myśli i problemów życia codziennego? Równie chętnie sięgasz po telefon, aby nadrobić zaległości z całego dnia lub po prostu dowiedzieć się, co słychać w świecie? Wbrew pozorom nie jest to dobry nawyk. Niebieskie światło, które emituje, zarówno telewizor, jak i telefon zakłócają proces wytwarzania hormonu snu, czyli melatoniny. W dużej mierze prowadzi to do problemów z zasypianiem.

Prostą czynnością, która umożliwi Ci spokojne zasypianie, jest odstawienie wszelkich urządzeń wytwarzających światło niebieskie na godzinę przed snem. Ogromny wpływ mają również emocje. Warto zwrócić uwagę na informację dostarczane tuż przed snem. Negatywne wiadomości mogą wprowadzić niepokój, który nie pozwoli na koncentrację oraz wyciszenie. Jeśli wyeliminujesz te negatywne czynniki ze swojego życia, polepszysz proces odnowy organizmu i dowiesz się, ile powinno się spać, aby czuć się wypoczętym.

Odpowiednia temperatura również ułatwia zasypianie

Problemy ze snem często wynikają ze złej temperatury w pomieszczeniu, w którym układasz się do snu. Zalecana temperatura waha się pomiędzy 18-20°C. Wszystko uzależnione jest od indywidualnych potrzeb organizmu. Jeżeli w pomieszczeniu jest, zbyt gorąco organizm wytwarza zbyt dużą ilość potu. Powoduje to zakłócenia snu, przez co często budzisz się w nocy.

Jednak, aby zapobiec takiej sytuacji, wystarczy przed snem przewietrzyć pomieszczenie i wyłączyć wszystkie urządzenia ogrzewające.

Nie można zapominać o łóżku i materacu!

Ważnym elementem jest także materac, który dopasowany odpowiednio ułatwi Ci proces zasypiania. Dobrze wybrany, pozwoli Ci przespać całą noc, a rano obudzić się wypoczętym i gotowym do działania.

W naszej ofercie znajdziesz duży wybór materacy. W zależności od indywidualnych potrzeb jesteśmy w stanie zapewnić satysfakcję naszym klientom. Na uwagę zasługuje chociażby model Livello, materac dwustronny, składający się z pianki poliuretanowej oraz pianki termoelastycznej. Dzięki swoim właściwościom reaguje na wydzielane ciepło i zwiększa elastyczność wraz ze wzrostem temperatury ciała, jednocześnie dopasowując się do jego kształtu. Ogromną zaletą pianki jest równomierne rozłożenie ciężkości, co działa pozytywnie na poprawę krążenia krwi.

Warto pamiętać również o łóżku. Na pewno warto spojrzeć na łóżko BESSO wykonane z laminowanej płyty wiórowej oraz wysokogatunkowego drewna sosnowego. Posiada materac o grubości 20 cm oraz wkład ze sprężyny bonellowej. Zagłowie wykończone jest delikatną pianką, która dodatkowo nada elegancji każdemu pomieszczeniu.

Ważnym elementem jest także poduszka, na której śpimy. Powinna być wykonana z odpowiednich materiałów, które podczas snu umożliwią cyrkulacje powietrza. 

Spokojny sen – wyłącz myślenie

Zmartwienia, gonitwa myśli, czy obowiązki, które ciążą nad Tobą przez cały dzień negatywnie, wpływają na spokój, którego potrzebujesz, aby zasnąć. Problemy, z którymi się borykasz albo sprawy, które nie dają Ci spokoju najlepiej zamknąć za drzwiami sypialni. Nie możesz pozwolić, aby razem z Tobą pakowały się do łóżka. Przed snem warto się wyciszyć, pomyśleć o przyjemnych dla Ciebie rzeczach. Pozwoli to na uspokojenie i wyciszenie Twojego ciała.

W ciągu dnia najlepiej załatw wszystkie bieżące i pilne sprawy. Dzięki temu  podświadomość nie będzie zajmować się rozwiązywaniem wszystkich problemów, a pozwoli na wypoczynek i regeneracje. Wówczas łatwiej będzie Ci zasnąć o odpowiedniej porze i nie będziesz musiał zastanawiać się, ile powinno się spać.

Ostatni posiłek przed snem

Pizza czy ulubiony fast food z pobliskiej restauracji nie są najlepszym pomysłem na kolację. Warto pamiętać, aby przed snem zjeść coś lekkiego i strawnego. Najlepiej, żeby ostatni posiłek był 1-2 godziny przed zaśnięciem. Późno spożyty posiłek może negatywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie. Ból brzucha nie tylko utrudni Ci spokojne zaśnięcie, ale przyczyni się do przykrych objawów gastrycznych.

Jeśli wprowadzisz w życie, choć kilka z wyżej wymienionych wskazówek znacznie poprawisz jakość snu. Wpłynie to na poprawę Twojego samopoczucia, ale także zdrowia. Systematyczność i konsekwencja pozwolą uzyskać Ci zadowalające efekty. Warto zgłębiać wiedzę, na temat tego, ile powinno się spać, aby każdego dnia czuć się wypoczętym i gotowym do działania. Jako podstawowa czynność biologiczna wpływa na wiele czynników w Twoim życiu. Być może dotychczasowe problemy, z jakimi się zmagasz – zmęczenie czy apatia wynikają właśnie z niedoboru snu.

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium